Študenti revolúcie v ’89: Je absurdné, že sa k nám prirovnávajú fašisti

  • Protesty naplánované na 17. november 2020 označili študenti revolúcie za absurdné
  • K odkazu novembra '89 sa hlásia ľudia, ktorí si ho ani nevšimli, alebo rovno popierajú jeho ideály
15112019Zilina_november89_06662437
TASR/Erika Ďurčová
  • Protesty naplánované na 17. november 2020 označili študenti revolúcie za absurdné
  • K odkazu novembra '89 sa hlásia ľudia, ktorí si ho ani nevšimli, alebo rovno popierajú jeho ideály

Predstavitelia študentského hnutia sa v roku 1989 postavili proti totalitnému režimu, za slobodu, demokraciu a ľudské práva. Teraz ako tvrdia, s úžasom sledujú, ako tí, ktorí práva a slobody skôr ohrozujú, poprípade tí, ktorí si November ’89 ani nevšimli, chystajú protesty a hlásia sa k 17. novembru 1989.

Ako TASR informoval jeden z predstaviteľov tohto hnutia Boris Strečanský, od tohto obdobia sa väčšina z nich snaží zlepšiť samých seba, spoločnosť a krajinu. Rovnako tvrdia, že nestratili nádej, že sa to dá.

Chceš sa dozvedieť viac o revolúcii v roku 1989? Pozri si skvelé video od Dejepis Inak:

Veríme, že naša slobodná spoločnosť s demokratickou ústavou a zákonmi, poskytuje všetkým dostatok priestoru a možností vyjadriť súhlas či nesúhlas, a v prípade potreby aj protestovať. Aj my máme výhrady voči chaosu a niektorým krokom, alebo spôsobom vlády,“ uviedli predstavitelia študentského hnutia z novembra 1989.

Právo na protest však podľa nich nesmie ohrozovať druhých, a ak vláda vydala zákaz zhromažďovania sa z dôvodu pandémie, treba toto nariadenie rešpektovať.

Čaputová: Občas cítim frustráciu, že nemám ako prezidentka právomoci pandemickú situáciu pomôcť zmeniť k lepšiemu

Za naozaj absurdné považujeme, že sa extrémistické zoskupenia a iniciatívy organizujúce súčasné nepovolené protesty idú prirovnávať k vystúpeniu študentov a občanov za slobodu v roku 1989. Pritom sa viacerí z nich verejne hlásia k ideám fašizmu,“ vyplýva z ich vyhlásenia.

Ako doplnili, stav našej krajiny má ďaleko od ideálu. Poukázali na ľudí, ktorí sa snažia robiť veci dobre a zaslúžia si podporu. „Lekári a zdravotníci v nemocniciach chránia v čase pandémie naše zdravie, často na úkor svojho, pričom neraz bojujú s úbohým stavom nemocníc a kliník. Vedci vyvíjajú nové lieky a snažia sa, aby racionálne a vedecké poznatky neprekryli hoaxy a fámy,“ doplnili predstavitelia študentského hnutia z Novembra ’89. S nádejou sledujú aj ozdravné procesy v justícii.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech