Sťažuješ na sa rok 2019? Podľa prieskumu sú Slováci spokojní, najviac ich poburuje politika

  • Už tretíkrát za sebou hodnotili Slováci končiaci sa rok pozitívnejšie, ako sa očakávalo na jeho začiatku
  • Najväčší vplyv na to mali lepšie vzťahy a zlepšujúca sa finančná situácia domácností
BeFunky-collage (3)
TASR
  • Už tretíkrát za sebou hodnotili Slováci končiaci sa rok pozitívnejšie, ako sa očakávalo na jeho začiatku
  • Najväčší vplyv na to mali lepšie vzťahy a zlepšujúca sa finančná situácia domácností

Vyplýva to z prieskumu agentúry Go4insight. Z posledných troch rokov bol pritom uplynulý rok 2019 hodnotený celkovo najpriaznivejšie. Infomruje o tom agentúra SITA.

„V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi sa tento rok opäť zvýšil podiel tých, ktorí končiaci rok hodnotili pozitívnejšie (o dva percentuálne body) a zároveň sa znížil podiel tých, ktorí hodnotili rok negatívnejšie (tiež o 2 percentuálne body),“ konštatuje agentúra.

Rok 2019 predčil očakávania prakticky všetkých skupín obyvateľstva Slovenska. Pozitívne ho hodnotili ľudia zo všetkých slovenských regiónov a takmer všetkých sociálnych skupín. S rastúcim vekom čiastočne klesá spokojnosť s prežitým rokom a zároveň mierne rastie nespokojnosť s ním. Až do dôchodkového veku však stále prevažuje pozitívne hodnotenie nad negatívnym.

Podiel nespokojných s rokom 2019 prevyšuje podľa výsledkov prieskumu podiel spokojných až u ľudí starších ako 60 rokov.

V uplynulom roku sa však aj v tejto vekovej kategórii v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi hodnotenie roka zlepšilo. Slováci, ktorí rok 2019 hodnotili lepšie ako očakávali, tak urobili najmä vďaka spokojnosti v rodinnom živote, či partnerských vzťahoch.

Dve pätiny opýtaných boli spokojní s oblasťou svojho osobného života a trojicu najdôležitejších dôvodov uzatvára zlepšenie finančnej situácie. Tí ľudia, ktorí, naopak, považovali rok 2019 za horší, ako očakávali, tak najčastejšie urobili pre zhoršenie svojho zdravotného stavu.

zdroj: TASR

Politická situácia je hodnotená negatívne

„Finančná situácia je druhým najdôležitejším dôvodom negatívneho hodnotenia uplynulého roka. Práve faktor nespokojnosti s finančnou situáciou zaznamenal po uplynulé tri roky najvýraznejší pokles dôležitosti,“ informuje agentúra.

Takmer tretina opýtaných spomenula ako dôvod negatívneho hodnotenia roka 2019 zhoršenie politickej situácie na Slovensku.

Všetky informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenska vo veku 15 až 79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov na prelome novembra a decembra tohto roka.

Go4insight je preferovaný partner GfK na Slovensku a členskou agentúrou Slovenskej asociácie výskumných agentúr.

K financiám sa pridávajú drahé byty

Slováci majú jedny z najvyšších nákladov na bývanie v únii, v budúcom roku opäť porastú. Informovala o tom analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.

„V súvislosti so zvyšujúcimi sa cenami energií, budú výdavky slovenských domácností na bývanie opäť od roku 2020 rásť. Nárast priemernej koncovej ceny elektriny bude na úrovni takmer ôsmich percent. K tomu sa zvyšuje aj cena plynu. Aj napriek zásahu štátu, stále 40 percent domácností pocíti navýšenie ceny o takmer štyri percentá,“ informovala Buchláková.

Ako dodala, do zvýšenia nákladov sa v budúcom roku podpíšu aj vyššie dane z nehnuteľností, ktoré zavádzajú viaceré samosprávy. Pri elektrine si domácnosti s vyššou spotrebou priplatia približne 2,6 eura mesačne. Pri menšej spotrebe je navýšenie do jedného eura.

Tí, ktorí odoberajú plyn na varenie a ohrev vody, si priplatia približne 60 centov mesačne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK