Štát dá Slovákom na elektromobil aj 8-tisíc eur. Zverejnené sú už dlho očakávané podmienky na zisk dotácie

  • Parlament definitívne schválil novelu zákona o poskytovaní dotácií na vozidlá s pohonom na alternatívne palivá
  • Ministerstvo hospodárstva však ľudí upozorňuje na niekoľko bodov, ktoré je potrebné si pred žiadosťou o podporu nákupu vozidla uvedomiť
tesla supercharger
TASR
  • Parlament definitívne schválil novelu zákona o poskytovaní dotácií na vozidlá s pohonom na alternatívne palivá
  • Ministerstvo hospodárstva však ľudí upozorňuje na niekoľko bodov, ktoré je potrebné si pred žiadosťou o podporu nákupu vozidla uvedomiť

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo dlho očakávané podmienky poskytnutia dotácie na kúpu elektromobilov. Chce tak zamedziť rozširovaniu zavádzajúcich informácií, týkajúcich sa podpory elektromobility v našej krajine. O dotáciu budeš môcť od decembra požiadať na stránke chcemelektromobil.sk.

zdroj: Media kit Renault

Akej podpory pre nákup vozidiel na ekologický pohon sa skutočne dočkáme? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že podporovať sa nebude nákup všetkých druhov eko-vozidiel. MH SR v súčasnosti pripravuje výzvu, v rámci ktorej bude podporovať výhradne nákup batériových elektromobilov a plug-in hybridov. Zverejní ju už v najbližšom období.

Podpora sa nebude týkať nákladných áut ani motocyklov. Určená je výhradne na kúpu vozidiel kategórie M1 (osobné vozidlá) a N1 (ľahké úžitkové vozidlá).

Koľko eur ti prispeje štát? 

Výška príspevku na kúpu batériového elektromobilu bude 8-tisíc eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5-tisíc eur. Podpora bude určená pre fyzické osoby, podnikateľov aj pre verejnú správu. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bude možné získať dotáciu, je 50 000 eur s DPH. Prvé žiadosti bude možné podať 17. decembra a celkovo je na podporu nákupu určených päť miliónov eur.

zdroj: Nissan Media kit

Vyradenie starého vozidla ti nepomôže 

V mnohých médiách sa objavila informácia, že je možné získať príspevok až do výšky 35 % z ceny nového ekologického vozidla, ak zároveň človek vyradí z evidencie minimálne 15 rokov staré vozidlo so spaľovacím motorom. To však podľa MH SR nie je pravda. 

„Spomínané údaje sú nesprávne interpretované. Vychádzajú z novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti MH SR, ktorú v septembri 2019 schválil parlament. Tento zákon však stanovuje len všeobecné rámce podpory, na ich základe bude môcť rezort hospodárstva vyhlásiť konkrétne výzvy. To znamená, že ak by rezort chcel v budúcnosti vyhlásiť výzvu, v ktorej bude zahrnuté aj vyradenie starého vozidla, má na to legislatívne možnosti. Aktuálna výzva však možnosť vyradenia starého vozidla neobsahuje,” objasňuje MH SR.

Na tieto typy áut dotáciu nedostaneš

Podpora sa nebude týkať áut na LPG, CNG, LNG alebo iný pohon. Podpora bude určená výlučne pre batériové elektrické vozidlá a plug-in hybridné elektrické vozidlá. Autá na plynový, vodíkový ani iný alternatívny pohon v aktuálnej výzve podporené nebudú, ich podpora však do budúcnosti nie je vylúčená.

zdroj: pixabay.com

Od nového roka pribudnú na cestách zelené ŠPZ

Motivačnou novinkou, ktorú prináša akčný plán pre motoristov jazdiacich na elektromobiloch, sú farebne odlíšiteľné ŠPZ. Tie ich budú oprávňovať jazdiť napríklad vo vyhradených jazdných pruhoch, či parkovať v nízkoemisných zónach. Obe tieto opatrenia by mali byť realizované do 1. januára 2020.  Ku dňu 13. mája 2019 je na Slovensku registrovaných 1570 elektrických áut.

Ako podať žiadosť? 

Žiadosti bude možné podávať od 17.12. 2019. Keďže však rezort predpokladá zvýšený záujem, online systém registrácie bude spustený už 11. decembra 2019. Záujemcovia sa tak budú môcť registrovať cez jednoduchý formulár, do ktorého vyplnia kontaktné údaje, cez webovú stránku www.chcemelektromobil.sk

Tu nájdu aj ďalšie podrobné informácie. Žiadateľ dostane pridelený jedinečný kód a zarezervuje sa požadovaná výška dotácie. Výzvu na oficiálne podanie žiadosti však zaregistrovaní žiadatelia dostanú až po 17. decembri 2019. Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická online registrácia možná iba v pracovných dňoch od 12:00 do 20:00 hod, informuje SITA.

Zoznam vyhodnotených žiadostí sa bude priebežne zverejňovať a úspešní žiadatelia budú mať po podpise zmluvy 12 mesiacov na to, aby si auto kúpili a následne im štát refunduje dotáciu. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť leasing. Podporu bude možné získať na maximálne jedno vozidlo. 

Top 5 najpredávanejších elektromobilov v Európe

Renault Zoe – cena od 31, 300 eur

Nissan Leaf – cena od 35 630  eur

Mitsubishi Outlander PHEV– cena od 36 990 eur

Jaguar E-Pace– cena od 35 990 eur

Tesla S – cena od 88 721 eur

zdroj: MH SR, ev-sales.blogspot.com, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech