Stromodomy zažívajú počas pandémie obrovský boom. Tieto kúsky roztrúsené po celom Slovensku stoja za návštevu

  • Pandémia nás vyhnala do prírody a na miesta, kde môžeme byť sami
  • Ideálnym únikom z reality sú ubytovania v korunách stromoch, ktoré po celej našej krajine vyrastajú ako huby po daždi
Treehouse.sk, Oaktreehouse
  • Pandémia nás vyhnala do prírody a na miesta, kde môžeme byť sami
  • Ideálnym únikom z reality sú ubytovania v korunách stromoch, ktoré po celej našej krajine vyrastajú ako huby po daždi

Modra

Stromodom s názvom Oaktreehouse nájdeš v Modre, časti Harmónia. Tento unikátny projekt je určený pre každého, kto má rád prírodu a rád by si vychutnal spánok v tesnej blízkosti korún stromov vo výške takmer 6 metrov.

Dôležité je spomenúť, že v zimnom období je Oaktreehouse vyhrievaný elektrickým ohrievačom, ktorý zabezpečí pohodlie a teplo.

zdroj: Oaktreehouse

Vo vnútri nájdeš umývadlo s kapacitou čistej vody na cca. 40 litrov, čo pohodlne postačuje na umytie rúk a základnú hygienu. Ubytovanie si tu môžeš rezervovať cez Airbnb  za cenu 100 eur na noc. 

zdroj: Oaktreehouse

Domček je ukotvený špeciálnymi skrutkami priamo do kmeňov. Kontroverzný spôsob uchytenia majiteľ Peter Valentsik konzultoval s americkým odborníkom Pete Nelsonom, ktorý už viac ako 30 rokov stavia domčeky v korunách stromov v USA.

„Táto technika je bežne zaužívaná vo svete a pre zdravé a silné stromy nie je škodlivá, keďže časom si samé okolo rany vytvoria zosilnenú drevnú štruktúru, aby posilnili oslabené miesto. Je to šetrná technika, ktorá má na zreteli tri podstatné veci, ktorým sa stavba musí prispôsobiť: kmeň sa rozširuje a stromy stromy rastú a kyvocú sa vo vetre zo strany na stranu,“ objasnil pre Startitup Valentsik.

zdroj: Oaktreehouse

Do tohto domčeka chodí hlavne zahraničná klientela. „Mali sme hostí z až 28 krajín sveta. Ako zaujímavosť spomeniem Japonsko, Saudskú Arábiu, Izrael alebo Nový Zéland či Kanadu. Ich pozitívna odozva nás veľmi teší, rovnako sa im páči okolie a možnosti Malých Karpát alebo mestečka Modry.“ 

DuboDom

DuboDom vo Svätom Jure ponúka ubytovanie pre jedného až štyroch návštevníkov, ktorí majú k dispozícií dve dvojpostele: jednu „pod konárom“ a druhú „v hniezde“.

Nakoľko je domček elektrifikovaný, je možné si tu uvariť raňajky, dať dobrú kávu či nechať vychladiť víno v chladničke.

zdroj: Archív Michal Bažalík

Na umytie slúži sprchový kútik s umývadlom. V cene ubytovania máš aj fľašu vína, drobné zahryznutie k nemu a malé prekvapenia podľa sezónnosti.

zdroj: Dominik Sepp

Na terase sa nachádza „dubogril“ a kúpacia kaďa na spríjemnenie chvíľ na čerstvom vzduchu. O

bďaleč sa nachádza aj suchá toaleta s dokonalým výhľadom na široké okolie. Ubytovanie v DuboDome je možné celoročne. Jedna noc tu stojí 192 eur.

Dom na strome Liptov

Priamo na úbočí lesa sa ubytuješ aj na malebnom Liptove. Aj tento lesný domček je podľa jeho majiteľov skvelý dobíjač bateriek, najmä pre pracovne veľmi vyťažených ľudí.

zdroj: Na Strome

„Náš dom na strome nie je na Slovensku novinkou, avšak vidíme, že ľudia v dnešnej uponáhľanej dobe čoraz viac vyhľadávajú miesta, kde sa môžu len tak stíšiť a ujsť od každodenných starostí,” hovorí Linda, stojaca za projektom. 

zdroj: Na Strome
zdroj: Na Strome

V domčeku nájdeš dve manželské postele s jednou prísteľkou. Vo vnútri sa nachádza tiež kuchynka so základným vybavením a sedenie.

Rozhodne najatraktívnejšou časťou domu je priestranná terasa s vonkajším sedením a hojdacou sieťou. Na terase je kladka, ktorou si hore vytiahneš každé ráno čerstvé raňajky v košíku. V domčeku sa nenachádza elektrina ani voda, k dispozícii je však sada lámp a sviečok.

Donovaly

Aj na Donovaloch ťa čaká zrub ako z rozprávky, v ktorom ti aj napriek absencii elektriny či vody určite nebude nič chýbať. Jeho názov je Wild House.

„Naše domy v korunách stromov sú pre nás nesplneným detským snom, o ktorý sa s vami chceme podeliť. Vznikli z našej lásky k prírode, ktorú tiež chceme zdieľať so všetkými, ktorí hľadajú spomalenie z tempa hektického života,” povedali o projekte na Donovaloch jeho zakladatelia.

zdroj: archív Wild House

Pobyt v domčekoch na strome je ideálny pre páry, rodiny s deťmi, menšie skupiny aj dobrodruhov, keďže kapacita jedného domu sú 4 osoby. Cena na noc spolu s raňajkami je 120 eur.

Toto zážitkové ubytovanie sa nachádza v Národnom parku Veľká Fatra, konkrétne na Pavlovej lúke, pričom z terasy domčeka je možné pozorovať veľmi pekné západy slnka.

zdroj: archív Wild House

Domček je vybavený manželskou posteľou, jednou poschodovou posteľou s dvoma lôžkami, stolom a stoličkami. Nájdeš tu aj priestrannú terasu s vonkajším sedením či lesnú hojdačku na strome.

V rámci domčeka sa v osobitnej miestnosti nachádza ekologická suchá toaleta, ktorá je zabudovaná do dreveného obkladu. Umývadlo je riešené 8-litrovou nádobou s horskou vodou umiestnenou na stole.

zdroj: archív Wild House

Trenčianske Teplice a Bojnice

V rozrastajúcej sa rodine spoločnosti Treehouse.sk nájdeš niekoľko domov v korunách stromov. Dva sa nachádzajú v Trenčianskych Tepliciach, jeden je v Bojniciach, kde od júna pribudne aj štvrtý v poradí.

zdroj: Treehouse.sk

Vďaka unikátnej lokalite na okraji lesa je dom v Bojniciach prispôsobený špeciálne na romantické pobyty.

Počas nich môžete preskúmať okolie, či už sa vydáš na vyhliadkovú vežu Čajka, do Bojnického zámku, alebo do zoo. Za noc tu zaplatíš od 130 eur do 220 eur v prípade Silvestra.

zdroj: Treehouse.sk

Ak sa rozhodneš ostať v domčeku, môžeš využiť miestne ohnisko a zažiť romantický večer pri ohni. V malej kuchynke sa dá uvariť káva alebo čaj.

V útulnom prostredí domčeka je k dispozícii manželská posteľ a rozkladací gauč. Pohodlne tu teda prenocujú 4 osoby. 

zdroj: Treehouse.sk

Z terasy je vybudovaný samostatný vstup na suchú a ekologickú toaletu. Do domčeka síce nie je privedená elektrina a tečúca voda, no osvetlenie a základná hygiena je tu pripravená.

Samozrejmosťou je priestranná terasa, z ktorej máš top výhľad na celé okolie. 

zdroj: Treehouse.sk

Kačín

V Kačínskej doline nad chatou Kačín už dávnejšie „stromodom“, ktorého výstavba si vyžiadala 13-tisíc eur, ktoré sa podarilo ušetriť v rámci projektu Milión pre Bratislavu.

zdroj: Mestské lesy Bratislava

V domčeku sa môžu ubytovať maximálne tri osoby, pričom cena za noc sa pohybuje na úrovni 100 eur. Táto cena zahŕňa aj povolenie na vjazd autom do bratislavských lesov.

V domčeku nájdeš manželskú posteľ a jedno oddelené samostatné lôžko. Nainštalované je aj kúrenie, no WC naďalej zostane vyriešené suchým záchodom. Čo sa týka prístupu k vode, tá je privádzaná vďaka špeciálnym zásobníkom.

zdroj: Mestské lesy Bratislava

Lesný dom je otvorený celoročne. Jeho celková rozloha je 26 m2 a skladá sa z vnútornej časti, ktorá má 15 m2 a z vonkajšej terasy s rozlohou 11 m2. 

Domček nájdeš pomerne jednoducho. Na Železnej studienke zabočíš doľava do Kačínskej doliny a na jej konci sa vpravo vydáš lesnou cestou. Na konci cesty pri Chate pod Kačínom by si už domček na strome mal vidieť.

Praha

Ak zavítaš do susedného Česka, nájdeš tu jeden pomerne nevšedný Tree House. Ten vznikol ako ďalší z radu experimentálnych stavieb, ktorým sa autor projektu Jan Tyrpekl venuje už dlhodobo.

Tree House bol vybudovaný svojpomocne a financovaný z vlastných prostriedkov autora. Objekt sa nachádza na súkromnom pozemku, ktorý slúži ako pastva pre ovce. Nájsť ho môžeš neďaleko Prahy.

zdroj: Richard Hodonický/Jan Hromádko
zdroj: Richard Hodonický/Jan Hromádko

Ide o dve drevené platformy, ktoré sú zavesené nezávisle na sebe. Strop nesie ovisnutý drevený prstenec, na ktorom visí transparentný plášť. Druhý, vodiaci prstenec, je pripevnený k podlahe. Dom môže po dohode navštíviť ktokoľvek. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech