Startup so Slovenkou v tíme učí deti programovať vďaka jednoduchej hračke

  • Edukatívna hračka zvaná Robo od našich susedov dobíja svet malých nádejných programátorov
  • Pár farebných kociek si všimol už Tech Crunch, The Guardian, Wired aj Forbes
  • Vo svojom tíme má Slovenku Alex, ktorá stojí za PR a komunikáciou
  • O projekte nám viac prezradila Anna Iarotska, ktorá je jednou zo zakladateliek startupu
_F8A3340
Robo Wunderkind
  • Edukatívna hračka zvaná Robo od našich susedov dobíja svet malých nádejných programátorov
  • Pár farebných kociek si všimol už Tech Crunch, The Guardian, Wired aj Forbes
  • Vo svojom tíme má Slovenku Alex, ktorá stojí za PR a komunikáciou
  • O projekte nám viac prezradila Anna Iarotska, ktorá je jednou zo zakladateliek startupu

Na čele edtech startupu Robo Wunderkind stojíte vy Anna, žena. Je to stále relatívne zaujímavá kombinácia. Aký je váš príbeh?

Zakladatelia startupu sú traja, aktuálne ho ale vediem najmä ja spolu s druhým zakladateľom, Yurim. Ja v roli CEO, on ako head of design. Robo Wunderkind sme založili na základe odvážnej vízie zmodernizovať vzdelanie digitálnej a IT gramotnosti. V takej Číne si už dávno uvedomili, že v budúcnosti budú potrebovať zamestnancov, ktorí sa budú umelej inteligencii, programovaniu a robotike rozumieť na veľmi vysokej úrovni, a tak robotiku a programovanie zaradili do národného kurikula.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Robo Wunderkind

U nás v Európe takto ďaleko ešte nie sme, ale jednou z našich motivácií je učiteľov a školy presvedčiť, akou skvelou investíciou je deti tieto veci učiť. Naozaj im tým uľahčia profesionálny život a dajú obrovskú výhodu na trhu práce. Aj keď je to ešte ďaleko, treba byť o krok vpred a myslieť na to. Nie sme jediný produkt tohto druhu, no sme v niekoľkých smeroch jedineční. „Roba“ si deti stavajú a programujú sami, pričom majú naozaj nekonečno možností, ako ho postaviť. Učia ich tým aj jemnej motorike a manuálnej zručnosti, na čo sa v dnešnej dobe elektronickej celkom zabúda.

Ďalšou výhodou je aj fakt, že „Robo“ nie je len hračka, ale aj edukačná pomôcka. Nie sú to len robotické sety, ale máme k nim aj desiatky hodín profesionálneho kurikula, ktoré pre nás vyvíjajú naši učitelia a edukátori. Zatiaľ máme desiatky hodín pre základné školy v angličtine a nemčine, potom špeciálne moduly pre letné tábory, alebo napríklad tzv. „Road Safety Rules“, ktoré deti učia ako sa správať v cestnej premávke. Nedávno s nami nadviazala spoluprácu škótska organizácia na ochranu práv zvierat, SSPCA, ktorá s našimi robotmi chodí po škótskych školách a učí deti, ako sa empaticky správať k zvieratám.

Jednoduchšie povedané, je to teda malá hračka, ktorá učí drobcov programovať, správne?

Je to modulárny robotický kit, ktorý tvoria kvázi stavebnicové kocky. Každá má iné využitie a odlišujú sa od seba farbami. Modré kocky sú motory, červené sú senzory, a podobne. Kocky sa dajú kombinovať ľubovoľne, dajú sa z nich postaviť zvieratá, náradie, predmety z bežného života. No a potom máme dve aplikácie, cez ktoré sa dajú kocky programovať. Robo Live je určená pre mladšie deti. Pomocou nej sa robot ovláda v tzv. real time, čiže keď dieťa dá pokyn choď dopredu, „Robo“ ide hneď dopredu, keď má vydať zvuk, alebo zasvietiť svoju LED obrazovku, urobí to. Potom máme aplikáciu Robo Code, v ktorej sa dostávame k skutočnému programovaniu. Deti musia zostaviť sekvenciu pokynov, pospájať ich, upraviť si ich podľa toho, aké majú práve zadanie a na konci stlačia play. A ak sa im zadanie podarí, „Robo“ urobí presne to, čo sme chceli, ak nie, nevadí, ideme odznova.

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Robo Wunderkind

Na akú vekovú kategóriu sa zameriavate?

Je to individuálne, pretože „Robo“ je ideálny pre každého, kto s programovaním ešte nemá žiadnu skúsenosť. Všeobecne je pre deti, ktoré majú 5 až 10 rokov, ale už sme mali dobré ohlasy aj od starších, teenagerov. Napríklad nemecká neziskovka Get Your Wings, ktorá deti učí digitálnej gramotnosti a zodpovednému správaniu na webe, s „Robom“ učila programovať aj staršie deti. Dôležité je, že sa to učia hravou formou. Samozrejme, že niečo také ocenia najmä deti vo veku, ktorý sme bližšie definovali, ale nemusí to vadiť ani starším deťom. A samozrejme ani mladším, ktoré sú výnimočne talentované.

Je to skôr učebná pomôcka alebo zábavka pre jednotlivcov? Pretože cena je vzhľadom na zložitosť hračky dosť vysoká.

Máme dve cieľové skupiny: na jednej strane učiteľov, školy a edukačné organizácie, na druhej strane jednotlivcov, väčšinou rodičov, ktorí „Roba“ kúpia svojím deťom, pretože sa tiež dopočuli o tom, aké je skvelé učiť už malé deti programovať. No hlavným cieľom je náš produkt etablovať na základných školách. Napríklad z Ameriky, kde sme nedávno boli na konferencii FETC 2019, máme ohlasy, že v porovnaní s ostatnými pomôckami jeho druhu nie je náš robot vôbec taký drahý, najmä ak zohľadníme jeho kvality a to, že je k nemu aj kurikulum. To o sebe väčšina podobných firiem a spoločností povedať nemôže.

Pracujú na tomto projekte aj Slováci?

Len jedna, ktorá má na starosti PR a komunikáciu.

Aj to je dosť. Prezradíte nám, kde všade vo svete Robo Wunderkind nájdeme?

V podstate všade. Od novembra si nás môžete kúpiť cez Amazon. Stále je tu aj možnosť objednania cez našu stránku. Po celom svete máme viacerých distribútorov, ktorí stále pribúdajú. No a od decembra si naše robotické sety môžete kúpiť aj v pobočkách certifikovaného rakúskeho Apple distribútorova, McShark.

Myslíte si, že takáto forma zábavy pre najmenších budúcnosť hračkárstiev? Ako reaguje na produkt vaša cieľová skupina?

Neviem, či je to budúcnosť hračkárstiev, ale je to jednoznačne budúcnosť vyučovania programovania a robotiky u malých detí. Ohlasy sú pozitívne a veľa detí pred Vianocami drankalo Roba aj pod stromček.

Nedávno ste získali investíciu vo výške 1 milión eur, ako ju plánujete využiť?

Peniaze sme investovali do rozvoju produktu a rozširovaniu marketingu a predaja. Popritom už znova fundraisujeme.

A ako vidíte svoju budúcnosť?

Chceme sa etablovať ako vstupný bod pre deti do sveta technológií. V školách aj v súkromí. Toto nám umožňuje náš výnimočný dizajn, vďaka ktorému je náš produkt vo svojej vekovej a produktovej kategórií naozaj jedinečný.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK