Štát chce zvýšiť nepopulárnu pokutu až na 5 000 eur: Stačí sa pozabudnúť a máš malér

  • Slováci by mohli už čoskoro dostávať za neuzatvorené PZP vyššie pokuty
  • Zákon by po schválení mal nadobudnúť platnosť už čoskoro
sumy pokuty za pzp sa môžu zvýšiť
Ilustračné foto, Canva/Industrial photograph
  • Slováci by mohli už čoskoro dostávať za neuzatvorené PZP vyššie pokuty
  • Zákon by po schválení mal nadobudnúť platnosť už čoskoro

Ministerstvo financií SR prichádza v rámci novely zákona o povinnom zmluvnom poistení s viacerými zmenami v tejto oblasti. Ide totiž o to, že motoristi, ktorí budú jazdiť bez uzatvorenia povinného zmluvného poistenia (PZP), čakajú už onedlho vyššie pokuty, upozornil portál openiazoch.sk.

Podľa predkladacej správy Ministerstva financií SR by išlo o zvýšenie minimálnej sumy pokuty až trojnásobne. Okrem toho by sa mala meniť aj minimálna suma v prípade zavinenia škodovej udalosti bez uzatvorenia PZP.

Ministerstvo financií navrhuje so zvyšujúcimi sa sumami poistného zvýšiť aj rozpätie pokút, ktoré má právo ukladať okresný súd, a to tomu motoristovi, ktorý má mať uzatvorené PZP, no povinnosť nevykonal.

Pokuta, ktorú Slováci platili za neuzatvorené PZP, sa pohybovala od 16,60 eura do 3 319,40 eura. Ak by prešla novela zákona o Povinnom zmluvnom poistení, pokuta by sa po novom pohybovala v rozmedzí od 50 do 5 000 eur.

Slováci v predošlých rokoch zaplatili za neuzatvorenie PZP pomerne vysoké sumy pokút:

  • 2020 – 4 609 (počet uložených pokút), v celkovej sume 474 113 eur
  • 2021 – 5 342 (počet uložených pokút), v celkovej sume 578 286 eur
  • 2022 – 4 647 (počet uložených pokút), v celkovej sume 653 175 eur

Uzatvorenie PZP je dané zákonom, no mnohí vodiči si z akýchkoľvek dôvodov túto povinnosť nesplnia. Okrem toho, že za to môžu dostať pokutu, a ak prejde navrhovaná novela, tak aj zvýšenú sumu, im hrozí, že v prípade škodovej udalosti, ktorej by boli vinníkom, by museli platiť náhradu škody poškodenému. 

„V prvotnom štádiu by síce uhradila škodu Slovenská kancelária poisťovateľov z garančného fondu, tá by si ju však neskôr nárokovala od nepoistenej osoby, ktorá škodu spôsobila. Preto na povinné zmluvné poistenie existuje zákonná povinnosť,“ povedala pre portál Slovenská kancelária poisťovateľov.

Zmeniť by sa mal aj limit poistného plnenia, teda najvyššia hranica poistného plnenia poisťovateľa pri jednej škodovej udalosti. Limity poistného plnenia musia byť uvedené v poistnej zmluve.

Predkladacia správa navrhuje zameniť limit poistného plnenia z jednej škodovej udalosti, a to z najmenej 5 240 000 eur na sumu 6 450 000 eur, za škodu podľa § 4 ods. 2 písm. a) a náklady podľa § 4 ods. 3 bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených.

A sumu 1 050 000 eur nahradiť sumou 1 300 000 eur za škodu podľa § 4 ods. 2 písm. b) až d) bez ohľadu na počet poškodených.

Ak by novelu zákona schválila vláda aj parlament, platnosť by mala nadobudnúť už 1. júla 2024.

Nebudeme musieť mať „zelenú kartu“ pri sebe?

Zelená karta bola len donedávna dokladom, ktorý museli mať vodiči pri jazde autom stále pri sebe a museli tak nimi preukázať uzatvorené a zaplatené PZP, a to na Slovensku aj v zahraničí. Časom ich nahradila jediná karta – „zelená karta“, v skutočnosti čierno-biela, ktorú rovnako bolo potrebné nosiť so sebou na Slovensku aj mimo neho.

Ako sme ťa informovali, od budúceho roka už nebude potrebné nosiť so sebou do zahraničia vytlačenú zelenú kartu, teda PZP. Podľa informácií postačí jej elektronická verzia, ktorú budeš mať uloženú vo svojom telefóne. Rozhodla o tom európska Rada kancelárií COB.

U sused Čechov je možné používať aj elektronickú „zelenú kartu“, ktorá v skutočnosti nie je zelenej farby. Zákon nevyžaduje doklad v papierovej podobe, takže vodič môže pri cestnej kontrole v Česku predložiť aj elektronickú verziu tejto karty.

Zdroje: openiazoch.sk, Rokovania.gov, slov-lex, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá