STARTUP: Roboty budúcnosti dostali injekciu 20 000 000 dolárov, budú vojaci či kuriéri

  • Bol stvorený pre ťažké a nebezpečné práce
  • Pomáhať nám teda môže nie len ako kuriér, ale i v skladoch, pri požiaroch a vo vojnovej línii
  • Zoznámte sa s kuriérom Digit
Robot Digit ako kuriér, ktorý prináša balík. Agility Robotics
Agility Robotics
  • Bol stvorený pre ťažké a nebezpečné práce
  • Pomáhať nám teda môže nie len ako kuriér, ale i v skladoch, pri požiaroch a vo vojnovej línii
  • Zoznámte sa s kuriérom Digit

Predstava ako z filmu Terminátor či Ja, robot. Niekto vám zvoní pred dverami, prídete a tam stojí robot s dvomi rukami i nohami. Akurát tá zakrpatená hlava je trochu podivná. Nejde o žiadne sci-fi, ale o realitu, ktorú sa americká firma Agility Robotics snaží rozšíriť. A pred pár dňami získala na to prostriedky.

zdroj: Agility Robotics

Oregonský startup, ktorý má korene i spoluprácu s Oregonskou štátnou univerzitou (tá je tiež vlastníkom niektorých patentov robota), získali pre svoj dvojnohý produkt a na jeho rozšírenie 20 miliónov dolárov.

Pred pár dňami sa o takýto štedrý príspevok postarali investori, ktorí vidia v chodiacom kuriérovi a tomto stroji budúcnosť – spoločnosti DCVC a Playground Global, ktoré sa zameriavajú na podporu podobných technologicko-inovatívnych projektov.

Kuriér, hasič i vojak?

Ak k tvojim dverám vedú schody, nemusíš sa báť, robotický kuriér Digit hravo zvláda aj takéto prekážky. Vie zaznamenať a obísť hocičo, čo sa mu postaví do cesty.

Spoločnosť Agility Robotics predstavila svojho robota ako niečo, čo môže pomôcť nie len ako kuriér – čo sa teraz javí ako priorita, ale aj pri ťažkých a nebezpečných prácach. V praxi by teda mohol napríklad nosiť aj ťažké veci v skladoch, vo fabrikách a zástupcovia firmy otvorene hovoria aj o práci vo vojnovej línii, čím by sa ušetrili ľudské životy, alebo práci hasiča v boji proti lesným požiarom.

Ak by mala nejaká firma či armáda záujem, cena robota Digit je momentálne 250-tisíc dolárov. No s rastúcim dopytom Agility očakáva, že by táto suma mala klesnúť.

Spolupráca s Fordom

Robotický startup úzko spolupracuje aj s automobilkou Ford, s ktorou akoby chcel vytvoriť modernú technologicko-autonómnu dvojku v rozvoze balíkov. Fungovať by to malo nejak takto: robot sa poskladá do kufra autonómneho vozidla Ford Transit Connect. To privezie robota čo možno najbližšie k miestu doručenia. Následne sa kufor otvorí, robot vyjde von, chytí balík a odnesie ho priamo k vám.

Robot sa bude po ceste v aute zatiaľ nabíjať. Od vozidla by mal získať nie len potrebnú energiu, ale aj dôležité dáta ako GPS súradnice a presnú trasu, kadiaľ pôjde. Auto akoby povedalo robotovi, kde to má ísť zaniesť.

Znie to ako z budúcnosti, no úplná budúcnosť to už naozaj nie je. Je možné, že v niektorých vyvoláva takáto autonómia pohybujúcich sa strojov obavy. A možno sa aj nájde nejaká Sarah Connorová, ktorá sa to pokúsi novým kuriérom jasne, ručne-stručne vysvetliť. Firma, ktorá sa rozhodne takto doručovať balíky, by asi mala mať svojich drahých, umelých „pracovníkov“ dobre poistených.

Zdroje: Agility Robotics, Oregon Live, Techbox Dennik N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK