Štát za milióny eur vytvoril horšiu kópiu Waze, ktorá v testoch úplne pohorela. Prekvapuje to niekoho?

  • Štát "vynašiel" za milióny eur aplikáciu, ktorá už dávno lepšie funguje v súkromnom sektore. Aké prekvapenie.
collage
  • Štát "vynašiel" za milióny eur aplikáciu, ktorá už dávno lepšie funguje v súkromnom sektore. Aké prekvapenie.

Ministerstvo dopravy včera spustilo nový web, ktorý informuje o dopravnej situácii, nehodách, zdržaniach, meškaniach vlakov, počasí a údržbe. Ak máš pocit, že si o niečom takom už počul, nemýliš sa.

Rozdiel je v tom, že táto štátna verzia Waze a Google maps stála všetkých daňových poplatníkov (teda aj tých, ktorí ju nikdy nevyužijú) 14,2 milióna eur. Jej prevádzka ďalej vyjde ročne na 1,5 milióna eur.

Nie je to prvýkrát, čo sa štát takýmto spôsobom snaží vynájsť koleso bez akejkoľvek pridanej hodnoty. Príkladom je aj portál istp.sk (Internetový Sprievodca Trhom Práce), ktorý stál 3 milióny a nedokáže ani zďaleka počtom a kvalitou ponúkaných miest konkurovať Profesii. Treba dodať, že desať rokov bol v „testovacej“ prevádzke, čo by žiadna súkromná aplikácia neprežila.

untitled-5

screenshot: odoprave.info

Ale späť ku novému webu odoprave.sk. Ministerstvo chce, aby tento systém fungoval lepšie a bol prehľadnejší ako ostatné systémy. Má podľa nich slúžiť verejnosti. No na argument, že už tu rovnaké a lepšie služby sú, odpovedajú, že dáta z aplikácie budú najlepšie slúžiť špecialistom.

„Všetky dáta, ktoré máme na ministerstve dopravy, vieme zabezpečiť z prvej ruky. Či to je Národná diaľničná spoločnosť, či sú to letiská, železnice a samozrejme aj niektoré cyklotrasy. Tento systém pomôže ľudom lepšie sa zorientovať v aktuálnej situácii v doprave, ušetrí im čas a verím, že aj zvýši bezpečnosť.

Naším cieľom je poskytovať čo najpresnejšie a najaktuálnejšie informácie o doprave každému, kto o ne má záujem. A práve tento systém môže byť nápomocný aj Žilinskej univerzite, lebo tu školíme špecialistov – dopravákov, ktorí s týmito dátami môžu najlepšie narábať, prípadne dopĺňať tento systém o ďalšie poznatky,“ povedal minister dopravy Arpád Érsek.

untitled-2

screenshot: odoprave.info

Hospodárske noviny novú stránku hneď aj otestovali a ako už asi tušíš, nedopadla najlepšie. Vyhľadávanie trasy na hlavnej stránke ukáže zelenú čiarku, ktorá užívateľovi ale okrem toho kde sa zdrží, nič nepovie. Žiadna vzdialenosť, čas, či porovnanie trás.

Časť, ktorá funguje takmer ako normálny vyhľadávač pre navigáciu nájdeš až pod „intuitívnou“ položkou dopravná situácia. Tá ale v teste odporučila na trase Bratislava – Košice severnú cestu, zatiaľ čo Waze, Google Maps a dokonca aj Apple mapy ťa pošlú južnou cestou. A vyber si.

untitled-6

screenshot: odoprave.info

Čerešničkou na torte inkompetencie je mobilná aplikácia. Tá je podľa testu neuveriteľne pomalá a nedá sa použiť ako klasická navigácia. Jednoducho si môžeš v skratke pozrieť, čo sa okolo teba deje a nahlásiť udalosť.

Neviem, odkiaľ si ministerstvo dopravy vzalo do hlavy, že Slovensko potrebuje práve niečo takéto. Ak očakávali, že ľudia hromadne prestanú používať Waze a podobné služby a začnú sa hrnúť ku ich systému, asi budú sklamaní. A my za to zaplatíme 14,2 milióna + 1,5 milióna ročne. Hurá.

zdroj titulnej fotografie: odoprave.info / automix.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech