Štát spúšťa nový motivačný príspevok v desiatkach eur. Najviac dostanú ľudia v Bratislave

  • Učitelia si najviac prilepšia v Bratislave
  • Štát rieši problémy s nedostatkom pedagógov
Tomáš Drucker, učitelia, platy učiteľov
TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
  • Učitelia si najviac prilepšia v Bratislave
  • Štát rieši problémy s nedostatkom pedagógov

Slovenskí učitelia si prilepšia. Ministerstvo školstva totiž rieši problém s výrazným nedostatkom pedagógov tak, že pre nich zavedie regionálne príspevky. Tie sa budú týkať aj odborných zamestnancov. Rezort na to tento rok plánuje rozdeliť 60 miliónov eur.

Ako píše SITA, výška regionálnych príspevkov sa určí na základe porovnania platov pedagogických a odborných zamestnancov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti.

Medzi susediacimi oblasťami je maximálny povolený rozdiel 60 eur v hrubom mesačne. Minimálna hodnota príspevku je stanovená vo výške 30 eur v hrubom mesačne. Rezort školstva zverejní metodiku prideľovania príspevku na svojej stránke.

„Nízke platy učiteľov v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými pracovníkmi v iných oblastiach a vysoké životné náklady spôsobujú, že v niektorých regiónoch chýbajú pedagógovia,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Rezort školstva sa v programovom vyhlásení vlády zaviazal, že tento problém bude riešiť.

Problémy na západe

Odpoveďou má byť regionálny príspevok, ktorého cieľom je prilákať a udržať viac kvalifikovaných pedagógov v oblastiach, kde je najväčší nedostatok učiteľov. Problémom je najviac zasiahnutý západ Slovenska, predovšetkým Bratislava, kde dochádza k výraznému odlivu pedagógov. V menšej miere však podobné problémy majú aj v iných väčších mestách, ako je Trnava, Žilina či Košice.

„Príspevok zatiaľ pokrýva rok 2024, pracujeme však na dlhodobom riešení. Budeme intenzívne rokovať s ministerstvom financií o možnostiach kontinuálneho financovania tejto iniciatívy v nasledujúcich rokoch,“ upozornil minister Drucker.

Cieľom je zabezpečiť, aby príspevky nielen pokračovali, ale aby ich výška bola minimálne rovnaká ako v tomto roku. To je nevyhnutné na zabezpečenie stability a predvídateľnosti pre školy aj zamestnancov. Ministerstvo uvažuje aj o zahrnutí materských škôl do systému financovania.

V záujme zabezpečenia systémového a udržateľného riešenia vytvoril rezort školstva pracovnú skupinu, ktorá zahŕňa viacero externých partnerov vrátane odborov. Legislatívne zmeny, ktoré z tejto iniciatívy vyplynú, by mali byť dokončené do septembra tohto roka.

Koľko učiteľov chýba?

Ako sme ťa už informovali v tomto článku, v školstve na Slovensku podľa analýzy z októbra 2023 každý dodatočne chýbalo 1 500 učiteľov. Počas ďalších piatich rokov sa toto číslo zvýši na 2 100 učiteľov ročne. Vyplýva to z analýz Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP).

Najvážnejší problém hlásia v Bratislavskom kraji, najlepšie je na tom Prešovský kraj. Akútny nedostatok učiteľov evidujeme v predmetoch fyzika, matematika a informatika a hrozba nedostatku učiteľov z dôvodu starnutia je najmä pri odborných predmetoch.

Hlavné príčiny nedostatku sú nízka atraktivita učiteľského povolania, rast žiackej populácie, starnutie existujúcich učiteľov a ich odchody do dôchodku.

Už podľa vtedajšieho ministra školstva Romana Baranoviča bolo na mieste zváženie zvyšovania platových taríf alebo možnosť celospoločenskej diskusie o platovom automate. Avizoval, že problém mohlo vyriešiť zavedenie regionálnych príplatkov, prípadne úprava normatívu podľa regiónov prostredníctvom koeficientu ekonomickej rovnováhy.

Zdroje: SITA, TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá