Štátny smútok či štátny pohreb pre Milana Lasicu? Všetko bude inak, rozhodla koalícia aj hercova rodina

  • Milan Lasica zomrel v nedeľu večer, na jeho vlastnom pódiu
  • Štátny smútok na jeho počesť navrhla koaličným partnerom strana SaS
Milan Lasica
TASR/Martin Baumann
  • Milan Lasica zomrel v nedeľu večer, na jeho vlastnom pódiu
  • Štátny smútok na jeho počesť navrhla koaličným partnerom strana SaS

Od úmrtia herca, dramatika, textára a humoristu Milana Lasicu už prešlo pár dní. Informácia o jeho smrti zasiahla celé Slovensko a do popredia sa dostala otázka, či na jeho počesť vyhlásia štátny smútok.

Na koaličnej rade definitívne rozhodli

Koaličným partnerom to navrhla strana Sloboda a Solidarita. Štátny smútok zastrešuje zákon o štátnych symboloch. Podľa neho vláda vyhlási štátny smútok vždy, keď dôjde k smrti prezidenta, premiéra či predsedu parlamentu.

Štátny smútok však môže vláda podľa daného zákona vyhlásiť aj v prípade citového otrasu spoločnosti vyvolaného smrťou osoby, ktorá mala mimoriadny vplyv na verejný život: „Sme presvedčení o tom, že Milan Lasica spĺňa v tomto smere tie najvyššie nároky,“ písala na sociálnej sieti strana SaS. Návrh parlamentnej strany podporili aj Slováci, vyhotovili petíciu, v ktorej pre Lasicu žiadali štátny pohreb.

Koaliční partneri sa však na týchto krokoch nedohodli. Štátny smútok nevyhlásia, rozhodli tak v pondelok večer na koaličnej rade. Rodine však ponúknu štátny pohreb. O tom, ako bude nakoniec rozlúčka s Milanom Lasicom vyzerať už rozhodujú iba pozostalí. 

Protokol Úradu vlády bude kontaktovať rodinu a ponúkne jej nejaké možnosti, napríklad čestnú stráž, kondolenčnú knihu, vyvesenie čiernej vlajky a podobne,“ povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Príbuzní nakoniec štátny pohreb odmietli a lúčiť sa s ním budú len v kruhu najbližších. Pohreb velikána kultúry teda nebude pompézny, ale skôr komorný.

Rozlúčiť sa s ním môžeš ísť pred jeho divadlo

Podobnej otázke čelili v roku 2019 Česi, keď zomrel Karel Gott. Český premiér Andrej Babiš vtedy jeho rodine ponúkol pohreb so štátnymi poctami. V deň rozlúčky tiež vyhlásili štátny smútok.

Slováci sa Milanom Lasicom takto rozlúčiť môcť nebudú. Ak však smrť slovenskej legendy otriasla aj tebou a predsa len by si sa chcel ísť oficiálne rozlúčiť a vzdať mu úctu, môžeš tak urobiť pred jeho Štúdiom L + S. Zriadili tam pietne miesto spolu s kondolenčnou knihou. Jeho najbližší kolegovia zároveň pripravujú aj spomienkový večer.

Práve v priestoroch jeho štúdia a divadla vydýchol poslednýkrát: „Pretože to bol veľký divadelník a profesionál počkal si až na tretiu klaňačku. Takto odchádzajú len tí najväčší, len keby to nás ostatných tak strašne nebolelo,“ píšu na svojej sociálnej sieti.

Zdroje: SITA, Štúdio L + S

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK