Študenti v Brne otvorili prvú verejnú chladničku a skriňu. Pomôžu bezdomovcom

  • Denne sa na svete vyhodia tony jedla, ktoré by mohli nakŕmiť množstvo hladujúcich
  • Riešením môžu byť verejné chladničky
  • Vďaka skupine študentov sa Brno teší z prvej takejto chladničky a dokonca aj skrine
brno
lonelyplanet.com, Sebastian Wood
  • Denne sa na svete vyhodia tony jedla, ktoré by mohli nakŕmiť množstvo hladujúcich
  • Riešením môžu byť verejné chladničky
  • Vďaka skupine študentov sa Brno teší z prvej takejto chladničky a dokonca aj skrine

Problém plytvania s potravinami sa týka nás všetkých. Stačí si len spomenúť, koľko vriec s odpadom každý týždeň vynesieme do smetí a koľko potravín po uplynutí záruky sa v nich ocitne. Vďaka konzumným návykom totiž mnohí z nás nakupujú niekoľkonásobne viac potravín, než skutočne stihnú stihnú spotrebovať. Namiesto toho, aby sme ich ešte pred skazením efektívne využili, s pokojným svedomím ich vyhodíme.

Existuje však spôsob, ako jedlo jednoducho posunúť ďalej a zamedziť jeho plytvaniu. Je ním jednoduchý a pritom famózny vynález komunitných chladničiek, alebo aj takzvaný „foodsharing“. Takéto chladničky fungujú v rôznych mestách po celom svete a zvyčajne za nimi stoja rôzne občianske iniciatívy. Pokus zaviesť verejnú chladničku bol aj v Bratislave, no kvôli hygiene skončil skôr, než poriadne začal. OZ Free Food sa však nevzdalo a nedávno otvorilo komunitnú chladničku v Novej Cvernovke.

Teraz sa však takýto projekt podarilo úspešne zrealizovať v Brne, a dokonca s podporou mesta. Informoval o tom portál brnenskadrbna.cz. Pod názvom Share Point otvorila skupinka študentov z Masarykovej univerzity na Rímskom námestí prvú verejnú chladničku, do ktorej môžu obyvatelia mesta prinášať potraviny, ktorých majú nazvyš. Takto je jedlo kedykoľvek k dispozícii ľuďom v núdzi, napríklad bezdomovcom, ktorí si tak vedia zabezpečiť aspoň akú takú obživu. V ťažkej finančnej situácii však potraviny poslúžia aj študentom.

Organizátori projektu sa rozhodli zájsť ešte ďalej a okrem chladničky sprístupnili aj verejnú skriňu. Bude slúžiť na zhromažďovanie nepotrebného oblečenia, ktoré môže najmä teraz v zimných mesiacoch pomôcť sociálne slabším. Každý občas potrebuje pretriediť svoj šatník a načo vynosené či nesediace oblečenie vyhadzovať, keď môžeš takto jednoducho pomôcť iným. Ak sa verejná chladnička a skriňa ujmú, študenti ich chcú v Bratislave osadiť viac.

Na projekte spolupracovali tiež sociálny podnik People in Safety a Mestská časť Brno-střed, ktorá iniciatívu víta s otvorenou náručou. Share Point má tak šancu prispieť k minimalizovaniu plytvania jedlom a inšpirovať skvelým nápadom ďalšie mestá.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech