Študenti zo Žiliny vyrábajú ochranné štíty. Od štvrtku darovali nemocniciam 240 kusov a pokračujú ďalej

  • Študenti Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity sa zapojili do pomoci zdravotníkom
  • Vyrábajú 3D ochranné štíty, od štvrtku ich darovali už 240
štíty 2
archív Lukáš Čechovič
  • Študenti Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity sa zapojili do pomoci zdravotníkom
  • Vyrábajú 3D ochranné štíty, od štvrtku ich darovali už 240

Priaznivci 3D tlače z radov študentov, absolventov a zamestnancov vyrábajú na 3D tlačiarňach kompletné ochranné štíty pre zdravotníkov, pretože je ich v súčasnosti nedostatok. Pokračujú tak v nápade z dielne Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Viac čítaj TU>> Ochranné štíty z 3D tlačiarne pre zdravotníkov aj u nás. Za nápadom stojí študent medicíny

Ochranné štíty sú určené pre zdravotníkov, aby boli chránení pri kontakte s pacientmi potenciálne nakazenými koronavírusom COVID-19.

Myšlienka pomôcť v tejto zložitej situácii vznikla spontánne. Viacerí študenti i absolventi Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline sa do tohto zaujímavého projektu začali zapájať individuálne, čo vyústilo do vzájomnej koordinácie na fakultnej úrovni. Túto študentskú iniciatívu si pod svoje vedenie zobral  Lukáš Čechovič, z Katedry technickej kybernetiky, ktorý v rámci výučby zabezpečuje predmet 3D tlač.

Do študentskej iniciatívy pod jeho vedením sa aktuálne zapojilo viac ako 20 študentov zo študijných programov Informatika, Počítačové inžinierstvo a Informačný manažment.

Náklady na výrobu jedného štítu, bez započítania opotrebenia 3D tlačiarní, ľudských zdrojov, dopravy a čohokoľvek ďalšieho predstavujú 5 eur.

Prvú dodávku kompletných štítov uskutočnila fakulta vo štvrtok 26. marca a dnes je ich počet už 240. Všetky sú samozrejme darom pre Hornooravskú nemocnicu s poliklinikou Trstená, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina, SENIOR – Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb, Vrútky, Ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci Turzovka. Ďalšie ochranné štíty sú pripravené na svoju expedíciu.

zdroj: Ochranné štíty sa doručujú do nemocníc a zdravotníckych zariadení. Foto: Lukáš Čechovič

Na základe žiadostí, ktoré zdravotnícke zariadenia podali prostredníctvom iniciatívy Kto pomôže Slovensku, bude najbližšie dni Fakulta riadenia a informatiky UNIZA vyrábať a dodávať ochranné štíty všade tam, kde ich potrebujú.

Viac ako 1 500 žiadostí

V súčasnosti fakulta s prosbou o dodanie týchto štítov. Zamestnanci a študenti fakulty sa ochotne zapojili do tohto náročného boja s koronavírusom a v súčasnosti sú schopní, pri zapojení všetkých fakultných a vlastných tlačiarní, vyrábať 80 ks štítov denne. Za účelom nákupu materiálu na výrobu ochranných štítov a pokrytie všetkých žiadostí o pomoc, sa študenti, rozhodli vytvoriť prvú fakultnú crowdfundingovú kampaň, s cieľom vyzbierať potrebnú finančnú pomoc. Spustená bola v piatok a volá sa Fakulta riadenia a informatiky UNIZA pomáha nemocniciam.

V súčasnej situácii je viac ako potrebné, aby každý pomohol ako vie. Celý priebeh najbližších týždňov bude záležať len na nás, ako vieme byť disciplinovaní a ochotní nezištne pomôcť.“ dodal  Emil Kršák, dekan Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK