Stovkám firiem na Slovensku hrozí nedostatok peňazí a koniec, spoločnú majú jednu vec

  • Firmy, ktoré sú na trhu tri alebo štyri roky, sú na Slovensku najviac ohrozené
  • Nedostatok financií či ukončenie biznisu v súčasnosti hrozí až 150 trojročným a 135 štvorročným firmám
Podnikanie v mladom veku
Unsplash/Hunters Race, Annie Spratt
  • Firmy, ktoré sú na trhu tri alebo štyri roky, sú na Slovensku najviac ohrozené
  • Nedostatok financií či ukončenie biznisu v súčasnosti hrozí až 150 trojročným a 135 štvorročným firmám

Medzi najohrozenejšie spoločnosti na slovenskom trhu patria firmy, ktoré podnikajú v rozpätí od troch do piatich rokov. Nedostatok financií či ukončenie biznisu v súčasnosti hrozí až 150 trojročným a 135 štvorročným firmám.

Z celkového počtu 19 000 spoločností to predstavuje 1,5 percenta. Vyplýva to z analýzy nadnárodnej poradenskej spoločnosti Dun&Bradstreet.

Mladé podniky charakterizujeme ako najviac zraniteľné. Svoju pozíciu na trhu si ešte len budujú a v prípade nedostatku finančných prostriedkov a nezaisteného odbytu často končia pre platobnú neschopnosť. Obdobie tri až päť rokov sa považuje za skúšku životaschopnosti – aj napriek tomu, že v tejto kategórii evidujeme najviac firiem, najviac z nich aj čelí pádu,“ hodnotí stav analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová. 

Logo

Digital Marketing Specialist Seasy

1000 - 1600 €
mesačne
mesačne

Analýza však poukazuje aj na to, že s vysokým podielom rizikovosti zápasia tiež staršie firmy. A to tie, ktoré majú za sebou 18 a viacročnú históriu. Celkový počet starších spoločností v problémoch je podľa Štěpánovej síce nižší ako pri mladých firmách, no podiel je vysoký.

Napríklad z celkového počtu 4 230 18-ročných podnikov rieši úpadok, krach či finančný problém až 1,5 % z nich, teda 61 subjektov. Podobná situácia je aj pri o rok starších subjektoch. Tu je podiel ohrozených 1,11 percenta, keď pri 4 149 firmách rieši existenčný problém až 46 podnikov.

Analýza porovnávala 318 637 kapitálových spoločností, teda spoločností s ručením obmedzeným a akciových spoločností. Negatívnu udalosť – exekúciu, úpadok či platobnú neschopnosť pritom analytici zistili pri 1 885 z nich. Za dva roky počet ohrozených firiem vzrástol o 107 podnikateľských subjektov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie