Študenti z Kanady predstavili ekologickú novinku. Je ňou vysávač, ktorý likviduje mikroplasty z pláže

  • Kanadskí študenti vytvorili prístroj, ktorý vie prefiltrovať cez tri galóny piesku za minútu
  • Vysávač odstraňuje mikroplasty bez narušenia piesku na pláži
  • Inšpirovali sa havajskou plážou Kamilo Beach, ktorá dostala prezývku „Trash Beach“
pixabay.com , pexels.com
  • Kanadskí študenti vytvorili prístroj, ktorý vie prefiltrovať cez tri galóny piesku za minútu
  • Vysávač odstraňuje mikroplasty bez narušenia piesku na pláži
  • Inšpirovali sa havajskou plážou Kamilo Beach, ktorá dostala prezývku „Trash Beach“

Kanadskí študenti prišli s originálnym vynálezom, ktorý odstraňuje z pláže mikroplasty nebezpečné pre všetky živé organizmy. Píše o tom portál Ladbible.com.

Prístroj Hoola One, ktorý svojou funkciou pripomína vysávač, odstraňuje mikroplasty bez toho, aby narušil piesok na pláži. Unikátny projekt začal ako školský projekt 12 študentov z University of Sherbrooke v Quebecu. Tí sa rozhodli pomôcť prírode a odbremeniť ju od vecí, ktoré si u nej ľudia „dočasne odložili.“

Hlavným podnetom na zmenu boli oceány, kde sa nachádza veľké množstvo plastov. Tie sa vyplavujú na breh pláží, rozkladajú na malé kúsky a prichádzajú do kontaktu aj s potravinami.

Študenti sa inšpirovali havajskou plážou Kamilo Beach, ktorá dostala prezývku „Trash Beach.“ Jedno z najznečistenejších miest spôsobuje nielen kontamináciu voľne žijúcich živočíchov, ale aj celého územia. Zakladateľ spoločnosti Hoola One sa rozhodol riešiť tento problém tým, že so spolužiakmi navrhol vákuum, ktoré ukladá piesok a plasty do nádrže s vodou. V nádrži ide plavák na povrch, zatiaľ čo piesok klesá až na dno.

Na svete nie je žiadny iný prístroj, ktorý by robil podobnú činnosť ako tento špeciálny vysávač likvidujúci karcinogénne mikroplasty. Jeho začiatky však neboli jednoduché, najmä pri zostavení, no nakoniec získal veľké ohlasy na havajských plážach.

Na pláži sa neustále hromadí neskutočné množstvo odpadu, ktoré prichádza z miesta s názvom Veľký pacifický kôš. Tam sa nachádza najväčšia koncentrácia odpadkov.

V oceánoch a moriach skončí každý rok približne 10 miliónov ton odpadu. Nejde len o plastové fľaše a jednorázové tašky, ale aj hygienické potreby, cigaretové ohorky či dokonca zapaľovače. Práve vytvorením unikátneho prístroja, ktorý zbaví pláž od mikroplastov, skupina študentov dúfa, že zachráni aspoň niektoré organizmy a podarí sa im oddialiť klimatické zmeny. Tie totiž nevplývajú negatívne len na zdravie ľudí, ale i na životné podmienky, ktoré sa zhoršujú z roka na rok.

zdroj: ladbible.com, goodnewsnetwork.org, eea.europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK