Študentom z Austrálie sa podarilo znížiť cenu lieku, ktorý zachraňuje životy

  • Isto si spomínaš na človeka, ktorý si minulý rok proti sebe poštval celý svet. Martin Shkreli, ktorý sa stal symbolom nenásytnosti, zvýšil len tak cenu tabletky Daraprim z necelých 13 eur na 700. Tabletka, ktorá mnohým zachraňovala život, sa tak pre nich stala takmer nedostupnou. Austrálski študenti si však povedali, že s tým treba niečo urobiť.
8079310-3x2-940x627
  • Isto si spomínaš na človeka, ktorý si minulý rok proti sebe poštval celý svet. Martin Shkreli, ktorý sa stal symbolom nenásytnosti, zvýšil len tak cenu tabletky Daraprim z necelých 13 eur na 700. Tabletka, ktorá mnohým zachraňovala život, sa tak pre nich stala takmer nedostupnou. Austrálski študenti si však povedali, že s tým treba niečo urobiť.

Vyzerá to tak, že áno!

Mladým austrálskym študentom sa skutočne podarilo nahradiť kľúčovú ingredienciu tabletky, a to len za 18 eur. Pacientom trpiacim maláriou a ochorením AIDS teda možno svitá na lepšie časy. Liek Daraprim sa používa hlavne na liečenie toxoplazmózy, čo je infekcia bežná u ľudí trpiacich ochorením AIDS.

hiv-virus

zdroj: inhabitat.com

Mladí študenti, ktorým sa podaril takýto nevídaný počin, majú neuveriteľných 17 rokov. Ja som sa v sedemnástich rokoch nedokázal ani poriadne naučiť na písomku z chémie. Klobúk dolu pred nimi.

Chalanom sa podarilo syntetizovať účinnú látku lieku, ktorá nesie názov Pyrimetamín, priamo v školskom laboratóriu. „Nebolo to ani príliš náročné“, nechal sa počuť jeden z nich, Charles Jameson.

8079310-3x2-940x627

zdroj: bbc.com

Nádejným chemikom sa podarilo vyprodukovať 3,7 gramu Pyrimetamínu za neskutočných 18 eur. Pre porovnanie, v Spojených štátoch amerických by produkcia rovnakého množstva stála vyše 102-tisíc eur! Áno, dobre čítaš, 102-tisíc eur.

Vo väčšine krajín, ako napríklad Austrália alebo Veľká Británia, sa liek predáva v cene 1,40 eur za tabletku.

 „Zvýšenie ceny tohto lieku je absolútne neopodstatnené a nemorálne. Ide predsa o liek zachraňujúci ľudské životy a tí, čo ho najviac potrebujú, si ho ani nemôžu dovoliť,“ povedal člen tímu James Wood.

Učiteľ, ktorý po celý čas na chlapcov dohliadal sa vyjadril: „Všetci sme z toho nesmierne šťastní a na výsledok sme veľmi hrdí. Každý jeden z chalanov si je vedomý toho, že sa im podarilo niečo úžasné.“

92723123_e9c07bf9-16fe-4edd-aaba-3bf66146d729

zdroj: bbc.com

Martin Shkreli bol vedúcim spoločnosti Turing Pharmaceuticals v dobe, keď získali exkluzívne práva na liek Daraprim. Následné zvýšenie ceny lieku o viac než 5-tisíc% sa stretlo s nevôľou takmer celého sveta. Razom sa stal jedným z najnenávidenejších ľudí v USA.

Prednedávnom však spoločnosť priznala, že cena lieku je privysoká a pokúsia sa ju znížiť. Či sa tak naozaj stane a kedy je otázkou, na ktorú zatiaľ nepoznáme odpoveď.

Doktor Alice Williamson z Univerzity v Sydney, ktorý študentov po celý čas podporoval, sa k danej téme vyjadril nasledovne: „Týmto chlapcom sa podarilo premeniť niečo, čo nestojí takmer nič, na čosi, čo má v USA skutočnú hodnotu. Ak sa im to podarilo s vybavením a chemikáliami dostupnými v škole, tak nie je dôvod na to, aby daný liek stál v USA tak veľa. To je neslýchané!“

3600

zdroj: theguardian.com

Čo na to celé pán Shkreli? Ten sa nechal počuť, že výroba tak malého množstva je veľmi lacná. Neskôr dodal: „Asi by som mal zamestnať stredoškolákov, ktorí by vyrábali moje lieky. Prečo by som si mal kupovať vybavenie, keď môžem používať školské laboratóriá zadarmo? A tí učitelia, ktorí im pri tom pomáhali? Tí taktiež pracovali zadarmo, však?“

Názor o tomto človeku si si asi už urobil sám.

Kontroverzný farmaceutický boss bol zatknutý v decembri pre obvinenia z podvodu s cennými papiermi. Ten následne odstúpil z pozície šéfa Turing Pharmaceuticals. Jeho súd je stanovený na 26. júna 2017.

Zdroj: bbc.com, zdroj titulnej fotografie: abc.net.au

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK