Štát nie je startup: Muskove posledné mesiace „otriasli“ Washingtonom, jeho experiment prináša veľké varovanie (ANALÝZA)

  • Štyri mesiace v úrade, veľa škôd, málo výsledkov
  • Muskovo pôsobenie vo verejnej správe zanechalo otázniky aj chaos
FotoJet
  • Štyri mesiace v úrade, veľa škôd, málo výsledkov
  • Muskovo pôsobenie vo verejnej správe zanechalo otázniky aj chaos

Elon Musk. Mnohí ho považujú za symbol inovácií a podnikateľského úspechu. Donald Trump ho vo februári 2025 vymenoval do čela Department of Government Efficiency (DOGE), čím spustil intenzívnu diskusiu. Médiá aj odborníci na verejnú správu o tom písali a otvorili zásadné otázky: Môžu manažérske princípy zo súkromného sektora fungovať v zložitom prostredí štátu?

Trump tvrdil, že Musk prinesie do štátu rovnaký inovačný prístup, aký priniesol do automobilového a vesmírneho priemyslu. DOGE mal znížiť federálne výdavky, zjednodušiť byrokraciu a odstrániť vrstvy nevolených úradníkov. Tento experiment spojil Silicon Valley s Washingtonom. Mnohí ho vnímali ako test, či radikálny manažérsky prístup prinesie skutočné systémové zmeny.

Očakávania rástli. Investori sledovali každý krok. Časť verejnosti v Muskovi videla možného reformátora. Médiá špekulovali o jeho politickej budúcnosti. Právnici, odborníci na ústavné právo a watchdogovia však upozorňovali na riziká. Varovali pred koncentráciou súkromnej moci v rukách nevoleného predstaviteľa. Podľa ich analýz takéto prepojenie oslabuje tradičné kontrolné mechanizmy a transparentnosť v štáte.

Amerikanista Pavol Szobi pripomína: „Muskova nominácia vznikla nielen jeho podnikateľským príbehom, ale aj jeho významnou finančnou podporou republikánov v roku 2024. Trumpovi je sympatický príbeh úspešného biznismena Muska osobne, ale rolu hrala aj Muskova peňaženka.“ Práve tento aspekt je kľúčový pre pochopenie, prečo túto kontroverznú nomináciu vôbec uskutočnili.

Po 130 dňoch vo funkcii Musk nečakane oznámil svoj odchod z čela DOGE. Odborná verejnosť dnes skúma, aké konkrétne zmeny jeho pôsobenie prinieslo. Skúma tiež, do akej miery naplnil deklarované ciele a aké systémové poučenia z tohto experimentu vyplývajú pre ďalšie krajiny, vrátane Slovenska.

Sľuby transparentnosti vs. realita tajnosti

Na úvod je dôležité pozrieť sa na otázku transparentnosti, ktorú Musk zdôrazňoval. Keď nastúpil do čela DOGE, sľuboval bezprecedentnú transparentnosť. Hovoril aj o možnom online streamovaní rozhodovacích procesov. Odborníci na etiku a transparentnosť však už v prvých týždňoch upozorňovali, že realita ostro kontrastovala s týmito prísľubmi.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Zobraziť všetky mesačné predplatné Arrow down

Čítajte viac z kategórie:

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Trumpove vyjadrenia o Muskovom vymenovaní a vízii, Odborníci na etiku a transparentnosť, kritika DOGE, Georgetown University Law Center, prirovnanie k tieňovým agentúram, Ekonomické analýzy dopadov prepúšťania (Urban Institute), NASPAA, kontrast s Clintonovou reformou, Bostonská univerzita o dopadoch škrtov v zahraničnej pomoci, OSN/UNAIDS, reakcia na škrty, Senátorka Susan Collins a PEPFAR, Profesor David Kettl, kritika zrušenia IRS/FBI/DoE, Donald Moynihan, hodnotenie Clintonovej reformy, Bloomberg, reálne úspory DOGE, OECD, varovanie o fiškálnych rizikách, Fitch Ratings, hodnotenie rizík, Center for Public Integrity, účtovné praktiky DOGE, CREW, Muskove kontrakty a konflikt záujmov, Hana Ismail (LSE), Lawrence Lessig (Harvard), Pew Research, hodnotenie Muska verejnosťou, Matthew Taylor (UC Berkeley), projekcia túžby po zmene, Derek Henson (Carnegie), kritika DOGE, Alliance of Democracies, Index vnímania demokracie, Oficiálne vládne dokumenty a výročné správy, Sunstein, Cass R. (2013). Simpler: The Future of Government, Fukuyama, Francis (2014). Political Order and Political Decay,  John J. DiIulio (University of Pennsylvania), Transparency International, Mungiu-Pippidi, Alina (2015). The Quest for Good Governance, European Court of Auditors, The New York Times, OECD – Government at a Glance, Moynihan, Donald (2018). The Dynamics of Performance Management: Constructing Information and Reform

Najnovšie videá

Trendové videá