Štát nesmie amnestovať porušenie zákona. Šéf ÚVO sa plánuje obrátiť na prezidentku

  • Chce tak urobiť, ak poslanci pri schválení zmien v stredu nezohľadnili pripomienky
  • Chce si však najprv počkať na finálne znenie schváleného zákona
nájomné byty, šéf ÚVO, Miroslav Hlivák
Unsplash/Roger Bradshaw, TASR/Martin Baumann
  • Chce tak urobiť, ak poslanci pri schválení zmien v stredu nezohľadnili pripomienky
  • Chce si však najprv počkať na finálne znenie schváleného zákona

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák zvažuje požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala parlamentom schválenú novelu zákona o verejnom obstarávaní v súvislosti s obstarávaním nájomných bytov. Chce tak urobiť v prípade, že poslanci pri schválení zmien v stredu nezohľadnili pripomienky k pôvodnému návrhu.

„Za predpokladu, že sa poslanci nevysporiadali s pripomienkami, s ktorými súhlasila napríklad aj Legislatívna rada vlády SR, a odignorovali ich, tak sa obrátim na pani prezidentku, aby zákon nepodpísala,“ povedal Hlivák vo štvrtok na brífingu počas konferencie o korupcii v eurofondoch.

Počká na finálne znenie návrhu

Mestá a obce by podľa prijatej spornej novely na návrh opozičného poslanca Jozefa Šimka (kandidoval za stranu Kotlebovci-ĽSNS) nemuseli zaplatiť pokutu za porušenie pravidiel pri obstarávaní nájomných bytov. Schválenie zmien umožnili poslanci hnutia Sme rodina, ktorí hlasovali spolu s opozíciou.

„Úrad pre verejné obstarávanie sa v rámci legislatívneho procesu k tejto téme jasne vyjadril, kedy sme poukázali na to, že predložený poslanecký návrh je v rozpore s právom Európskej únie a v rozpore s princípmi právneho štátu,“ uviedol Hlivák.

Vo štvrtok ráno si podľa jeho slov zisťoval v parlamente schválené znenie novely, ale zverejnené má byť do troch dní.

„Ak sa štát rozhodne legislatívou amnestovať porušenie zákona, v žiadnom prípade nepovažujem za správnu cestu nielen z pohľadu morálneho, ale aj z pohľadu princípov právneho štátu,“ dodal predseda ÚVO.

Chce si počkať na finálne znenie schváleného zákona a podľa toho zvolí ďalší postup. Pokuty udelené obciam na základe právoplatných rozhodnutí v súvislosti s obstarávaním nájomných bytov sú zverejnené na portáli úradu.

Zuzana Čaputová, prezidentka
zdroj: SITA/Branislav Bibel

So Sme rodina

Opozičný návrh na zmeny vo verejnom obstarávaní pri záverečnom hlasovaní v parlamente v stredu schválili, keď ho podporili aj poslanci koaličného hnutia Sme rodina. Nezaradený poslanec Jozef Šimko (kandidoval za stranu Kotlebovci-ĽSNS) chcel novelou zákona o verejnom obstarávaní riešiť dôsledky pri nadobúdaní nájomných bytov mestami a obcami.

Šimko, ktorý je aj primátorom Rimavskej Soboty, pôvodne navrhoval, aby Úrad pre verejné obstarávanie mohol ukladať pokuty v závislosti od miery zavinenia a závažnosti protiprávneho konania samospráv pri obstarávaní nájomných bytov. Súčasnú právnu úpravu s určením výšky pokuty 5 % z hodnoty zákazky bez ohľadu na okolnosti prípadu označil za nesprávnu.

Sankcie, ktoré vyrubil Úrad pre verejné obstarávanie, boli udelené na základe nesúladu medzi jednotlivými právnymi normami za striktné dodržanie postupu, ktorý stanovili Štátny fond rozvoja bývania a ministerstvo dopravy a výstavby,“ uviedol Šimko.

Podľa neho sám ÚVO hromadne berie späť svoje žaloby, ktorými chcel dosiahnuť neplatnosť kúpnych zmlúv.

Poslanci schválili pozmeňujúci návrh predkladateľa na vypustenie prvej časti jeho pôvodného návrhu, ktorou chcel riešiť systém sankcionovania verejných obstarávateľov a obstarávateľov v budúcnosti. Bol by totiž problém uviesť ho do súladu s európskou legislatívou.

Výšku pokút za porušenie pravidiel obstarávania nájomných bytov označil predkladateľ za neúnosnú pre mnohé obce a mestá. Navrhol, aby bolo možné samosprávam odpustiť pohľadávky štátu voči nim.

Byty
zdroj: Unsplash/Brandon Griggs

„Nadobúdanie nájomných bytov financujú mestá a obce z verejných prostriedkov, ktoré musia v prípade zániku poskytovania sociálneho bývania vrátiť. Dostávajú sa tak do víru veľmi nepriaznivých situácií, pretože im hrozí nútená správa a zastavenie ďalších rozvojových aktivít,“ upozornil Šimko.

Touto situáciou sú podľa neho dotknutí aj dobromyseľní užívatelia sociálnych nájomných bytov, pričom pre vyhlásenie neplatnosti zmluvy medzi samosprávou a zhotoviteľom môžu prísť o strechu nad hlavou.

Opozičný poslanecký návrh, ktorý aj v prvom čítaní podporili tiež poslanci zo Sme rodina, kritizovali viacerí poslanci z klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS).

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá