Strata chuti a čuchu môže byť príznakmi Covid-19, nielen známy kašeľ a horúčka, tvrdia lekári

  • Okrem starých známych príznakov nového koronavírusu sa objavili ďalšie
korona testy
TASR
  • Okrem starých známych príznakov nového koronavírusu sa objavili ďalšie

Experti varujú, že doteraz známe príznaky spojené s novým koronavírusom nemusia byť tými jedinými známymi, píše britský The Telegraph. ORL chirurg, profesor Nirmal Kumar potvrdil, že aj keď pacienti netrpia kašľom, nekýchajú a nemajú ani zvýšenú teplotu, pokojne môžu byť nakazení.

Nariadil, aby sa ľudia, ktorí majú nepríjemné pocity spojené so stratou chuti či čuchu, zdržiavali v domácej dobrovoľnej izolácii. Vírus môže byť totiž prítomný v nosovej sliznici, vyjadril sa pre Sky News.

Nové podmienky dobrovoľnej izolácie

Výsledky testovaní iných krajín potvrdili, že vírus sa v mnohých prípadoch nachádzal práve v oblasti slizníc a to očí, krku a nosa. Zistenia spojené so stratou čuchu a chuti evidujú Briti najmä u mladších pacientov, píše Daily Mail.

Dvaja lekári z ORL v britskej NHS sú momentálne liečení na nový koronavírus po tom, ako sa dostali do kontaktu pacientmi.

Nový zoznam možných príznakov sa objavil po tom, čo vedci z Wuhanu vytvorili denné zhrnutie typických symptómov, ktoré sa môžu vyvinúť z už spomínaného a obávaného slabého kašľa a vyústiť do respiračných problémov. Dĺžka trvania takejto zmeny môže byť len 8 dní.

V Británii je od piatku vyhlásenia mimoriadna situácia. Zatvorené sú všetky kiná, fitnescentrá, kaviarne aj obchody a zakazuje sa, podobne ako u nás, usporadúvať verejné podujatia a fyzický kontakt ľudí sa obmedzuje na minimum, potvrdil denník Financial Times. Boris Johnsom, britský premiér, prevzal nad krajinou iniciatívu a radikálne zakročil po tom, čo sa počet nakazených novým koronavúrusom radikálne zvýšil.

Dnes je vo Veľkej Británii známych dokopy 5 018 prípadov s diagnózou Covid-19 a 233 mŕtvych.

Zdroje: telegraph.co.uk, ft.com, dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK