Stephen Hawking a jeho skvelý postoj k Donaldovi Trumpovi

  • Ako sa môže Zem premeniť na žeravú planétu, kde by ľudia neprežili? A ako to celé súvisí s Trumpovým rozhodnutím?
  • Ako sa môže Zem premeniť na žeravú planétu, kde by ľudia neprežili? A ako to celé súvisí s Trumpovým rozhodnutím?

Stephen Hawking zjavne nie je veľkým fanúšikom prezidenta Trumpa. Počas niekoľkých posledných týždňov a mesiacov bol obzvlášť znepokojený rozhodnutím Bieleho domu opustiť Parížsku dohodu o zmene klímy.

Predtým o tomto kroku hovoril ako o: „najvážnejšom rozhodnutí, ktoré tento svet videl“ v spojení s klimatickými zmenami. Nedávno, keď rozprával v BBC News, tvrdil, že Trumpove kroky môžu zmeniť Zem na Venušu.

foto: commons.wikimedia.org

„Sme blízko k bodu, kedy sa globálne otepľovanie stáva nezvratným. Trumpove konanie by mohlo dostať Zem cez hranicu, kedy by sme ako na Venuši mali teplotu 200 stupňov Celzia a pršala by kyselina sírová,“ povedal BBC News v jednej časti zo série programov, ktoré sa natáčali k jeho 75. narodeninám.

Takže, čo tým myslí? Nuž, je to všetko o vode. Oceány sú najväčším zásobníkom uhlíka na planéte, dokonca viac ako atmosféra. Bez uhlíka vo vode by sa zem zahrievala oveľa rýchlejšie, napríklad by sa za minulé storočie ohriala až o 36 stupňov Celzia namiesto len 1 stupňa.

Menšie info o Venuši. Táto planéta by už dávno obsahovala nejakú vodu, ale určite nie dostatočné množstvo na absorbovanie obrovského množstva oxidu uhličitého, ktoré vypúšťajú jej sopky. Týmto väčšina skleníkových plynov šla do atmosféry a ohrievala planétu na teplotu, kedy sa všetka vode v kvapalnom skupenstve odparila. Oxid uhličitý sa naďalej hromadil, čo viedlo k skrytému skleníkovému efektu.

foto: pexels.com

Takáto je dnešná Venuša. Jej mimoriadne hustá atmosféra vytvára taký veľký tlak na povrch, že ak by ľudia pristáli na jej povrchu, niekoľko sekúnd po vystúpení z lode, by určite zomreli. A práve aj toto Hawking spomína. Je to samozrejme mierne zveličené, ale pravdivé v extrémne dlhodobom časovom horizonte.

Klimatické zmeny sú jedným z veľkých nebezpečenstiev, ktorým už dnes čelíme. Môžeme im zabrániť na základe nášho správania už od dnešného dňa,“ dodal Hawking.

Tým, že Donald Trump odmieta dôkazy o klimatických zmenách a nechce spolupracovať v Parížskej dohode, môže tým spôsobiť vysoké škody pre nás, naše deti a hlavne aj prírodu.

foto: commons.wikimedia.org

Hawking má v dnešnej dobe povesť človeka, ktorý často hovorí o konci sveta. V tomto sa ale rozhodne nemýli. Ak sa svet nezmení a mi neprestaneme s vytváraním škodlivého oxidu uhličitého, už behom 2 generácií budeme svedkami radikálnejšieho globálneho otepľovania.

Existuje však nádej. Dvanásť amerických štátov prisľúbilo dodržiavať Parížsku dohodu o klimatických zmenách a vytvárať nové klimatické dohody so zvyškom sveta.

Zdroj článku: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech