Strana Za ľudí chce pomôcť živnostníkom a pracujúcim. Navrhuje zvýšiť ročnú nezdaniteľnú sumu

  • Strana Za ľudí navrhne na koaličnej rade razantne zvýšiť ročnú nezdaniteľnú sumu
  • Suma by sa mala z 21-násobku zmeniť na 27-násobok
remišová
Ilustračný obrázok, TASR/Dano Veselský, Unsplash/@lenabalk
  • Strana Za ľudí navrhne na koaličnej rade razantne zvýšiť ročnú nezdaniteľnú sumu
  • Suma by sa mala z 21-násobku zmeniť na 27-násobok

Predstavitelia strany Za ľudí prídu na najbližšiu koaličnú radu s návrhom na výraznejšie zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane pre pracujúcich. Na tlačovej besede to uviedol hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý.

Ročná nezdaniteľná časť základu dane by sa mala podľa neho od začiatku budúceho roka zvýšiť z 21-násobku na 27-násobok platnej sumy životného minima. Na rok 2023 by tak išlo o nárast z plánovaných 4 922 eur na 6 329 eur ročne.

Zamestnanec zarábajúci priemernú mzdu by si podľa Meravého po tomto kroku v čistom polepšil o viac ako 22 eur mesačne, teda 267 eur ročne.

Žiadne tiché zdanenie

Ekonomický odborník najmenšej koaličnej strany uvítal zvýšenie daňového bonusu na nezaopatrené deti. Tento krok však podľa neho nepomôže pracujúcim, ktorí deti nemajú, ani tým rodičom, ktorých deti sú už zaopatrené.

„Ak sa suma nezdaniteľnej časti základu dane nezvýši, daňové zaťaženie narastá,“ upozornil. Podľa Meravého je pritom neprípustné, aby sa daňové zaťaženie pracujúcich „v tichosti“ zvyšovalo v období, keď reálne mzdy vzhľadom na vysokú infláciu klesajú.

Suma životného minima, na ktorú je naviazaná nezdaniteľná časť základu dane, sa podľa neho síce zvýšila o 7,5 percenta, takýto nárast však považuje za nedostatočný, keďže zaostáva za rastom cien na Slovensku.

Koaličná strana chce tiež presadzovať, aby sa do zákona o dani z príjmov zaviedol automatický mechanizmus zvyšovania nezdaniteľnej sumy, ktorým by sa zamedzilo tzv. tichému zdaneniu.

Zdanenie „nemorálnych“ ziskov

Strana Za ľudí okrem toho uviedla, že opätovne predloží návrh na daň z nadmerného zisku z ropy. Získané prostriedky chce použiť na zníženie daní pracujúcich a živnostníkov, prístup k cenovo dostupným energiám a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených.

„Prostriedky z dane z nadmerného zisku použijeme na zníženie daní pracujúcich a živnostníkov, prístup k cenovo dostupným energiám a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených,” uviedla predsedníčka strany Veronika Remišová.

remišová
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Na zdanenie „nemorálnych“ ziskov spoločností, ktoré bohatnú na energetickej kríze, vyzýva aj generálny tajomník OSN António Guterres.

Ten zároveň odsúdil „grotesknú chamtivosť“ ropných a plynárenských spoločností a vyzval vlády po celom svete, aby zdanili ich nadmerné príjmy a podporili tak chudobných a zraniteľných ľudí.

Navyše ropné spoločnosti rekordné zisky podľa Remišovej nijako nepretavili do zníženia cien pohonných hmôt.

Hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý pred pár mesiacmi predstavil koncept dane z nadmerného zisku (windfall tax), ktorý je spôsobený prudkým rastom cien v dôsledku geopolitickej krízy a nie je výsledkom činnosti samotných energetických spoločností. Návrh na zdanenie nadmerného zisku však vetovala strana SaS.

„Veto koaličného partnera sme rešpektovali. Zisky ropných spoločností však ďalej rastú, hrozí celoeurópska energetická kríza, a preto budeme opätovne žiadať dodatočné zdanenie nadmerných ziskov. Návrhy na využitie týchto prostriedkov predstavíme koaličným partnerom a budú zahŕňať tri oblasti, a to zníženie daňového zaťaženia pracujúcich a živnostníkov, prístup k cenovo dostupným energiám pre najchudobnejších a opatrenia pre zdravotne znevýhodnených,“ uzavrela Remišová.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá