Stratí Severná Kórea svojho vodcu? Po operácii srdca je Kim v tvrdej kóme, tvrdia Japonci

  • Ako sa zotavuje Severkórejský líder Kim Čong-un? Po operácii srdca má byť v kóme
  • Jeho súčasné zdravie vyvoláva mnoho otáznikov, keďže nikto presne nevie v akom kritickom stave sa vodca nachádza
TASR
TASR
  • Ako sa zotavuje Severkórejský líder Kim Čong-un? Po operácii srdca má byť v kóme
  • Jeho súčasné zdravie vyvoláva mnoho otáznikov, keďže nikto presne nevie v akom kritickom stave sa vodca nachádza

Severokórejský vodca Kim Čong-un je podľa japonských médií vo vegetatívnom stave. Je to stav, kedy sa človek nachádza v kóme a ide o poruchu vedomia.

Čína už pár dní dozadu poskytla svojich doktorov, aby pomohli Kimovi zlepšiť jeho zdravotný stav. Upozornil na to izraelský portál Jerusalem Post.

Spravodajská stránka so sídlom v Soule, začiatkom tohto týždňa informovala, že Kim sa zotavuje po kardiovaskulárnom zákroku z 12. apríla. Uviedla aj jeden nemenovaný zdroj v Severnej Kórei.

Ťažkosti ohľadne jeho operácie však boli napadnuté a doposiaľ nikto nevie, v akom stave sa teda vodca nachádzal. Vo štvrtok americký prezident Donald Trump bagatelizoval aj predchádzajúce správy, že Kim bol vážne chorý.

„Myslím si, že správa bola nesprávna,“ povedal Trump novinárom, ale odmietol povedať, či bol v kontakte so severokórejskými politikmi.

Komplikovaná operácia

O zhoršenom zdraví lídra KĽDR informovala televízia CNN citujúc nemenovaného amerického predstaviteľa, ktorý uviedol, že Kim je v zlom stave po bližšie nešpecifikovanej operácii. Neskôr ďalší predstaviteľ televízii povedal, že obavy o jeho zdravie sú dôveryhodné, ale vážnosť jeho stavu je ťažké posúdiť.

Online noviny Daily NK, ktoré sa zameriavajú na KĽDR a často citujú prebehlíkov zo Severnej Kórey, s odvolaním sa na nemenované zdroje informovali, že sa Kim zostavuje po operácii srdca, nachádza sa v rezorte severne od Pchjongjangu a jeho stav sa zlepšuje.

Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa, ktorého cituje tlačová agentúra AP, si bol Biely dom ešte pred pondelkovými správami vedomý, nestabilného Kimovho zdravia.

Spojené štáty mali podľa neho informácie, že severokórejský vodca mohol podstúpiť operáciu a po komplikáciách mohol zostať „nespôsobilý alebo horšie“. Daný predstaviteľ však zdôraznil, že USA nemajú žiadne informácie, ktoré by operáciu alebo komplikácie potvrdili.

Hovorca juhokórejského ministerstva zahraničia uviedol, že Soul s Washingtonom úzko komunikuje, ale či si vymenili nejaké dôležité informácie o Kimovom zdraví, neuviedol. Situáciu monitoruje aj japonská vláda, uviedol jej hlavný tajomník Jošihide Suga.

Zdroje: CNN, SITA, Jerusalem Post

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK