Študent si nechal ukradnúť iPhone, aby pomocou neho mohol sledovať každý krok zlodeja

  • Z nazbieraných dát potom vytvoril zaujímavý dokument.
o-iphone-theft-activation-lock-facebook
  • Z nazbieraných dát potom vytvoril zaujímavý dokument.

Nie je to tak dávno, čo študentovi Anthonymu van der Meerovi počas obedovania v Amsterdame, náhle zmizol iPhone. Krádež telefónu nahlásil na polícii, ale bezvýsledne. Zlodej zlikvidoval SIM kartu a odpojil zariadenie od mobilnej siete aj internetu. Funkcia Find my iPhone nepomohla a smartfón bol nenávratne preč. Podľa štatistík holandská polícia registruje v priemere takmer 300 krádeží smartfónov každý týždeň – a väčšina z týchto zariadení sa nikdy neobjaví.

6-people-who-used-find-my-iphone-to-confront-phone-thieves

foto: digitaltrends.com

Van der Meer bol zvedavý, kto kradne tieto telefóny a kde nakoniec skončia, preto sa rozhodol, že si nechá ukradnúť telefón znova – ale tentoraz študent do zariadenia nainštaloval spyware, aby sa o zlodejovi a jeho úmysloch dozvedel viac.Anthony nainštaloval aplikáciu Cerberus, ktorá mu umožnila nielen prístup k polohe zariadenia, ale tiež k jeho obsahu a funkciám. To znamená, že mohol nielen načítať ľubovoľný súbor uložený v telefóne, ale tiež využiť jeho kameru a mikrofón, aby tajne špehoval zlodeja.

Aplikácia bola nainštalovaná ako systémová, čo vyžaduje rootnuté zariadenie, a zároveň boli na telefóne znefunkčnené aktualizácie a možnosť jeho naflashovania. Aplikácia tak zostane na zariadení aj po zresetovaní užívateľských dát a zároveň nemôže byť odstránená ani prípadnými novými aktualizáciami. Nainštalovaná bola verzia s iným názvom ako Cerberus, aby nevzbudzovala podozrenie.

Startup Stock Photos

foto: ngis.com.au

Po štyroch dňoch, počas ktorých sa zúfalo snažil, aby mu niekto ukradol telefón, konečne niekto zabral na návnadu a smartfón ukradol. Telefón bol najskôr vypnutý a niekoľko dní sa nepripojil na Internet, následne ale začal byť používaný. Počas najbližších dvoch týždňov študent tajne sledoval zlodeja, ktorý s jeho telefónom chodil po Amsterdame, dokumentujúc každý jeho pohyb. Z dát, ktoré Anthony počas tejto doby nazbieral natočil zaujímavý dokument s názvom Find my phone. Anthony sledoval a kontroverzne zverejnil aj viaceré detaily súkromného života zlodeja. Jeho krátky dokumentárny film je nevšedným skúmaním mysle a života zlodeja cez šošovku technológie.

zdroj: thenextweb.com, zdroj titulnej fotografie: huffingtonpost.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech