Štát chce Slovákom prispieť na nové auto. V pláne je opäť šrotovné

  • História sa opakuje
  • Na Slovensko prichádza po desiatich rokoch opäť šrotovné a s ním aj dotácie na e-autá
tesla2
unsplash.com
  • História sa opakuje
  • Na Slovensko prichádza po desiatich rokoch opäť šrotovné a s ním aj dotácie na e-autá

Slovenská vláda schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií, ktorou bude možné podporiť nákup vozidiel s alternatívnym pohonom. Dotáciu  môže ministerstvo hospodárstva poskytnúť osobám, podnikateľom, firmám, obciam, vyšším územným celkom a ich organizáciám, informovala TASR.

„Cieľom tejto dotácie je podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Podmienkou na poskytnutie dotácie je povinnosť žiadateľa prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva v dôvodovej správe k návrhu novely zákona.

zdroj: unsplash.com

Ministerstvo môže v jednotlivých výzvach zastropovať aj maximálnu výšku príspevku. Zákon by mal začať platiť od 15. októbra tak, aby mohlo ministerstvo ešte v roku 2019 vyhlásiť výzvu na predkladanie žiadostí.

zdroj: unsplash.com

Príspevok bude možné získať na nové vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn, skvapalnený zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn, ktoré môžu mať zároveň aj nádrž na iné palivo. Podporu dostanú aj vozidlá s motorom, ktorý využíva palivo s obsahom najmenej 15 % biozložky, autá s elektromotorom a s možnosťou dobíjania batérií z externého zdroja a vozidlá s vodíkovými palivovými článkami.

Podľa najvyšších šéfov VW, BMW a Daimler-u patrí budúcnosť elektromobilite. Zhodli sa na tom prednedávnom  v spoločnej debate, ako o tom informoval nemecký Handelsblatt. Pre najbližšiu dekádu automobilky vnímajú batériové elektromobily ako jedinú technológiu, ktorá umožní reálne zníženie prísnych environmentálnych štandardov prichádzajúcich z EÚ. Len na pripomenutie, iba Volkswagen investuje do roku 2024 celkovo 50 miliárd eur do elektrických a autonómnych vozidiel.

Napríklad Nórsko je jednou z mála krajín, ktorá sa rozhodla pre masívnu podporu elektromobilov. Tamojšia vláda ponúkla obyvateľom kombináciu výhod, ktoré ich priam tlačia do kúpy nového elektromobilu. Napríklad, na klasické automobily so spaľovacím motorom sa vzťahuje extrémne vysoká daň. Cena elektromobilov v Nórsku je tiež pomerne výhodná. Majiteľ elektromobilu si môže zaparkovať na platenom parkovisku úplne zdarma a dokonca môže na jazdu použiť vyhradené pruhy pre autobusy a svoje vozidlo si nabije na verejných nabíjacích staniciach zadarmo.

zdroj: TASR, NRSR, handelsblatt.com, mining.com, nprg.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech