Stáž v zahraničí: Prečo som si namiesto klasickej korporácie vybral malú softvérovú firmu

  • Letné stáže sú efektívnym spôsobom, ako môžu študenti získať cenné skúsenosti pred tým, ako vstúpia na pracovný trh, na ktorom sú akékoľvek pracovné skúsenosti vnímané už takmer ako nevyhnutnosť.
collage
FB/Return To Scene Ltd
  • Letné stáže sú efektívnym spôsobom, ako môžu študenti získať cenné skúsenosti pred tým, ako vstúpia na pracovný trh, na ktorom sú akékoľvek pracovné skúsenosti vnímané už takmer ako nevyhnutnosť.

Tradičný spôsob ako sa k takejto stáži dostať je prihlásiť sa do štandardizovaného programu nejakej veľkej medzinárodnej korporácie. Osobne ma táto cesta nikdy veľmi neťahala. Takže keď som uvidel inzerát relatívne malej škótskej softvérovej a vizualizačnej spoločnosti R2S, okamžite som poslal svoj životopis a nakoniec sa mi podarilo na ich letnú stáž dostať. (Pozn. R2S sa nachádza v Aberdeene, kde študujem.)

Tu je päť dôvodov, prečo si myslím, že som sa rozhodol správne:

  1. Reálny dopad od prvého dňa

Toto sa dá ilustrovať klasickým príkladom veľkej ryby v malom rybníku. Tvoj relatívny vplyv na firmu, ktorá má 20 zamestnancov bude bezpochyby väčší, ako na gigantickú spoločnosť s pobočkami po celom svete.

Mne osobne to pomohlo nájsť viac zmyslu v tom, čo som robil. Malé a stredné spoločnosti si vo všeobecnosti nemôžu dovoliť plytvať zdrojmi, ktoré majú k dispozícii, a preto si môžeš byť takmer istý, že tvojou hlavnou náplňou práce nebude varenie kávy.

foto: R2S

  1. Nikto nemá čas pozerať ti cez plece

To, že zdroje sú tu obmedzené má aj iný pozitívny dôsledok, ktorý pre mňa osobne znamená veľa. Nikto nemá čas pozerať ti cez plece, lebo všetci majú väčšinou viac úloh ako stíhajú. Nakoniec, práve to je pravdepodobne hlavný dôvod prečo hľadali stážistov, ktorí by im pomohli s projektami, ktoré im ležia na stole.

Vytvára to atmosféru relatívne vysokej dôvery aj napriek tomu, že si „iba“ stážista. A ak túto dôveru nesklameš a podáš kvalitné výsledky, otvorí ti to cestu ku náročnejším a dôležitejším projektom.

  1. Minimálna byrokracia

Osobne cítim ku byrokracii bytostný odpor. Je mi jasné, že vo veľkých korporáciách je asi nevyhnutná na to, aby sa kolos hýbal dopredu. No čím väčší je systém, ktorého si súčasťou, tým je väčšia šanca, že sa budeš cítiť iba ako viac-menej bezvýznamné ozubené koleso v stroji. V takto veľkých systémoch sa taktiež ľahšie stratia rôzne neefektívnosti.

Práca v menšej spoločnosti so sebou prináša atmosféru efektivity a flexibility, ktorú ja osobne mám rád.

foto: R2S

  1. Priestor pre kreativitu

Malé a stredné podniky často nemajú zavedené štandardy toho, ako sa má robiť každá maličkosť. Veľa vecí sa rieši za pochodu a vtedy, keď sú potrebné. Znamená to, že zadania projektov obsahujú ciele, ktoré sa majú dosiahnuť. No spôsob, akým ich dosiahneš je do istej miery aj na tebe.

Mne to dalo pocit, že to, čo robím, nie je iba tzv. „opičia robota“, ale že mám možnosť do nich vložiť aj svoju osobnú stopu.

  1. Plochá štruktúra manažmentu

Menšie spoločnosti nemajú desiatky úrovní manažmentu medzi tebou a CEO, ktorý veľmi pravdepodobne nepracuje ani v tej istej krajine, nie to ešte v tej istej budove ako ty. Znamená to, že máš príležitosť pracovať a učiť sa od ľudí, ktorí sú reálne na vrchole vedenia. A keďže väčšina podnikov na svete sú práve tie malé a stredné, naučiť sa niečo od človeka, ktorý jeden z nich úspešne vedie nemusí byť na škodu.

Toto všetko neznamená, že stáže vo veľkých korporáciách nemajú zmysel. Mojim cieľom bolo skôr upozorniť na to, že existujú aj iné cesty, ktoré majú svoje výhody, a samozrejme aj nevýhody. Je to hlavne o individuálnych preferenciách.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá