Štát čoskoro vyhlási nové kolo obľúbenej výzvy. Slovákom rozdelí 181 miliónov eur

  • Možnosť predregistrácie môže využiť aj východ Slovenska
  • Treba si však položiť šesť základných otázok
energetika energia solárne panely rodina
Ilustračný obrázok Unsplash/Zbynek Burival, Alexander Dummer
  • Možnosť predregistrácie môže využiť aj východ Slovenska
  • Treba si však položiť šesť základných otázok

Chystá sa nové kolo projektu Zelená domácnostiam. Ide o mimoriadne obľúbenú dotáciu, ktorú už využili desaťtisíce Slovákov a peniaze sa „rozchytajú“ mimoriadne rýchlo.

Energetické spoločnosti sa na Slovensku už intenzívne pripravujú na predpokladaný vysoký záujem slovenských domácností o dotácie pre malé obnoviteľné energetické zdroje (OZE). Po Západoslovenskej energetike (ZSE), ktorá domácnostiam ponúkla predregistráciu do projektu Zelená, sa k tomuto kroku pripojila aj Východoslovenská energetika (VSE).

„Domácnosti z celého Slovenska, vrátane Bratislavského kraja, budú mať možnosť žiadať o tieto poukážky. Predpokladáme vysoký záujem od domácností,“ informovala Katarína Šulíková, hovorkyňa VSE, pre agentúru SITA.

Šesť základných otázok, ktoré si treba položiť

Domácnosti, ktoré chcú získať dotáciu na malé OZE, by si mali odpovedať na šesť základných otázok. Podľa východoslovenských energetikov by sa domácnosť v prvom rade mala uistiť, či jej projekt spĺňa všetky podmienky.

„Overte si, či spĺňate všetky požiadavky na získanie dotácie. To môže zahŕňať rôzne kritériá, ako napríklad druh domácnosti, príjmový limit, typ technológie alebo opatrenia a podobne,“ dodala Šulíková.

Domácnosť by si mala jasne stanoviť finančné limity a plán pre svoj projekt. Štátne dotácie môžu totiž pokryť iba časť nákladov, a preto je dôležité mať realistický pohľad na celkové náklady a vlastný podiel financovania.

solárne panely energetika
zdroj: TASR/Daniel Stehlík

Pri výbere technológií a opatrení by mala domácnosť dbať na ich energetickú efektívnosť a dlhodobú udržateľnosť. „Zamerajte sa na investície, ktoré vám nielen pomôžu ušetriť peniaze na dlhú dobu, ale aj znižujú spotrebu energie a prispievajú k ochrane životného prostredia,“ doplnila Šulíková.

Domácnosti by si mali podľa VSE vybrať pre inštaláciu technológií ako fotovoltické panely či tepelné čerpadlá spoľahlivého dodávateľa. „Skúmajte recenzie a referencie, aby ste sa uistili, že budete mať kvalitnú inštaláciu a servis,“ konštatovala Šulíková.

Podpora pre slovenské domácnosti bude pokračovať

Pri realizácii projektu by mala domácnosť dodržiavať všetku relevantnú legislatívu a stavebné normy. Niektoré technológie môžu totiž vyžadovať špecifické povolenia alebo certifikácie.

„Napríklad pri fotovoltike treba podať žiadosť aj na distribútora elektriny daného územia,“ upozornila Šulíková, podľa ktorej by si mala domácnosť v neposlednom rade pred získaním dotácie premyslieť, aké úspory jej nové technológie a opatrenia prinesú v budúcnosti.

V pokračovaní projektu Zelená domácnostiam plánuje Slovenská inovačná a energetická agentúra podporovať kúpu a inštaláciu malých zariadení na výrobu elektriny s výkonom do 10,8 kilowattov, ako sú fotovoltické panely a veterné turbíny.

fotovolticka elektraren
zdroj: Unsplash/American Public Power Association

Podporené by mali byť taktiež zariadenia na výrobu tepla, ktoré pokrývajú potrebu energie v domácnosti, ako sú tepelné čerpadlá, slnečné kolektory a kotly na biomasu.

V súčasnosti sa už môžu do pokračovania projektu Zelená domácnostiam registrovať zhotovitelia a predajcovia podporovaných malých OZE. Do konca augusta by mali byť zverejnené podmienky čerpania dotácií. V novom projekte Zelená domácnostiam bude na poukážky pre domácnosti k dispozícii vyše 181 miliónov eur.

Od roku 2015 bolo prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam podporených viac ako 53-tisíc inštalácií sumou viac ako 111 miliónov eur.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá