Banskobystrický kraj zatvára stredné školy na päť dní, pomohol aj tlak študentov

  • Študenti stredných škôl v Banskobystrickom kraji môžu zostať doma päť dní
  • Stovky stredoškolákov sa na sociálnych sieťach spojili vo výzve, aby vedenie Banskobystrického kraja preventívne zatvorilo školy
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter zatiaľ neplánuje zatvoriť stredné školy. Na snímke gymnázium v Revúcej, SITA/Peter Rusko, Radoslav Maťaš
  • Študenti stredných škôl v Banskobystrickom kraji môžu zostať doma päť dní
  • Stovky stredoškolákov sa na sociálnych sieťach spojili vo výzve, aby vedenie Banskobystrického kraja preventívne zatvorilo školy

Aktualizované 11. marca o 13:03

Študenti stredných škôl v banskobystrickom kraji nás informovali, že budú doma päť dní.

Riaditelia stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK dostali pokyn, aby počnúc štvrtkom 12. marca vyhlásili riaditeľské voľno s maximálnou možnou dĺžkou, ktorá je päť pracovných dní, teda do stredy 18. marca. Kraj už v pondelok prijal preventívne opatrenia a zatvoril svoje kultúrne inštitúcie. Agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková.

Vystavujete nás riziku, sťažujú sa študenti. Banskobystrický kraj už zatvoril väčšinu inštitúcií vo svojej pôsobnosti, no stredné školy nechal otvorené. Študenti preto na sociálnych sieťach vyzvali vedenie župy, aby školy preventívne zatvorilo. Na Facebooku má len táto výzva vyše tisícku zdieľaní. Ďalšie stovky študentov si výzvu dali do statusu, či do príbehu na Instagrame.

Samosprávny kraj ale k zatvoreniu stredných škôl nepristúpil až do 11. marca, kedy pustil študentov na päť dní domov. Ešte ráno však študentom povedali, že výučba bude prebiehať štandardne.

Zdieľajte ❗

Gepostet von Ivan Dlhoš am Dienstag, 10. März 2020

Kraj čaká na prvého pacienta. No keď chcú robiť preventívne rozhodnutia, tak nie zatváraním múzeí a divadiel, kde je minimum ľudí. Na školách sa stretávajú každý deň a mnoho z nich bolo odcestovaných,“ povedala pre Startitup.sk študentka strednej školy Miroslava, ktorá nás na výzvu upozornila.

Stredné školy na rozdiel od niektorých inštitúcií stále fungujú, aj keď v obmedzenom režime. Samosprávny kraj vydal na svojej stránke a na sociálnych sieťach odporúčania pre študentov a učiteľov, aby dodržiavali hygienu a v prípade, že cestovali, aby sa sami izolovali od ostatných povinne na sedem dní.

Náš učiteľ učí v rúšku, iným je to asi jedno. Máme mydlo, ale netečie teplá voda, hoci by mala,“ opisuje študentka úroveň prevencie, ktorá je podľa nej v škole výrazne zanedbaná. Mrzí ju, že mnohí si myslia, že študenti chcú len byť doma.

Župa na svojom Facebooku uvádzala, že ku zatvoreniu škôl pristúpi až po prvom prípade nákazy.

V prípade prvého potvrdeného prípadu nového koronavírusu v Banskobystrickom kraji župa okamžite preruší výučbu na všetkých stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti,“ uvádza Banskobystrický samosprávny kraj na sociálnej sieti.

‼ ŽUPA PRE KORONAVÍRUS ZATVÁRA VŠETKY KULTÚRNE INŠTITÚCIE. DO PLATNOSTI VSTUPUJÚ AJ ĎALŠIE OPATRENIA ‼Spomaliť šírenie…

Gepostet von Banskobystrický samosprávny kraj am Montag, 9. März 2020

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK