Street food v Bratislave prekvitá. Presvedč sa, či sa v ňom skutočne vyznáš aj ty

  • S pouličnými stánkami s rozvoniavajúcim jedlom sa akoby pretrhlo vrece
  • Si znalec a udržíš si v nich prehľad?
kvíz street food
archív Lukáš, Unsplash/viktor szabo
  • S pouličnými stánkami s rozvoniavajúcim jedlom sa akoby pretrhlo vrece
  • Si znalec a udržíš si v nich prehľad?

Rok čo rok na slovenskej gastro scéne pribúda množstvo pouličných občerstvení s ponukou jedla, ktoré kvalitou nezaostáva za ponukou v reštauráciách s kamennou prevádzkou. Niet sa čo diviť, široká ponuka jedál od hot dogov cez trdelníky, wafle až po sushi nedá spávať nejednému milovníkovi jedla. Máš však v street food stánkoch nefalšovaný prehľad? Zisti to v nasledujúcom kvíze.

Uhádneš názov street foodu, ktorý postavil svoj biznis na pochúťke, ktorá dávala silu drevorubačom?

Na snímke kuchár z RỸDZE Trhance jak párance. Facebook
Správne! Nesprávne!

V mori gastro biznisov so svetovou kuchyňou žiari ako naleštená vidlička stánok s úsmevným názvom Trhance jak Párance. Už pri pohľade na tradičný vzhľad foodtrucku sa v každom musí prebudiť kus Slováka, no a pohľad na usmiatych predavačov s pariacimi sa rezancami v rukách ti jednoducho nedovolí otočiť zrak k burgrom. Vyhráva ručne trhaná cestovina, ktorú s láskou pripravuje veselá rodina. Pochádzajú z Nitry, no kúpili si chalupu v Pukanci, z okolia ktorého ich milované párance pochádzajú. Naučili sa tam pripravovať ich v duchu tradície, tak ako ich kedysi robili aj mamy a staré mamy pre svojich ťažko pracujúcich mužov. Ženy zamiesili múčne cesto zo surovín, ktoré boli doma vždy po ruke, a muži ho cez obednú pauzu ručne trhali priamo do vriacej vody. Pri rúbaní dreva im sýte rezance poskytli dostatok potrebnej energie.

V Bratislave ako jediní varia ich špeciálne upravené brazílske pochúťky, aké by si inde hľadal len márne. Vieš názov ich projektu?

Coxinha_2 gor Kollárovics
Správne! Nesprávne!

Unikátom, ktorý vo svojom stánku ručne pripravujú, je takzvaná Coxinha [košíňa]. Ide o populárne jedlo v Brazílii, ktoré pozostáva z nakrájaného alebo nastrúhaného kuracieho mäsa, pokrytého cestom, formovaného do tvaru pripomínajúceho slzu.Ide o veterníkové cesto, pričom na jeho odpálenie používajú kvalitné talianske maslo, ktoré chutí ako to, ktoré si mnohí pamätáme z detstva. Strúhanka, v ktorej obaľujú ich slzy, je vyrobená z bielych rožkov a pochádza od rodiny z Drahoviec.Na smaženie zase používajú najkvalitnejší olej od firmy CMT a nechýbajú ani fermentované omáčky. Čo sa týka cien, spomínaná Coxinha stojí na Wolte 6,99 eur, ich unikátne rizotá stoja 8,99 eur.

Len nedávno ohlásili definitívny koniec ich food trucku. Na bratislavskej scéne fungovali dlhé roky. Vieš, ako sa volá ich značka?

Na snímke zakladateľ projektu Poľná kuchyňa. archív Martin a Katka
Správne! Nesprávne!

Poľná kuchyňa je dielom bývalého novinára Martina a právničky Katky. Projekt rozbehli v čase, kedy začínalo byť hitom opustiť kanceláriu a pustiť sa do vlastného mikrobiznisu. Písal sa rok 2014, keď otvorili Poľnú kuchyňu. Ich definitívnym koncom sa stal rok 2022.

Ich názov je inšpirovaný legendárnym festivalom Woodstock. Vieš ako sa volá ich prevádzka?

Facebook
Správne! Nesprávne!

Názov Foodstock inšpirovaný legendárnym festivalom Woodstock je viac ako len slovná hračka. Je to moderné vegánske bistro, ktoré je inšpirované ázijskou kuchyňou. V roku 2017 dokonca získalo ocenenie Najlepšia reštaurácia Vegánskych hodov Bratislava. V bežnej ponuke nájdeš rôzne verzie hummusu, kimchi, a keď sa pekne usmeješ na obsluhu, dostaneš aj ramen. Podnik je známy vďaka jedinečným gyozam, ktoré kuchári pripravujú na vegánsky spôsob.

Ich pokrm sa učili pripravovať od tých najlepších priamo na Taiwane. Uhádneš, o aký ide projekt?

b3 archív Michal K.
Správne! Nesprávne!

S týmto street foodom sa viaže pekný príbeh skvelého šéfkuchára zo známej Fou Zoo v Petržalke, ktorý sa rozhodol zanechať hviezdnu kariéru a pustil sa do vlastného food biznisu. A dobre urobil. Na mäkké kysnuté žemličky od Michala Konráda čakajú rady ľudí. Pripravovať sa ich učil od tých najlepších, priamo na Taiwane.Chuť opísať ťažko. Michal hovorí, že je to niečo medzi slaným, sladkým a neopísateľným. Plní ich mäsom alebo aj zeleninou, pretože, ako sám hovorí, vegetariánov a vegánov je v Bratislave čoraz viac a treba vyhovieť aj im.

Pripravujú retro jedlo, ktoré asi nikdy nevyjde z módy, a sú hneď vedľa Výčapu U Ernőho. Ako sa volá ich podnik?

Na snímke je jedlo z Langoš bar Facebook/Stará Tržnica
Správne! Nesprávne!

Langoše milujeme asi všetci a v centre mesta chýbali. Retro jedlo, ktoré asi nikdy nevyjde z módy, je teraz dostupné pre všetkých na námestí pred Starou tržnicou. Langoše sú menšie, netradičné a pôsobivé. Celý vizuál stánku je príťažlivý. Ružový neónový nápis a omamná vôňa. Umiestnenie? Famózne. Hneď vedľa Výčapu U Ernőho. Langoš a pivo tak môžeš mať po celý rok.Ak si sa nazdal, že na kysnuté vyprážané cesto patrí len smotana, cesnak a syr, poprípade veľmi sporný kečup, v Langoš Bare ťa rýchlo vyvedú z omylu. Táto pochúťka až tak veľmi nepoznačí ani tvoju fitnes postavu, pretože na langoš si môžeš dať napríklad aj kopec zeleniny, semiačka a veľa špenátu či rukoly.

Boli prvým vegánskym street foodom na Slovensku. Vieš, ako sa volá ich projekt?

archív Vegan Kiosk archív Mima
Správne! Nesprávne!

Kým sídlili na ulici, pred Tescom v drevenom karavane, šlo o typický streetfood. Dnes sa presunuli na Grösslingovu ulicu a na okne im svieti nápis Bistro. Napriek všetkému sú ale prvým vegánskym street foodom na Slovensku, a preto im miesto v tomto kvíze právom patrí. Burgre a tortilly obohatili aj o obedové menu na rastlinnom základe, a tak sa môžeš prísť k nim najesť za dobrú cenu počas celého dňa. Pečivo si pečú sami, vyrábajú skvelé nátierky, limonády a pripravujú skvelú kávu. A prostredie je krásne. Čistý dizajn z hlavy manažérky Mimy.

Lukáš postavil svoj gastro biznis na bryndzových haluškách, ktoré sú vraj najlepšie na Slovensku. Poznáš názov jeho stánku?

archív Lukáš
Správne! Nesprávne!

Majstri Haluškári je značka, ktorej názov vychádza z rovnomennej súťaže „Majstrovstvá sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek”, ktorej sa zúčastnil aj majiteľ prevádzky Lukáš Majer. Po majstrovstvách vo varení halušiek sa Lukáš rozhodol tento gastronomický pôžitok zaviesť formou street foodu aj medzi ľuďmi. Dnes so svojím stánkom navštevuje rôzne kultúrno-spoločenské podujatia po celej krajine.Lukáš priznáva, že dopyt po haluškách závisí sčasti aj od sezóny. Tá začína v máji a končí v októbri. Závisí to prevažne od naplánovaných podujatí, ktorých sa môžu zúčastniť. Ak hľadáš tie najlepšie halušky na Slovensku, podľa Lukáša ich určite nájdeš práve v stánku Majstrov Haluškárov. Za porciu tu zaplatíš 5 eur.

Tvrdia, že burger patrí do ruky, nie na tanier a žemľa je len na to, aby si sa nezašpinil. Vieš, ktorý street food je zástancom tohto tvrdenia?

príprava burgru na grille archív Kristián a Dušan
Správne! Nesprávne!

Airstream Guys predstavuje nablýskaný food truck, ktorý sa zapísal do pamäti nejedného festivalu. Dvaja kamaráti Kristián Pečimut a Dušan Biháry sa pohrávali s myšlienkou vlastného biznisu niekoľko rokov. Od roku 2018 začali s intenzívnejšou prípravou plánov a podkladov, až sa to dostalo do dnešnej podoby, kedy zákazníkom ponúkajú ich smash burgre.

Slováci si ich ručne robené buchty na pare zamilovali, tvrdia že ponúkajú dedičstvo našich starých mám. Uhádneš názov ich projektu?

Na snímke je buchta na pare. BIG stravovanie, s. r. o.
Správne! Nesprávne!

Buchty na pare či klasické parené knedle, bez ktorých si nemožno predstaviť nie jeden pokrm, sú s väčšinou Slovákov úzko späté. Na obľube týchto výrobkov si postavila biznis partia podnikateľov a nadšencov do gastra.Spoločne vytvorili značku s názvom Na Pare, ktorá pôsobí pod firmou BIG stravovanie, s. r. o. Na začiatku celého projektu bol Ľuboš Boczek, ktorý vedie výrobňu parených buchiet vo Svätom Jure. V druhom rade je to aj bývalý tím Buchtárne. Dnes sa už môžu pochváliť veľkokapacitnou výrobou viac ako 317-tisíc kusov buchiet a viac ako 252-tisíc kusov knedlí ročne. Tím projektu objasňuje, že najskôr fungovali niekoľko rokov len v B2B svete a až následne urobili testovací koncept Buchtáreň pre B2C.

Street food v Bratislave prekvitá. Presvedč sa či sa v ňom skutočne vyznáš aj ty
Máš sa v čom zlepšovať.

Na snímke je tacos a Jarritos Mexican Soda.

Tvoj gastro prehľad môže byť oveľa lepší. Prečítaj si pár článkov na našom webe, a to v sekcii Food biznis.
Tvoj prehľad na gastro scéne nie je absolútny prepadák.

Na snímke je tacos a Jarritos Mexican Soda.

Niektoré z podnikov si síce spoznal, no gastro guru z teba zatiaľ nebude.
Máš naozaj obstojný prehľad.

Na snímke je tacos a Jarritos Mexican Soda.

Len tak ďalej. V miestnom gastro biznise máš pomerne slušný rozhľad.
Si skutočne pravý znalec.

Na snímke je tacos a Jarritos Mexican Soda.

Toto sa tak často nevidí. Tvoj prehľad v lokálnej gastronómii je obdivuhodný.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá