Štát poskytne skupine Slovákov až 750 eur: Zisti, či sa štedrý príspevok týka aj teba

  • Projekt bude rozdelený do dvoch fáz
  • V prvej fáze bude vyčlenených 1,5 milióna eur
  • Bude to pre subjekty, ktoré nestihli podať prihlášky do konca minulého novembra
Na snímke opatrovateľka, peniaze
Ilustračný obrázok, Canva/Tachapanit, Martaposemuckel
  • Projekt bude rozdelený do dvoch fáz
  • V prvej fáze bude vyčlenených 1,5 milióna eur
  • Bude to pre subjekty, ktoré nestihli podať prihlášky do konca minulého novembra

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uvádza do prevádzky nový projekt v oblasti opatrovateľskej služby, ktorý má poskytnúť pomoc pre viac ako 13 000 jednotlivcov, ktorí ju potrebujú.

Celkové náklady na projekt siahajú až do výšky 100 miliónov eur, pričom maximálny príspevok pre jednotlivcov má dosiahnuť 750 eur, uvádzajú Dobré noviny.

Plán projektu sa rozkladá na obdobie dvoch rokov, s cieľom implementovať komplexnú reformu sociálnych služieb do 1. januára 2026 ako súčasť obnovovacieho plánu. Minister práce Erik Tomáš vysvetlil, že kľúčovým princípom reformy bude poskytovanie jediného príspevku odkázaným osobám, pričom im bude umožnené autonómne rozhodovať, na aký účel ho využijú.

Cieľom nového projektu je teda poskytovať pomoc jednotlivcom v období do vstupu novej reformy do platnosti.

V období prechodu sa plánuje zvýšiť počet opatrovateľov, aby od roku 2026 existovala dostatočná kapacita. „Platnosť má projekt od 1. januára tohto roka. Kto bude úspešný, spätne sa mu preplatia náklady od 1. januára,“ vysvetlil Tomáš.

Štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš uviedol, že projekt bude rozdelený do dvoch fáz. V prvej fáze bude vyčlenených 1,5 milióna eur pre subjekty, ktoré nestihli podať prihlášky do konca minulého novembra.

„Náklady, ktoré obce, mestá, charitatívne a mimovládne organizácie samostatne znášali pri poskytovaní opatrovateľskej služby, budeme spätne kompenzovať. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny dnes oznámi možnosť podávania žiadostí o spätné predplatenie nákladov,“ informoval Ondruš.

Druhá časť poskytuje podporu v hodnote viac ako 91 miliónov eur, ktorá pokrýva obdobie od 1. januára tohto roku do decembra 2025. Od 4. marca budú môcť obce, mestá, mimovládne a charitatívne organizácie podávať žiadosti o finančné prostriedky, pričom budú oprávnené aj na financovanie spätných nákladov od 1. januára.

O príspevok môžu žiadať na skutočne vynaložené mzdové výdavky vo výške maximálne 750 eur celkovej ceny práce na jedného zamestnanca a na jeden mesiac v prípade pracovného pomeru na plný úväzok (100 %). Finančná pomoc bude poskytovaná jednorazovo vo forme refundácie hradených mzdových nákladov od júla 2023 do decembra 2023 pre celé územie Slovenskej republiky, zdôrazňuje rezort.

Podpora vo finančnej forme bude automaticky udelená počas celého obdobia platnosti dohody medzi ministerstvom a poskytovateľom. „Všetci, ktorí budú požiadať o túto formu podpory, musia byť registrovaní ako poskytovatelia domácej opatrovateľskej služby,“ doplnil Ondruš.

Príspevok po novom dostáva aj iná skupina Slovákov

Sociálna poisťovňa (SP) rozhoduje od začiatku toho roka o príspevku za prácu v obecnej polícii. V týchto dňoch začala žiadateľom zasielať prvé rozhodnutia. Informoval o tom v utorok hovorca SP Martin Kontúr.

„Prvú výplatu priznaných mesačných príspevkov spolu s doplatkom za predchádzajúce obdobie zrealizuje v druhej polovici marca. Do dnešného dňa Sociálna poisťovňa eviduje 156 žiadostí o tento príspevok,“ priblížil.

Príspevok za prácu v obecnej polícii je pravidelnou peňažnou dávkou, vyplácanou SP bývalým príslušníkom obecnej polície ktorejkoľvek obce na Slovensku. Nárok na príspevok vznikne žiadateľovi po splnení viacerých podmienok – v čase podania žiadosti o príspevok už nie je príslušníkom obecnej polície, jeho pracovný pomer v nej trval najmenej 25 rokov a dovŕšil vek najmenej 56 rokov.

Ďalšie informácie k tejto téme sú dostupné na webstránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk.

Zdroje: Dobré noviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá