Množstvo Slovákov si už v júli prilepší, štát zvyšuje viaceré dávky

  • Životné minimum stúpne, zvýši to sociálne príspevky a zníži dane
  • Prídavok na dieťa a daňový bonus sa tiež zvyšujú, rodiny to pocítia od augusta
seniori, deti
Unsplash/Nathan Dumlao, Joe Hepburn
  • Životné minimum stúpne, zvýši to sociálne príspevky a zníži dane
  • Prídavok na dieťa a daňový bonus sa tiež zvyšujú, rodiny to pocítia od augusta

Životné minimum na dospelú osobu sa od 1. júla tohto roka zvýši o 7,5 %, teda o 16,36 eura na 234,42 eura. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí, ktoré nadobudne účinnosť od 1. júla tohto roka.

Na zvýšenie životného minima je naviazaných viacero dávok či daňové zvýhodnenia.

Niekoľko zmien

Od začiatku budúceho mesiaca pôjde nahor aj suma minimálneho predčasného dôchodku, príspevkov na vykonávanie absolventskej praxe a na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby, príspevkov na podporu náhradnej starostlivosti či maximálna suma náhradného výživného od štátu.

Všetky tieto dávky, rovnako ako životné minimum, stúpnu o 7,5 %. Suma minimálneho predčasného dôchodku bude od začiatku budúceho mesiaca predstavovať 281,40 eura, čo je nárast o 19,70 eura.

Ide o jednu z podmienok vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok. Ak totiž suma predčasnej starobnej penzie nepresahuje 1,2-násobok životného minima, čo bude od júla 281,40 eura, Sociálna poisťovňa túto dávku žiadateľovi neprizná.

Zvýšenie sumy životného minima tiež spôsobí to, že poisťovňa bude od júla väčšine dôchodcov, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazovať vyšší dôchodok. Suma, ktorá musí penzistovi zostať po vykonaní zrážok, totiž dosahuje výšku životného minima.

Kým do konca júna musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať 218,06 eura, od začiatku júla to bude 234,42 eura mesačne.

dochodci seniori
zdroj: Pixabay/pasja1000

Viac peňazí

Nezdaniteľná časť základu dane, ktorá tvorí 21-násobok aktuálnej sumy životného minima, pôjde budúci rok nahor o 343,56 eura na 4 922,82 eura. Sumy dávok v hmotnej núdzi sa od začiatku budúceho roka takisto zvýšia o 7,5 %.

Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali, suma rodičovského príspevku od budúceho roka vzrastie o 28,80 eura na 412,10 eura. Pre rodičov, ktorí pred narodením dieťaťa nepracovali a nedostávali preto materskú dávku zo Sociálnej poisťovne, rodičovský príspevok stúpne o 21 eur na 301 eur.

Okrem hodnoty životného minima na dospelú osobu od začiatku júla vzrastie aj suma životného minima pri druhej posudzovanej osobe, a to o 11,41 eura na 163,53 eura.

Na nezaopatrené dieťa, resp. zaopatrené neplnoleté dieťa, suma životného minima stúpne o 7,47 eura na 107,03 eura. Životné minimum sa každoročne upravuje k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší.

Rozhodujúcim obdobím, za ktoré sa zisťuje rast životných nákladov nízkopríjmových domácností, je obdobie od apríla minulého roka do apríla tohto roka. Podľa údajov ŠÚ bol rast životných nákladov nízkopríjmových domácností za rozhodujúce obdobie 11,5 %.

Rast čistých peňažných príjmov na jednu osobu za prvý štvrťrok tohto roka v porovnaní s prvým štvrťrokom vlaňajška bol 7,5 %.

deti v skole
zdroj: Pixabay/Klimkin

Rodiny to pocítia od augusta

Suma prídavku na nezaopatrené dieťa, ktorý štát vypláca do 25 rokov veku dieťaťa, vrastie od začiatku júla zo súčasných 25,88 eura na 30 eur. Súčasne sa zvýši aj daňový bonus na deti nad 15 rokov veku na 40 eur a na deti do 15 rokov veku na 70 eur.

Vyplýva to zo zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorého časť nadobudne účinnosť od 1. júla tohto roka.

V súčasnosti daňový bonus na deti vo veku do šiestich rokov dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura. Zvýšenie prídavku na dieťa a daňového bonusu rodiny s nezaopatrenými deťmi pocítia prvýkrát v auguste.

Nárok nebudú mať všetci

Na maximálne sumy daňového bonusu však nebudú mať nárok všetci pracujúci. Suma daňového bonusu na deti sa totiž podľa nových pravidiel obmedzí podľa výšky čiastkového základu dane rodiča. Pri zamestnancovi ide o jeho hrubú mzdu zníženú o sociálne a zdravotné odvody, ktoré platí zamestnanec.

Ak má rodič jedno nezaopatrené dieťa, daňový bonus pre rodiča môže byť najviac 20 percent z jeho čiastkového základu dane. Pri dvoch deťoch pôjde najviac o 27 percent, pri troch deťoch maximálne 34 percent, pri štyroch deťoch 41 percent, pri piatich deťoch 48 percent a pri šiestich deťoch maximálne 55 percent z čiastkového základu dane.

Od budúceho roka sa má zaviesť tzv. krúžkovné pre deti v sume 60 eur, prídavok na dieťa sa má zvýšiť na 40 eur a stúpnuť má aj daňový bonus na deti nad 15 rokov veku na 50 eur a na deti do 15 rokov na 100 eur.

Zruší sa však jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy. V súčasnosti ide o sumu 106,33 eura na každého prváka na základnej škole. Skončí sa aj automatické zvyšovanie prídavku na dieťa podľa rastu životného minima.

Po novom bude na rozhodnutí samotnej vlády, či sa suma prídavku zvýši. Automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima sa ruší aj pri daňovom bonuse.

zuzana čaputová
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Prezidentka SR Zuzana Čaputová však avizovala, že ustanovenia zákona účinné od 1. januára budúceho roka napadne na Ústavnom súde SR. Ústavný súd SR by mal podľa nej posúdiť ústavnosť legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov.

Národná rada SR minulý týždeň prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa. Poslanci tak nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka. Prorodinný balík sa tak zavedie v plnej miere, ako ho navrhoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá