Štebotavo: Hektický čas v živote ženy využila pre biznis. Začala šiť šperky

  • Materská dovolenka zvyčajne nie je obdobím, ktoré ženy venujú podnikaniu. Danka však prekonala všetky stereotypy a so svojou kariérou doslova zatočila. Dnes je jej niekdajšie hobby úspešným drobným biznisom a jej šperky nosia aj známe slovenské osobnosti.
collagedwecwc
sashe.sk/Štebotavo
  • Materská dovolenka zvyčajne nie je obdobím, ktoré ženy venujú podnikaniu. Danka však prekonala všetky stereotypy a so svojou kariérou doslova zatočila. Dnes je jej niekdajšie hobby úspešným drobným biznisom a jej šperky nosia aj známe slovenské osobnosti.

Téma žien v biznise je stále veľmi v kurze a často sa diskutuje o tom, ako by mali viac podnikať, byť odvážnejšie, využiť príležitosť. No jedným z dôvodov, prečo to ženy majú v biznise aj zamestnaní ťažšie, je jednoznačne materstvo. Táto „vzduchová bublina“ v kariére má často veľký dopad na ďalšie životné smerovanie a ak počas tohto obdobia žena úplne zastaví svoj kariérny a osobnostný rozvoj, často to má pri neskoršom návrate na trať ťažké.

Slovenka Danka Vrabcová je však jednou z tých, ktoré materskú dovolenku využili na to, aby si konečne začali plniť sny. Bolo to pred viac ako piatimi rokmi, keď popri práci v banke začala šperky vyrábať. Až pri nástupe na materskú však svoj vysnený biznis rozbehla naplno. Jej šperky nie sú len tak hocijaké, ale ručne šité. Že si o takejto metóde ešte nepočul? Ide o techniku zvanú šujtáš, ktorá je aktuálne jednou z najpopulárnejších v oblasti handmade tvorby.

Tento zvláštne znejúci pojem vychádza z francúzskeho soutache, čo v preklade znamená vrkoč. Podstatou spletenie niekoľkých textilných nití do hrubšej šnúrky, ktorou sa kedysi obšívali tradičné odevy, kroje či uniformy v rôznych častiach sveta. V šperkoch ich však prvýkrát použila až izraelská šperkárka Dori Csengeri pred asi tridsiatimi rokmi a dnes je ikonou tohto štýlu. Šujtáš si vyžaduje obrovskú trpezlivosť, precíznosť a čas. O to hodnotnejší je každý jeden takýto šperk.

Značka Štebotavo, ako svoj malý biznis nazýva, vznikla v roku 2014 a jej názov je jednoduchým zosobnením Dankinho priezviska. Už na prvý pohľad je vidieť, že táto zručná Slovenka do svojej práce vkladá vášeň. Textilnú niť kombinuje s kamienkami aj kovom a pod jej ihlou vznikajú hotové umelecké diela, ktoré pripomínajú slovenské tradície aj orientálnu kultúru. Jej úžasne farebné kúsky zaujmú na prvý pohľad a sú dokonalým „statement“ kúskom.

Umelecké šperky šije podľa vlastnej fantázie aj na zákazku podľa akýchkoľvek bláznivých predstáv jej početného zástupu zákazníčok, medzi ktorými sú napríklad aj moderátorky Diana Hágerová či Barbora Rakovská. Dokáže skombinovať množstvo farieb a štýlov. Vyrába tiež zložité kúsky na sviatočné príležitosti a svadby. Šité šperky však nie sú len krásne, no majú jednu veľkú výhodu oproti tým celokovovým. Aj pri obrovskej veľkosti sú totiž veľmi ľahké, príjemné na nosenie a tiež zdravotne prospešnejšie.

A čo je najlepšie? Štebotavé šperky peňaženku nezaťažia tak, ako keby si človek kúpil náušnice či náhrdelník podobného štýlu a rozmerov v zlatníctve. Navyše je pridanou hodnotou precízna ručná práca, ktorej sa Danka venuje najčastejšie po večeroch, keď ju nezamestnáva jej rodina. Táto Slovenka je dôkazom, že materská naozaj nemusí byť prekážkou v kariére ženy, ale naopak ju môže úspešne odštartovať. :) Stačí si nájsť „to svoje“, mať vášeň, trpezlivosť a trošku toho povestného šťastia.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech