Študenti architektúry pomôžu pacientom trnavskej nemocnice. Navrhli im terapeutickú záhradu

  • Záhradu nových začiatkov navrhol tím mladých študentov architektúry, pomohli aj profesori
  • Chce zlepšiť podmienky, v akých sa liečia slovenskí pacienti
  • Záhrada by sa mala rozprestierať na ploche 1 500 metrov štvorcových
Záhrada nových začiatkov
Záhrada nových začiatkov
  • Záhradu nových začiatkov navrhol tím mladých študentov architektúry, pomohli aj profesori
  • Chce zlepšiť podmienky, v akých sa liečia slovenskí pacienti
  • Záhrada by sa mala rozprestierať na ploche 1 500 metrov štvorcových

Slovenské zdravotníctvo nemá vo všeobecnosti vo svete dobré meno. V rebríčku Euro Health Consumer Index sme sa umiestnili na 17. mieste. Slovenských pacientov najviac hnevá zlý prístup personálu, neprofesionálne správanie, ale aj ošarpané a neupravené priestory nemocníc. Nedávno vydali dokonca slovenskí študenti medicíny Knihu plesní, ktorá odzrkadľuje stav budov, v akých musia pacienti podstupovať liečbu. O nejakých vonkajších priestoroch či záhradách sa vo väčšine prípadov ani nedá hovoriť. Ak sa aj nejaké v blízkosti zdravotníckych zariadení nachádzajú, bývajú často zanedbané.

Práve tento problém sa aspoň na lokálnej úrovni rozhodli vyriešiť mladí architekti v Trnave. Spúšťacím mechanizmom bola práve návšteva príbuzného v trnavskej nemocnici. „Ako študentka architektúry si uvedomujem dôležitosť kvality prostredia, v ktorom žijeme. Keď som bola navštíviť bratranca v trnavskej nemocnici, veľmi som si želala, aby sme si mohli sadnúť na príjemné intímne miesto a v pokoji sa porozprávať. Takéto miesto ponúkne pacientovi komfort, možnosť uvoľniť sa a odbúrať stres počas pobytu v nemocnici. Mojím ročníkovým projektom na Sokratovom inštitúte sa tak stala Záhrada nových začiatkov,“ vyjadrila sa študentka architektúry Jana Pajchlová pre Startitup.

zdroj: Záhrada nových začiatkov

Návrh spracovala spolu so skupinou ďalších študentov architektúry a všetky svoje nápady konzultujú s profesistami. Nemocnica na stavbu záhrady vyhradila plochu pred oddelením psychiatrie na rozlohe 1 500 metrov štvorcových. Ak sa im podarí vybudovať záhradu podľa predstáv, na jej financovanie (kvety, záhradné potreby, údržba…) budú potrebovať zhruba 10-tisíc eur. Program výstavby však upravia podľa množstva získaných financií, ktoré zbierajú aj na stránke Startlab, takže na projekt môže prispieť každý.

zdroj: Záhrada nových začiatkov

V záhrade sa majú nachádzať kvetinové záhony, altánok, ping pongový stôl, lavičky s opierkou aj drevené hranoly na sedenie, k dispozícii bude fontánka s pitnou vodou. Na Mlatový chodník si študenti vyhradili sumu 2 000 eur, altánok ich vyjde na 2 500 eur, lavičky s opierkou 500 eur, ping pongový stôl 1 000 eur, drevené hranoly na sedenie 600 eur, fontánka na vodu 500 eur a kvetinové záhony 1 400 eur.

zdroj: Záhrada nových začiatkov

zdroj: Záhrada nových začiatkov

„Terapeutická záhrada je špeciálne záhradné zariadenie, ktoré pomáha jednotlivcovi zotrvať v kontakte s prírodou. Procesy uzdravovania sú náročné a práve pobyt v prírode nám ich zjednodušuje. Poskytuje benefity pre široké spektrum ľudí s rôznymi chorobami fyzického alebo psychického charakteru. Cieľom terapeutickej záhrady je prirodzené prebudenie ľudských zmyslov,“ opisuje autorka projektu.

zdroj: Záhrada nových začiatkov

Podľa jej slov má každá časť záhrady svoj vlastný význam. Vôňa kvetov má za úlohu upokojiť a pomôcť uvoľniť svalové napätie, bosá chôdza po chodníku rôznych povrchov stimuluje orgány, na stimuláciu chuti a čuchu sa vysadia bylinky ako mäta či medovka a pacienti nemocnice budú môcť chodiť kŕmiť vtáčiky. „Aktívny a pasívny oddych pomôže obnove prirodzených telesných biorytmov, povzbudí imunitný systém a regeneračné procesy. Novo-vybudované atraktívne miesto v nemocnici povzbudí k prechádzkam na čerstvom vzduchu a teda k fyzickej aktivite. Terapeutická záhrada má slúžiť na sociálnu interakciu pacientov, zamestnancov ale aj návštevníkov.“

Zdroj: Startlab, Euro Health Consumers Index, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá