„Šťastné a veselé tendrovanie“. Transparency International Slovensko upozorňuje na možné podvody

  • V piatok (20.12) bolo vyhlásených až 36 nových tendrov, čo je druhý najvyšší počet v tomto roku
  • Dnešný deň pribudlo ďalších 24 oznámení
  • Najkratšiu lehotou z predvianočných zákaziek mala Obchodná akadémia, ktorá pri nákupe za odhadovaných 203-tisíc eur uvádzala len 7-dňovú lehotu
BeFunky-collage-5
TASR - Jakub Kotian
  • V piatok (20.12) bolo vyhlásených až 36 nových tendrov, čo je druhý najvyšší počet v tomto roku
  • Dnešný deň pribudlo ďalších 24 oznámení
  • Najkratšiu lehotou z predvianočných zákaziek mala Obchodná akadémia, ktorá pri nákupe za odhadovaných 203-tisíc eur uvádzala len 7-dňovú lehotu

Posledné pracovné dni pred Vianocami pre mnohých predstavujú obrovskú dávku stresu, zhonu či posledné dokončovanie pracovných úloh. Práve v tomto období sa preto viacerí rozhodnú pre zopár dní dovolenky, čo však môžu zneužiť niektoré spoločnosti.

Transparency International Slovensko (TIS) informuje, že posledné pracovné dni pred Vianocami na Slovensku bývajú aj obdobím tendrov. V žiadnom inom čase sa totiž nevyhlasuje toľko nových verejných zákaziek ako práve pred Vianocami, uvádzajú na sociálnej sieti.

Dlhodobo zlá prax

Napríklad v piatok (20.12) bolo vyhlásených až 36 nových tendrov, čo je druhý najvyšší počet v tomto roku. Dnešný deň pribudlo ďalších 24 oznámení. V prípade tendrov ide o verejnú obchodnú súťaž, ktorej hodnota musí predstavovať viac než 84-tisíc eur. Vyhlasované sú vo Vestníku verejného obstarávania, za celú štátnu správu aj samosprávu.

Podľa TIS vyhlasovanie tendrov v tomto období predstavuje už dlhodobo zlú prax, keďže firmy nemajú dostatok času pripraviť sa a úrady tak dostanú menej ponúk. V praxi to znamená, že nakupujú drahšie, ako keby vyhlásili tendre v inom čase, kedy väčšina zamestnancov nemá dovolenky.

Práve verejné obstarávania sú pritom častokrát hlavným problémom, s ktorým súvisia viaceré podvody, krádeže či obžaloby.

TIS ako príklad uvádza Hurbanovo, kedy základná škola tesne pred Vianocami pred dvomi rokmi vyhlásila zákazku na rekonštrukciu telocvične s termínom do 29. decembra, ráno do 9:00. Obhliadka miesta sa vzhľadom na predmet zákazky neodporúčala.

„Prišli tri ponuky, jedna od firmy A.J.Building, ktorá za predošlých sedem rokov spravila tržby za plných 12,5-tisíca eur… (od jesene tohto roka ju už vlastní rovnaký majiteľ ako víťaznej firmy). Stavomal Slovakia, víťaz zákazky, poslal 12-položkový rozpočet na cent presne ako ten, s ktorým počítala ZŠ. Možno to nie je také prekvapenie, keďže v zmluve uvedená víťazná ponuka uvádzala dátum vyplnenia rozpočtu 13.decembra, teda celý týždeň pred vyhlásením tendra (po našej infožiadosti škola v zmluve prílohu rozpočet nahradila novou, s dátumom 8.1),“ dodáva organizácia.

Najkratšia lehota mala len 7 dní

Najkratšiu lehotu z tohtoročných predvianočných zákaziek mala Obchodná akadémia v Hummenom, ktorá pri nákupe za odhadovaných 203-tisíc eur uvádzala len 7-dňovú lehotu.

„Len o deň dlhšie dávajú firmám čas zohnať si dokumenty, referencie a naceniť zákazku v dvoch obciach – Pusté Úľany a Kráľov Brod, a to vrátane dneška či Silvestra. Tu ide o stavbu zdravotného strediska za 797 tisíc, respektíve nájomných bytov za 2,4 milióna eur s DPH,“ informuje TIS.

Na druhej strane je však dobrou správou, že v tomto roku je takto vyhlásených tendrov menej, ako za posledné roky a niektoré z nich dávajú väčšinou aj viac ako 10-dňovú lehotu. Organizácia však uvádza, že ako nakoniec dopadnú tieto zákazky bude pozorne sledovať aj v januári.

Zdroje: Transparency, International, Slovensko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech