STK po novom. Priprav sa na zdražovanie aj ďalšie zmeny

  • Technickú kontrolu musí absolvovať každé vozidlo staršie ako štyri roky
  • Na staniciach tento rok pribudol aj kamerový systém
  • Kontrola kvôli zmenám zdražela, no nemá jednotnú cenu
  • Ministerstvo povolilo zriadiť 48 nových staníc
Ilustračný obráok (Pixabay.com)
  • Technickú kontrolu musí absolvovať každé vozidlo staršie ako štyri roky
  • Na staniciach tento rok pribudol aj kamerový systém
  • Kontrola kvôli zmenám zdražela, no nemá jednotnú cenu
  • Ministerstvo povolilo zriadiť 48 nových staníc

Povinná technická kontrola motorových vozidiel sa na Slovensku týka všetkých áut, ktoré majú viac ako štyri roky. Ak tak majiteľ auta neurobí, hrozí mu pokuta do výšky až 330 eur. Štát pokutu udeľuje automaticky vodičom, ktorí sa na technickú kontrolu nedostavia včas.

Aby sa majitelia áut týmto sankciám vyhli, môžu sa zaregistrovať na stránke www.jiscd.sk, ktorá im pred skončením platnosti kontroly zašle upomienku. Osobné a malé nákladné vozidlá musia absolvovať povinnú technickú prehliadku, ak sú staršie ako štyri roky. Potom sa čas jej platnosti skracuje na dva roky.

Tento rok si Ministerstvo dopravy pripravilo hneď niekoľko zmien týkajúcich sa povinnej technickej kontroly. Prvou a najvýraznejšou z nich je inštalácia kamerových systémov. Kamery dôkladnejšie pokryjú priebeh kontrol, čím sa stanú dôslednejšími. Okrem toho tak dostanú stopku aj rôzne pokusy o úplatky priamo na staniciach. Čakacia lehota na kontrolu však môže byť o niečo dlhšia, ako bývalo zvykom.

zdroj: Ilustračný obrázok (pixabay.com)

Ďalšou zmenou majú byť aj nové stanice. Ministerstvo dopravy vydalo 48 rozhodnutí o povolení na zriadenie stacionárnej stanice technickej kontroly nad rámec existujúcej siete. Z uvedeného zoznamu vydaných povolení už má oprávnenie na vykonávanie technickej kontroly jedna spoločnosť. Kontrolné stanice budú musieť mať svoje vlastné materiálne a technické zabezpečenie, vrátane vyškoleného a profesionálneho personálu.

„Ukázalo sa, že zámer rozšíriť sieť staníc technickej a emisnej kontroly bol zmysluplný. Veríme, že čas na kontrolu sa po spustení nových staníc technickej a emisnej kontroly výrazne skráti. Chceme, aby na cestách jazdili bezpečné a ekologické autá a aby kontrolné stanice boli dostupné pre každého prevádzkovateľa vozidla,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Ďalšou malou zmenou je aj to, že tento rok začne Ministerstvo rozposielať upozornenia o končiacej dobe platnosti vodičom o čosi skôr, keďže sa počíta so zvýšenou dobou čakania.

Mnohých vodičov určite nepoteší, že tento rok došlo k zvyšovaniu cien povinnej technickej kontroly, ako na to upozornil denník SME. Túto informáciu nám potvrdili z firmy Slovdekra, ktorá sa zameriava na STK. Podľa jej slov sa však zvyšovanie cien zastavilo v marci a od tej doby k ďalším zmenám nedošlo. Ceny si samostatne určujú stanice, ktoré STK prevádzkujú a Ministerstvo dopravy na ne nemá vplyv.

V Bratislave začínajú sumy za technickú kontrolu (TK) na 34 eurách a emisné kontroly (EK) na 31 eurách, teda dokopy si priprav minimálne 65 eur. V Banskej Bystrici ti TK aj EK vykonajú od 59 eur, v Košiciach od 60 eur, v Nitre začínajú ceny na 64 eurách a najlacnejšie sú Medzilaborce, ktoré svoje služby ponúkajú už od 50 eur.

Zdroj:SME.sk, TS, Slovdekra

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech