Študenti medicíny vo veľkom posielajú premiérovi fotky plesní v slovenských nemocniciach

 • Nájsť v nemocniciach na Slovensku plesnivé steny nie je ničím výnimočným
 • Je si toho vedomý aj premiér našej krajiny, ktorému už pár dní pomáhajú nevhodné podmienky v nemocniciach odhaľovať samotní medici
TASR/wikipedia.org-Alexander Davronov
 • Nájsť v nemocniciach na Slovensku plesnivé steny nie je ničím výnimočným
 • Je si toho vedomý aj premiér našej krajiny, ktorému už pár dní pomáhajú nevhodné podmienky v nemocniciach odhaľovať samotní medici

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) sa rozhodla pomôcť predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu hľadať pleseň v nemocniciach. Reagovala tak na premiérove výroky, ktoré prezentoval v HN Clube.

„Keď prídem do nemocnice a nájdem takú izbu [s plesňou], do hodiny je riaditeľ vyhodený. Nech je nominant neviem koho a kamarát a bratranec, otcov, koňov, bratov syn. Pôjde na ulicu okamžite. Pretože to si môže on sám, pán riaditeľ, kúpiť primalex v Baumaxe v sobotu a v nedeľu to môže vymaľovať takto štetcom a nebude tam žiadna pleseň,“ vyhlásil vo videu premiér.

Gepostet von Zomri am Dienstag, 15. Mai 2018

Na vyjadrenie premiéra reagovala aj Študentská rada vysokých škôl. Zverejnila oznam, v ktorom vyzýva študentov k hľadaniu plesní v nemocniciach.

My, študenti, zdieľame rozhorčenie premiéra Petra Pellegriniho a veľmi nás teší jeho osobná angažovanosť. Odliv medikov je kritický, mnohí odchádzajú za hranice kvôli zlým podmienkam a stavu nemocníc. Študenti, pomôžme premiérovi nájsť plesne, a zmeňme naše zdravotníctvo k lepšiemu. Zbierame fotky z nemocníc, ktoré poukazujú na nevhodné podmienky. Napíšte nám, pošlite foto do správy alebo mailom na [email protected],” oznámili študenti.

Dezolátny stav nemocníc? Pomôžme premiérovi!

POMÔŽME PREMIÉROVI NÁJSŤ PLESNE! My, študenti, zdieľame rozhorčenie premiéra Petra Pellegriniho a veľmi nás teší jeho osobná angažovanosť. Odliv medikov je kritický, mnohí odchádzajú za hranice kvôli zlým podmienkam a stavu nemocníc. Študenti, pomôžme premiérovi nájsť plesne, a zmeňme naše zdravotníctvo k lepšiemu. Zbierame fotky z nemocníc, ktoré poukazujú na nevhodné podmienky. Napíšte nám do komentára, pošlite foto do správy alebo mailom na [email protected]#plesen #harakiri #vSobotuMalujem Zdroj foto plesne: Aktuality.sk Zdroj video: Monika Tódová

Gepostet von Študentská rada vysokých škôl SR am Freitag, 5. April 2019

Za pár hodín od zverejnenia výzvy nazbierali medici premiérovi stovky fotografií, ktoré poukazujú na plesne v nemocniciach a to z územia celej republiky.  

„Fotky dostávame denne aj cez rôzne iné kanály, študenti medicíny si fotky navzájom medzi sebou na vlastných interných stránkach zdieľajú.  Sme veľmi radi, že sa medici zapájajú, bohužiaľ často sa stretávame skôr s pohľadom, kedy sa študenti boja pomenovať problémy, chcú ostať anonymní, alebo všeobecne si myslia, že sa aj tak nič nezmení. Vláda už reagovala na odliv medikov a študentov študijného programu opatrovateľstvo opatreniami – navyšuje dotáciu pre lekárske fakulty, aby mohli prijať viac študentov do prvých ročníkov a tiež zaviedla stabilizačné pôžičky – vážny problém teda eviduje. Neriešia sa však podmienky pre študentov, ktoré majú veľký vplyv na ich náladu a rozhodnutie ostať alebo odísť do zahraničia. Našim cieľom je pánovi premiérovi úprimne ukázať reálny stav a hlavne otvoriť diskusiu o dôstojných podmienkach pre študentov,“ vyjadrila sa ŠRVŠ pre Startitup.

ŠRVŠ nám taktiež prezradila, že plánuje spoločné stretnutie zástupcov medicíny z celého Slovenska, ktorým by reagovali na stav, ktorý nám študenti pomáhajú zmapovať  a samozrejme, sme veľmi zvedaví na reakciu premiéra. Našim cieľom nie je odvolávať riaditeľov, ale zmeniť stav k lepšiemu.

Gepostet von Miroslava Konkoľová am Dienstag, 9. April 2019

Slovenské nemocnice nemajú práve najlepšiu povesť. A treba povedať, že často je to zaslúžené. „Nemocničná strava“ je pomaly vulgarizmom, kvalita ubytovania v pláne asi nikdy nebola a čoraz viac ľudí sa sťažuje, že z nemocnice odišli s viacerými chorobami, ako keď do nej prišli.

Najnovšie sa na to, ako poistenci vnímajú slovenské nemocnice, pozrela Všeobecná zdravotná poisťovňa. V hodnotení nemocníc z marca 2019 dostala najnižšiu známku strava, vyhral prístup lekárov. Z prieskumu vyplýva, že ľudia sú s ich starostlivosťou a správaním spokojní.

Gepostet von Tomi Mo am Samstag, 6. April 2019

Najlepšie hodnotenia dostali tieto nemocnice:

 1. Nemocnica sv. Michala v Bratislave
 2. Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milostrdní bratia v Bratislave
 3. Regionálna nemocnica v Sobranciach
 4. Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku
 5. Železničné zdravotníctvo Košice
 6. Nemocnica Košice- Šaca
 7. Ľubovnianska Nemocnica

Nemocnici sv. Michala v Bratislave patrí prvá priečka medzi všeobecnými nemocnicami. Národný endokrinologický a diabetologický ústav Ľubochňa, je zase jednotkou  medzi špecializovanými zdravotníckymi zariadeniami. Na prvom mieste v kategórii špecializovaných ústavov srdcovo-cievnych chorôb sa umiestnil Ústav v Banskej Bystrici.

Zo špecializovaných onkologických ústavov sa v prieskume spokojnosti poistencov najlepšie umiestnil Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, v kategórii ostatné špecializované ústavy je na najvyššej pozícii Sanatórium Tatranská Kotlina.

Gepostet von Miriam Chladová am Samstag, 6. April 2019

Zo všetkých ústavných zdravotníckych zariadení zaradených do prieskumu získalo najvyššie  hodnotenie poistencov VšZP Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE) v Bratislave.

zdroj: ŠRVŠ, vszp.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech