Študenti môžu byť v lete bohatší ako po minulé roky: Musia však spĺňať tieto podmienky

  • Leto je za dverami a k nemu patria aj brigády
  • Na tieto veci by si si však mal dať pozor
Dievča na brigáde, peniaze
Ilustračné foto, Facebook/Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Unsplash/Markus Spiske
  • Leto je za dverami a k nemu patria aj brigády
  • Na tieto veci by si si však mal dať pozor

Množstvo študentov stredných či vysokých škôl sa v lete chystá brigádovať. Ak sa aj ty chystáš privyrobiť si, mal by si zbystriť pozornosť. Na veci, o ktorých sa dočítaš v nasledujúcich riadkoch, by si si totiž mal dať pozor.

Toto musíš spĺňať 

Ministerstvo práce zverejnilo na Facebooku prehľad toho, na čo určite netreba pri brigádovaní zabudnúť. Ak chceš pracovať, je dôležité mať uzatvorenú písomnú dohodu, v ktorej sú uvedené nasledujúce skutočnosti: dohodnutá práca, teda presný popis práce, ktorú si dohodol so zamestnávateľom, taktiež dohodnutá odmena, teda suma alebo spôsob výpočtu odmeny za vykonanú prácu.

Dôležitý je aj rozsah pracovného času, teda počet hodín, ktoré odpracuješ. Taktiež doba dohody, určený časový rámec, na ktorý je dohoda uzatvorená. 

Okrem toho sa v dohode môžu nachádzať aj ďalšie informácie, napríklad miesto výkonu práce a organizácia pracovného času. „Brigádnickú prácu môžu vykonávať študenti so štatútom žiaka strednej školy alebo študenti denného vysokoškolského štúdia, ktorí majú menej ako 26 rokov. Ak bola dohoda uzatvorená pred dovŕšením tohto veku, môžu brigádovať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom dovŕšia 26 rokov,“ informuje ministerstvo v statuse.

Študent strednej školy môže brigádovať do 31. októbra v kalendárnom roku po riadnom ukončení štúdia. Študent vysokoškolského štúdia môže brigádovať do 31. októbra v kalendárnom roku po riadnom ukončení prvého stupňa denného vysokoškolského štúdia.

Brigádnu prácu je možné vykonávať v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere, pričom sa posudzuje za celú dobu dohody.

Študenti na letných brigádach zarobia viac ako minulý rok

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Facebook/Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá