Študentka našla spôsob, ako zničiť veľmi odolnú baktériu bez antibiotík

  • Jej riešenie dokáže zabiť baktérie a pritom nepoškodí zdravé bunky.
shu-lam-kolaz
twitter.com/twitter.com
  • Jej riešenie dokáže zabiť baktérie a pritom nepoškodí zdravé bunky.

25-ročná študentka objavila spôsob, ako zničiť baktériu odolnú voči antibiotikám bez toho, aby do nej pchala ďalšie antibiotiká. Shu Lam v laboratórnych testoch úspešne zničila baktériu za použitia polyméru v tvare hviezdy, ktorý doslova roztrhá bunky na kusy. Tento prielom by mohol signalizovať kompletné prepracovanie toho, ako lekárska verejnosť pristupuje k týmto smrtiacim baktériám.

foto: twitter University of Melbourne

V súčasnej dobe baktérie odolné voči antibiotikám, vrátane meticilín-rezistentného zlatého stafylokoka, zabijú 700 000 ľudí ročne. Vedci sa obávajú, že do roku 2050 môže tento počet vyletieť na 10 miliónov, takže hľadajú spôsoby, ako proti nim úspešne zasiahnuť. Študenta Shu Lam z University of Melbourne verí, že možno našla riešenie.

Jej štúdia uverejnená v Nature Microbiology, opisuje mechanizmus polymérov. Nazvala ich SNAPP (structurally nanoengineered antimicrobial peptide polymers). Jde o nanotechnológiou vyrobené polymérové peptidy – chemické zlúčeniny organického pôvodu. Každý polymér má 16-32 “rúk”, takže pripomína hviezdičku. Pomocou nich útočí na baktérie. Tieto makromolekuly prepojené peptidovou väzbou napádajú priamo mikróby, fyzickou likvidáciou bunkových stien baktérií. Antibiotiká sa snažia otráviť baktérie, kvôli čomu maj negatívny vplyv aj na okolité zdravé bunky. Pri peptidoch sa to ale nemôže stať, pretože sú príliš veľké (asi 10 nanometrov), takže nedokážu preniknúť do normálnej zdravej bunky.

Doteraz Shu úspešne otestovala peptidy na šiestich rôznych kmeňoch baktérií v laboratórnom prostredí a jeden na živej myši. Vo všetkých experimentoch peptidy zabili baktérie a budúce generácie baktérií si nevytvorili imunitu voči polyméru. Výskum je stále len na začiatku, ale Shu a jej tím dúfajú, že sú na najlepšej ceste k úspechu.

zdroj: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK