Štát hľadá ľudí, ktorí si trúfnu pracovať v najväčšej psychiatrii na Slovensku, ponúka až 2 500 eur

  • Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku hľadá nových zamestnancov
  • Zháňa riaditeľa, murárov aj sestry
Pexels.com
  • Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku hľadá nových zamestnancov
  • Zháňa riaditeľa, murárov aj sestry

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vyhlasuje výberové konanie na obsadenie pozície, aká sa tak často nevidí. Momentálne sa hľadá riaditeľ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku. Rezort o tom informuje na svojom oficiálnom webe. Záujemcovi či záujemkyni ponúka plat začínajúci na sume 2 500 eur mesačne.

Ak by si sa rozhodol o takúto pozíciu uchádzať, mal by si mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a 5-ročnú odbornú prax. Inštitút požaduje aj bezúhonnosť či dôveryhodnosť.

„Za dôveryhodnú osobu sa považuje fyzická osoba, ktorá nekoná v rozpore so spoločenskými pravidlami a morálnymi hodnotami,“ objasňuje rezort zdravotníctva. Výhodou je, ak budeš mať za sebou aj odbornú prax v oblasti zdravotníctva, poisťovníctva, práva, ekonómie alebo iných podobných odborov. Záujemcovia o miesto môžu svoje prihlášky zasielať na adresu MZ SR do 23. augusta. 

Predložiť by si mal aj projekt stratégie rozvoja tejto organizácie. Ide o to, aby si ukázal, že máš predstavu, ako napríklad zefektívniť chod psychiatrickej nemocnice, vyriešiť personálnu politiku a čo najlepšie využiť finančné zdroje. Z údajov portálu Finstat.sk vyplýva, že Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela v Pezinku v roku 2020 zvýšila náklady o 12 % na 11,70 milióna eur a výnosy jej narástli o 15 % na 12,11 milióna eur.

zdroj: Finstat.sk

Nemocnica v neposlednom rade hľadá aj šesť nových zamestnancov, a to na pozíciu „sestra pri lôžku.“ Ide o pracovný pomer na neurčitý čas, pričom nástupný plat je v porovnaní so zahraničím naozaj nízky. Za túto náročnú prácu je v ponuke 996 eur.

Pracovný čas je od 6:00 do 18:00 a v rámci benefitov majú záujemcovia možnosť sa ubytovať v zamestnaneckej ubytovni za symbolické 1 euro na mesiac. V hľadáčiku je momentálne aj lekár, ktorý by sa venoval diagnostike a liečbe na lôžkovom psychiatrickom oddelení. Na tejto pozícii je ponúkaný plat od 1 365 eur, s pracovnou dobou od 7:00 do 15:30.

zdroj: Pixabay.sk

Zaujímavosťou je, že ak sa na „Pinelke“ rozhodneš stať údržbárom a vieš maľovať a murovať, zarobíš si podobnú sumu ako miestna zdravotná sestra. Tvoja pracovná doba by bola od 6:00 len do 14:30 a zarobil by si si od 800 eur mesačne, pričom rátať môžeš aj s mesačným príplatkom a osobnými prémiami. Pracovná ponuka je vhodná aj pre absolventov.

Najväčšia psychiatrická liečebňa u nás

Mnoho ľudí to netuší, no Pinelka má za sebou naozaj bohatú históriu. Od druhej polovice minulého storočia, až približne do roku 1918 boli na mieste dnešnej Psychiatrickej nemocnice železité kúpele, nakoľko v tejto časti Malých Karpát sa nachádzajú rozličné nerasty. Tamojšie kúpele sa stali obľúbeným výletným miestom, keďže pekné prostredie podhorskej vinohradníckej oblasti lákalo na odpočinok množstvo ľudí zo širokého okolia.

Ich posledný majiteľ, Lukáč, v roku 1924 z doposiaľ nezisteného podnetu uzatvoril s vtedajším Ministerstvom zdravotníctva v Prahe zmluvu na ubytovanie dlhodobo psychicky chorých ľudí. Spočiatku boli pacienti len muži, najprv na 130-tich, neskôr na 150-tich posteliach. Poplatok za pacienta na deň bol vtedy 21-23 korún.

zdroj: pnpp.sk

V minulosti boli súčasťou nemocnice aj budovy, v ktorých sa nachádzali bývalé antimónové bane, a ktoré sa nachádzali na mieste bývalej fabriky na výrobu kyseliny sírovej. V strede areálu sa dokonca nachádza vila riaditeľstva antimónových baní.  

Po roku 1938 boli budovy prerobené na ženské oddelenie psychiatrie. O necelých 30 rokov neskôr tu pribúda 76 psychiatrických postelí v novovybudovanom pavilóne pre deti a dorast. Pezinská liečebňa sa tak stáva najväčšou psychiatrickou liečebňou na Slovensku.

Čo sa týka jej názvu, v roku 1995 bola liečebňa premenovaná na počesť významného francúzskeho lekára a prvého reformátora v oblasti psychiatrie na Psychiatrickú nemocnicu Philippa Pinela. V osemdesiatych rokoch sa niektoré budovy liečebne prestali používať a ostali opustené a zarastené zeleňou.

Ešte pred pár rokmi, keď zo stropov nepadali omietky a pod nohami sa ti neborila podlaha, budovy využívali hráči airsoftu a paintballu. Časť opusteného areálu ponorená na úbočí lesa nesie pre mnohých strašidelné čaro a toto miesto stále láka nadšencov opustených budov, ale aj lovcov duchov.

Zdroje: pnpp.sk, MZSR, Finstat.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie