Startup Powerful Medical získal nevšednú posilu, Martina Smatanu z Inštitútu zdravotníckej politiky

  • Martin Smatana šéfoval Inštitútu zdravotníckej politiky aj v čase, kedy IZP vydával modely šírenia koronavírusu
  • IZP ako taký končí a Smatana odchádza do súkromného sektora
  • Startup Powerful Medical vyvíja softvéry na báze umelej inteligencie do nemocníc
Powerful Medical, TASR/Pavel Neubauer
  • Martin Smatana šéfoval Inštitútu zdravotníckej politiky aj v čase, kedy IZP vydával modely šírenia koronavírusu
  • IZP ako taký končí a Smatana odchádza do súkromného sektora
  • Startup Powerful Medical vyvíja softvéry na báze umelej inteligencie do nemocníc

Úspešný zdravotnícky startup Powerful Medical rozširuje svoje podnikanie. Založil dcérsku spoločnosť Medannot, ktorá bude v slovenských nemocniciach využívať umelú inteligenciu na prácu s medicínskymi snímkami z prístrojov CT, MRI a RTG.

Do novej firmy získali zakladatelia, bratia Hermanovci, zaujímavú posilu. Je ňou bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana. Informáciu pre Startitup.sk potvrdil spoluzakladateľ firmy Martin Herman. „Martin už u nás je, je spoločníkom vo firme Medannot a zdieľa s nami víziu, ktorá síce znie ako z iného sveta, s dnešnými technológiami však už je reálna,“ hovorí spoluzakladateľ firmy Martin Herman.

Ako tisíc lekárov v jednom

Medannot vyvíja interaktívny prehliadač, pomocou ktorého lekári opisujú snímky – v pozadí sa pri tom trénujú algoritmy umelej inteligencie, ktoré už po pár opisoch lekárom značne uľahčia prácu prediktívnymi návrhmi. Víziou bratov Hermanovcov je natrénovať algoritmy na takú úroveň, aby lekárom snímky opisovali automaticky.

Podnikanie na Slovensku: prerezali mu gumy, vykradli ho, neustále kontroly. Majiteľ Hambáča končí, aby začal niečo nové

Ušetria tým čas, zefektívnia procesy a predovšetkým dajú lekárom druhý názor. „Pomocou kvalitne natrénovanej umelej inteligencie vieme dať lekárom k dispozícii vedomosti tisícčlenného lekárského tímu,“ dodáva Herman.

Novinka pre slovenské nemocnice

Martin Herman so svojím bratom Robertom vyvinuli technológiu, ktorá využíva umelú inteligenciu na diagnostiku a liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Zjednodušene povedané, umelá inteligencia využíva databázu historických údajov a učí sa klinicky odporúčané postupy. Rozhodovanie o postupoch, ktoré dnes robia lekári prevažne len z hlavy, dokáže softvér omnoho rýchlejšie.

Lekárom to ušetrí hodiny práce a diagnostika je aj presnejšia. Keďže sa Powerful Medical zameriava najmä na kardiovaskulárne ochorenia, systém spracúva najmä dáta z EKG. Pomocou Medannotu však chcú do vyhodnocovania pridať aj dátové vstupy z CT a angiogramov.

 „Keď máte úraz hlavy a urobia vám CT, snímka sa popisuje. Tieto dáta vieme spracovať a umelá inteligencia sa ich učí vyhodnocovať,“ vysvetľuje novinku Martin Herman. Novinku si už v júli vyskúšajú aj lekári na Slovensku.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá