Strelil ho kalašnikovom do hlavy, pretože tak znel rozkaz. Súd ruského vojaka odročili

  • Dnes sa začal prvý súd s ruským vojakom, ktorý zabíjal na Ukrajine
  • Do hlavy strelil 62-ročného dôchodcu, aby ich neprezradil
ruský vojak
TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky
  • Dnes sa začal prvý súd s ruským vojakom, ktorý zabíjal na Ukrajine
  • Do hlavy strelil 62-ročného dôchodcu, aby ich neprezradil

Ukrajinský súd odročil proces s ruským vojakom obvineným z vojnových zločinov na Ukrajine. Vôbec prvý proces tohto druhu sa začal v piatok v Kyjeve a po krátkom procedurálnom pojednávaní bol odročený na 18. mája. TASR informáciu prevzala z televízie Sky News.

Pred kyjevský súd predstúpil 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin, čeliaci obžalobe zo zabitia 62-ročného neozbrojeného ukrajinského civilistu, ktorého strelil kalašnikovom do hlavy. Stal sa tak prvým príslušníkom ruských inváznych vojsk súdeným za zločiny spáchané na území Ukrajiny.

Predbežné pojednávanie po krátkej diskusii medzi sudcami a právnikmi odročili na stredu 18. mája, keď sa bude konať už riadne súdne pojednávanie. Obžalovaný ruský seržant v piatok prehovoril len raz, aby potvrdil svoje osobné údaje. Podľa novinárov, ktorí proces sledovali, pôsobil vystrašene.

Súdna sieň v kyjevskom obvode Solomianskyj bola plná novinárov a obžalovaný bol počas rokovania súdu zavretý v malej sklenenej klietke.

Sky News tiež informovala, že Šišimarin súhlasil s tým, že pristúpi k dohode o vine a treste, v rámci ktorej sa prizná k porušeniu vojnového práva a zvyklostí.

Utekali na ukradnutom aute, báli sa prezradenia

Obvinený Vadim Šišimarin podľa obžaloby koncom februára usmrtil civilistu v obci Čupachivka ležiacej v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Stalo sa tak v situácii, keď spoločne s ďalšími príslušníkmi ruskej tankovej jednotky, porazenej ukrajinskou armádou, utiekol na ukradnutom aute.

V Čupachivke zbadal muža s mobilným telefónom a dostal  rozkaz ho zastreliť, aby skupinu Rusov na úteku nenahlásil ukrajinským úradom. Muž postrelený do hlavy zomrel na mieste, len niekoľko desiatok metrov od svojho domu.

ruský vojak
zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

K svojmu činu sa priznal vo videu zverejnenom ukrajinskou bezpečnostnou službou (SBU). „Dostal som rozkaz strieľať. Vystrelil som naňho jednu (guľku). Padol. A pokračovali sme ďalej,“ povedal Šišimarin vo videu.

Podľa SBU ide o jedno z prvých takýchto priznaní zo strany príslušníka ruských inváznych vojsk.

Podľa ukrajinskej generálnej prokuratúry sa Šišimarin podľa zhromaždených dôkazov dopustil „porušenia vojnového práva a zvyklostí v kombinácii s úkladnou vraždou“. Za tieto trestné činy môže by podľa prokuratúry odsúdený na 10–15 rokov väzenia, alebo až na doživotie, píše denník The Washington Post. 

Silu zhromaždených dôkazov priznal aj právny zástupca obžalovaného. Veľa však podľa neho bude závisieť od toho, ktoré dôkazové materiály súd napokon akceptuje.

Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová uviedla, že spolu so svojim tímom sa aktuálne zaoberá viac než 10.700 podozreniami z vojnových zločinov hlásenými z celej Ukrajiny. V prípadoch figuruje vyše 600 podozrivých ruských vojakov a činiteľov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá