Stres a hádky počas Vianoc? Psychologička ti poradí, ako prežiť sviatky s rodinou

  • Rodinné stretnutia často vyústia do konfliktov. Ako to zvládnuť? A čo si z toho zobrať?
  • Rodinné stretnutia často vyústia do konfliktov. Ako to zvládnuť? A čo si z toho zobrať?

Rodinu si nevyberáme, musíme ju prijať takú, aká je. Mnohí sa do konfliktov dostávajú najmä počas rodinných osláv či Štedrého večera, pretože sa „tradične musia všetci stretnúť“ a byť spolu dlhší čas. Aj keď človek sám sebe sľúbi, že sa bude ovládať a nenechá sa vytočiť, často sa podráždeniu nevyhne. Ľudia sa dokážu pohádať už pri delení práce na prípravách a veľmi nebezpečné sú diskusie o politike či svetonázoroch.

Na dobré rady sme sa spýtali aj psy­cho­lo­gičky, me­diá­torky, kňažky i spre­vá­dzačky PhDr. De­ni­sy Pin­ko­vej. Ukázalo sa, že aj negatívne situácie, môžu byť pre nás istým spôsobom pozitívne. Celý náš život je totiž škola a všetko nás má niečo naučiť/ niekam posunúť. Taktiež by sme sa nemali hnevať na ostatných, ale pozrieť sa aj dovnútra seba samého.

Medzi členmi rodiny nie sú vždy dobré vzťahy, je dobré stretávať sa nasilu?

Robiť niečo nasilu často znamená vytvárať si v sebe ešte väčší odpor voči danej situácií, aktivite, človeku. Osožnejšie je zamyslieť sa nad tým, čo ten odpor, negativitu v nás vyvoláva a riešiť to. Na živote je najzaujímavejšie, že tam, kde máme niečo nedoriešené, sťahuje nás tam negatívny pocit, emócia – neustále nás život vracia späť k tým istým, alebo podobným ľuďom. Napríklad nemám rada kritickosť môjho otca, nájdem si partnera, ktorý ma bude kritizovať ešte viac. Jednoducho vzťahovým nevyriešeným treniciam sa nevyhneme, pokiaľ si neuvedomíme, že spúšťačom nieje len proťajšok, okolie, situácia, ale aj niečo v nás.

Ako by sa ľudia mali vyhnúť konfliktom?

Vyhýbať sa konfliktom, znamená vyhýbať sa osobnostnému rastu. Každý konflikt nás dostáva mimo komfortnej zóny. Naučiť sa zvládať konflikty autenticky a asertívne je základom pre kultivovanie a zveľaďovanie našich vzťahov i života samotného.

Cez Vianoce ľudia páchajú najviac samovrážd. Je to možné? Ide o osamelých ľudí alebo tých rozhádaných?

Ku koncu roku hustne energia, prichádza bilansovanie všetkého čo sme zvládli, čo nie. Mnohí ľudia nezvládnu tento tlak a vedome svoj život ukončia. Tiež je vhodné si uvedomiť, že osamotení sa nemusíme cítiť, len vtedy, keď sme reálne sami. Často sa tak oveľa viac ľudia cítia v spoločnosti najbližších.

Čo je hlavným spúšťačom negatívnej atmosféry počas vianočného večera?

Je to umelo vytvorený tlak, ktorý cítime v tejto dobe už niekoľko mesiacov pred. Pramení to z naivnej túžby, aby aspoň raz do roka bolo všetko dokonalé a všetci sme mali všetko. Smutné je neuvedomenie si, že dokonalosť neexistuje a ak sa jej chceme naozaj aspoň kúsok priblížiť vhodnejšie by bolo zdokonaľovať SEBA, svoj vnútorný priestor, aby nový rok mohol byť naozaj novým začiatkom. Potom sa tento akt stáva prirodzene rozložený v celom roku, tlak prestáva byť tlakom a my si vianočný deň vychutnáme ako všetky ostatné.

Takže, keď už vieme, ako sa k veciam postaviť, mohol by to byť zaujímavý experiment aj v praxi. Najťažšie asi bude, úprimne sa pozrieť na seba.

PhDr. Denisa Pinková pôsobí v oblasti psychológie 10 rokov. Aktuálne prevádzkuje poradenské centrum Psychee, kde sa venuje konzultáciám v oblasti klinickej psychológie, poradenstvu osobnostného, duševného a duchovného rastu. Súbežne pracujem aj na Psychiatrii v Kremnici na akútnom oddelení a pre OZ s viacnásobne postihnutými deťmi. Od roku 2009 je odbornou garantkou prednášok Psychológie na UNI III. veku na Technickej Univerzite vo Zvolene.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá