Strach zo stromov, z chôdze alebo z kníh. Niektoré ľudské fóbie ťa prekvapia, iné pobavia

  • Bál by si sa útoku rastliny, svojho potu alebo jedla?
  • Ľudia dokážu mať strach aj z vecí, od ktorých by si to nečakal
  • Fóbiu môžeš dostať počas života kedykoľvek aj ty
strach
Unsplash/ Fernando, Alexandra Gorn
  • Bál by si sa útoku rastliny, svojho potu alebo jedla?
  • Ľudia dokážu mať strach aj z vecí, od ktorých by si to nečakal
  • Fóbiu môžeš dostať počas života kedykoľvek aj ty

Ľudská psychika je naozaj čudné a nevyspytateľné miesto. Niekedy sa nedá udržať pod kontrolou a prejavuje sa rôznymi zvláštnymi javmi. Napríklad fóbiami. 

Neprimeraný a nevysvetliteľný strach z konkrétneho objektu, situácie alebo len obyčajnej predstavy je ako úzkosť, ktorú pochopia iba tí, ktorí ju už zažili. Tá sa dokáže ohlásiť už aj pri samotnej predstave toho, čo nás desí. 

Za život dokáže človek nazbierať rôzne fóbie, z ktorých niektoré sú natoľko absurdné, až sú smiešne. No tí, ktorým spôsobujú strach, stiahnuté hrdlo a nočné mory, sa nesmejú. 

Zytofóbia

Nesnaž sa rozmeniť si toto slovo na nejaké drobné a porozumieť mu. Je to však naozaj reálna a veľmi nepríjemná fóbia.

Je to strach z piva. Ak sa smeješ, lebo si myslíš, že tým na Slovensku nemôže trpieť nikto z nás, zrejme by si bol prekvapený.

 Zytofóbia
zdroj: Unsplash/ Meritt Thomas

Xanthofóbia

Táto fóbia, ako väčšina z tých, ktoré nám vzniknú, sa spája s traumatizujúcim zážitkom z minulosti. Na čom by nebolo nič zvláštne. Ak by nejednalo o strach zo žltej farby. 

Katalyzátorom tejto fóbie môže byť emocionálna trauma spojená s filmami, televíziou či nepríjemnými a viackrát opakovanými zážitkami.

Ak máš teda pocit, že pri pohľade na žltú farbu sa začínaš báť, zrejme patríš k ľuďom, ktorí si voči nej vypestovali fóbiu.

Xanthofóbia
zdroj: Unsplash/ Jason Leung

Sinistrofóbia

Nech už to znie akokoľvek bizarne a možno si si to nikdy na sebe nevšimol, túto fóbiu môžeš mať aj ty bez toho, aby si si to sám uvedomoval.

Ak máš pocit, že musíš vždy chodiť iba po pravej strane, najlepšie sa ti vždy odbáča vpravo, všetko robíš väčšinou pravou rukou a aj veci, ktoré používaš odkladáš na pravú stranu, máš asi fóbiu z ľavej strany. 

Sinistrofóbia
zdroj: Unsplash/Nick Fevings

Oftofóbia

V spojitosti so zrakom a očami existuje viacero fóbií. Napríklad ommatofóbia je strach z upreného pohľadu do očí. Je však zrejme ojedinelejšia ako oftofóbia. 

Tá predstavuje strach z toho, čoho sa bojí väčšina z nás každé ráno. Je to strach z otvorenia očí. 

Oftofóbia
zdroj: Unsplash/ Alexandra Gorn

Nomofóbia

Táto fóbia predstavuje nočnú moru, ktorá sa stala vlastne chorobou dnešnej doby. Trpí ňou občas zrejme každý. Jedni preto, lebo musia, iní preto, lebo chcú. 

Väčšina nomofobikov je vo veku 18-24 a trpí ňou až 77% mladých ľudí. Ide o fóbiu z toho, že na mobilnom telefóne prídeme o signál, že sa nám telefón vybije, pokazí alebo stratí. Čo by prakticky znamenalo našu nefunkčnosť a pozastavenie bežného plynutia života. Úprimne, myslíš si, že máš túto fóbiu? 

Nomofóbia
zdroj: Unsplash/Markus Winkler

Koumpounofóbia

Toto je hotový teror. Síce sa vyskytuje veľmi zriedkavo a v psychiatrickej literatúre je dokumentovaný len jeden vážny prípad, napriek tomu vie život tých, ktorí ňou trpia, riadne skomplikovať. 

Koumpounofóbia je strach z gombíkov. A je veľmi ťažké vyhnúť sa jej. Ak má niekto strach z hadov alebo zo stiesnených priestorov, jednoducho sa im vyhne. Ale ako sa vyhneš gombíkom, ktoré sú prakticky všade? 

Koumpounofóbia
zdroj: Unsplash/Hermes Rivera

Hafefóbia

Odmietnu podanie ruky, v objatí nemôžu dýchať, poklepanie po ramene predstavuje nočnú moru. Úzkostlivo si strážia svoj osobný priestor a ak ho niekto, týmito pre iných milými prejavmi naruší, prejaví sa to napríklad zvracaním. 

Niektorí ľudia sa so strachom z dotykov narodia, iní ho získavajú po veľmi negatívnych zážitkoch. Niekedy môže viesť až k sociálnej izolácii. 

Hafefóbia
zdroj: Unsplash/ Morteza Yousefi

Dendrofóbia

Ide o naozaj veľmi špecifickú fóbiu. Väčšinou sa spája aj s ďalšími fóbiami, napríklad s hylofóbiou, nyktohylofóbiou alebo xylofóbiou. 

Kým v týchto prípadoch ide o strach z lesov, tmavých zalesnených oblastí alebo drevených predmetov, dendrofóbia je strach zo samotných stromov.  

Našťastie sa dendrofóbia dá liečiť napríklad liekmi, behaviorálnou terapiou alebo hypnózou. 

Dendrofóbia
zdroj: Unsplash/ Niko Photos

Bibliofóbia

Jedna z ojedinelých, no zato veľmi nepríjemných a život sťažujúcich fóbií. Väčšinou sa začína už v skorom veku, intenzívne sa začne prejavovať v škole u detí, ktoré majú problémy s čítaním. 

Pomalé vyslovovanie slov, smiech spolužiakov a nepríjemný pohľad učiteľky spôsobia, že aj po dlhých rokoch môže mať táto osoba strach z kníh. Aj keď túži po oddychu pri knihe, keď ju vidí, cíti sa nepohodlne a úzkostlivo. 

bibliofóbia
zdroj: Unsplash/ Eliabe Costa

Basifóbia

Ďalšia z fóbií, ktoré komplikujú každodenný život. Veľmi nepríjemne dokáže ovplyvniť fungovanie človeka, ktorý, či chce alebo nie, musí sa s týmto strachom snažiť vysporiadať. 

Ľudia, ktorí trpia basifóbiou zrejme celý život pri presune z miesta na miesto používajú všetky možné aj nemožné dopravné prostriedky.

Horšie to je, keď musia ostať na mieste a nemôžu si sadnúť. Basifóbia je totižto strach z chôdze, neschopnosti stáť alebo z padania.

Basifóbia
zdroj: Unsplash/ Tegan Mierle
Zdroje: patalie.sk, eduworld.sk, fullersociety.sk, fobie-strach.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech