Študenti Strojníckej fakulty STU navrhli prototyp ochranných okuliarov

  • Strojnícka fakulta STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy pomoznemocnici.sk zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače
Prototyp okuliarov, zdroj_ SjF STU
Prototyp okuliarov,zdroj: SjF STU
  • Strojnícka fakulta STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy pomoznemocnici.sk zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače

Študenti Strojníckej fakulty (SjF) STU z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania navrhli v boji proti koronavírusu prototyp ochranných okuliarov, ktorý sa dá vyrobiť aj svojpomocne. Odborníci z fakulty vyvinuli dva prototypy – nové modely rámov ochranných okuliarov pre 3D tlač. Ich použitie tak spolu s rúškom tvorí dvojitú ochranu a využiť ich môžu napríklad doktori v lekárskych ambulanciách, ale aj širšia verejnosť. Nie sú však vhodné pre lekárov v prvej línii. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Gališinová, manažérka oddelenia propagácie STU.

zdroj: SjF STU Prototyp okuliarov

Prvý model ochranných okuliarov sa tlačí ako jeden kus aj s nožičkami, druhý sa skladá z rámu a nosovej časti. Nosová časť je potrebná iba pre nosenie okuliarov bez rúšok alebo respirátora. Oba rámy sa doplnia ľahko dostupnou priehľadnou fóliou z PET fľaše, môže sa tiež použiť kancelárska fólia z hrebeňovej väzby. Fólia sa vystrihne alebo vyreže podľa šablóny a založí do okuliarov. Spolu s rámami okuliarov tlačia zamestnanci STU na 3D tlačiarňach aj upevňovacie časti ochranných štítov – rám v tvare U a upevňovacie skrutky. Návrh a výrobu spomínaných prototypov má po záštitou Laboratórium Generatívneho konštruovania (GEKON) a Jana Gulanová zo SjF STU, oba modely sú voľne dostupné na webovej stránke www.thingiverse.com a www.prusaprinters.org.

SjF STU a jej zamestnanci sa v rámci iniciatívy pomoznemocnici.sk zapojili do výroby ochranných pomôcok pomocou 3D tlače.

zdroj: SjF STU Prototyp okuliarov

zdroj: Na fotke: Doktorand Štefan Dunaj s vytlačeným modelom ochranných okuliarov v GEKON Lab-e
Zdroje: SITA, sjf.stuba.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech