Startup premieňa plast na palivo. Objednávky získal už aj v Austrálii či Japonsku

  • Trvalo to spolu 6 rokov, kým sa nemeckému startupu Biofabrik podaril významný úspech na poli boja proti plastovému odpadu
  • Najnovšie sa môže pochváliť tým, že aj z plastu dokáže vyrobiť palivo, vďaka ktorému je možné generovať elektrickú energiu
betus
wikimedia.org, Biofabrik
  • Trvalo to spolu 6 rokov, kým sa nemeckému startupu Biofabrik podaril významný úspech na poli boja proti plastovému odpadu
  • Najnovšie sa môže pochváliť tým, že aj z plastu dokáže vyrobiť palivo, vďaka ktorému je možné generovať elektrickú energiu

Jednou z najvýznamnejších spoločností, ktoré vyvíjajú kroky proti znečisteniu plastami, je spoločnosť Biofabrik Technologies. Je to startup zaoberajúci sa odpadovým materiálmi v Berlíne. Jeho zakladateľ a riaditeľ, Oliver Riedel, už pred časom vyhlásil, že Biofabrik dokáže premeniť plasty vylovené v mori na palivo obchododvateľné na trhu a to prostredníctvom technológie, ktorú spolu so svojím tímom výskumníkov vyvíjal posledných šesť rokov.

Len pred časom uzrel svetlo sveta prvý funkčný prototyp s názvom WASTX Plastic, výroba bude podľa Riedela čoskoro zahájená. CEO spoločnosti uviedol, že prototyp WASTX Plastic dokáže za jeden deň spracovať až 1 000 kilogramov jednorazových plastov. Jeden kilogram plastu je možné pritom konvertovať na 1 liter paliva.

Aj keď spomínaný prístroj umiesnený v kontajneri vybavenom množstvom drvičov, rúrok a nádrží vyzerá trochu futuristicky, v skutočnosti funguje pomocou postupu – pyrolýzy, ktorý je pomerne dobre známy. V podmienkach s nulovým obsahom kyslíka Riedel a jeho tím zahrieva rozdrvený plastový odpad na teplotu 500 stupňov, aby odfiltroval odpa akým je piesok a soľ. Nakoniec vyteká tmavá viskózna tekutina, ktorú tím startupu zvykne nazývať aj „Royal Jelly“.

Podľa vízie Olivera Riedela, WASTX Plastic môžu využívať napríklad hotely alebo aj menšie mestá. Poradí si však aj s roztrúseným plastovým odpadom na plážach, v blízkosti ktorých by mohol byť  pokojne umiestnený.

Turisti a miestni obyvatelia by boli následne vyzvaní, aby za symbolickú sumu plastový odpad vyhadzovali do špeciálnych nádob. Spoločnosť Biofabrik chce týmto spôsobom motivovať ľudí k aktívnejšiemu zberu odpadkov.

Nielenže by sa vďaka tomuto prístroju mohol znížiť celkový objem plastového odpadu, ale súčasne by sa vyrábalo aj palivo, ktoré je možné použiť na pohon lodí alebo generátorov. Takzvaná win-win situácia by nastala napríklad na malých ostrovoch zamorených plastami, ktoré majú zároveň problém dostať sa k dostatočnému prísunu energie.

Prvý plastový deštruktor WASTX bude čoskoro uvedený do prevádzky v baliarni vo Flensburgu, kde sa denne vyprodukuje okolo 1 000 kilogramov plastového odpadu. Oliver Riedel však momentálne diskutuje s predajcami v 35 krajinách po celom svete. Zmluvu o prevádzke jeho prístroja už uzavrel v Austrálii, Japonsku, USA, Kórei a Turecku. Do konca roka plánuje pôsobiť v 20 priemyselne dominantných krajinách pod heslom „Trash to cash“.

zdroj: biofabrik.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá