Štátny ústav na kontrolu liečiv sťahuje z predaja dôležitý liek. Jeho užívanie je na Slovensku rozšírené

  • ŠÚKL na webovej stránke oznámil, že z predaja sťahuje liek na zníženie hladiny vápnika v krvi
  • Dôvodom je nevyhovujúca kvalita, ktorá nespĺňa normy
Lekáreň, lieky, predajňa
ŠÚKL sťahuje z predaja nevyhovujúci liek Archív Canva
  • ŠÚKL na webovej stránke oznámil, že z predaja sťahuje liek na zníženie hladiny vápnika v krvi
  • Dôvodom je nevyhovujúca kvalita, ktorá nespĺňa normy

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sťahuje z trhu liek, ktorý požíva množstvo Slovákov, ktorí majú problém s obličkami či hladinou vápnika v krvi.

Ide o liečivo s názvom „Cinacalcet Heaton 30 mg tbl flm 28×30 mg“. „Sťahovanie predmetného lieku sa vzťahuje na šarže 2200931C s exspiráciou 28.2.2025 a na 2200933A s exspiráciou 28.2.2025,“ píše sa na webovej stránke ústavu.

Nevyhovujúci liek

Dôvodom stiahnutia lieku Cinacalcet Heaton 30 mg je nedostatok v kvalite lieku, teda nesúlad v špecifikácii lieku v parametri disolúcie.

Tento problém môže mať vplyv na účinnosť a bezpečnosť lieku, preto ústav vydal varovanie, aby sa tieto šarže stiahli z trhu čo najskôr.

Cinacalcet je liek, ktorý sa využíva v niekoľkých kritických situáciách, ako napríklad pri liečbe sekundárnej hyperparatyreózy u pacientov so závažným ochorením obličiek.

Tento liek pomáha pacientom, ktorí sú na dialýze kvôli odstraňovaniu odpadových látok z krvi. Pacienti s touto diagnózou majú narušenú funkciu príštitnej žľazy a potrebujú špecifickú liečbu na kontrolu hladiny vápnika v krvi.

Takisto sa využíva na zníženie hladiny vápnika v krvi (hyperkalciémia) u pacientov s rakovinou príštitnej žľazy. Tá totiž vedie k nadmernému zvýšeniu hladiny vápnika v krvi.

Taký istý účinok má liek aj u pacientov s primárnou hyperparatyreózou alebo u tých, u ktorých odstránenie žľazy nie je možné.

Ústav na kontrolu liečiv upozorňuje užívateľov, že na trhu sú aj šarže lieku, ktoré spĺňajú všetky normy, preto si treba poriadne skontrolovať údaje na obale.

Pacienti, ktorí užívajú tento liek, by mali okamžite kontaktovať svojho lekára alebo lekárnika, aby sa uistili, že je s ich liekmi všetko v poriadku.

liek
zdroj: Unsplash/Towfiqu barbhuiya

Významný objav v omladzovaní aj liečbe rakoviny

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: ŠÚKL, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá