Študentský startup prišiel s riešením, ktoré uľahčí nemocniciam prácu počas epidémií

  • Aplikácia Smart Triage pomôže zdravotníkom triediť pacientov podľa toho, akí sú rizikoví
Appka
Green Foundation
  • Aplikácia Smart Triage pomôže zdravotníkom triediť pacientov podľa toho, akí sú rizikoví

Aplikácia Smart Triage, za ktorou stojí skupina slovenských a českých študentov, získala v rámci globálneho akcelerátora Hack the Crisis – Startup Wise Guys podporu na ďalší rozbeh svojho startupu. Ich projekt si vybral slovenský filantrop a zakladateľ Green Foundation Boris Zelený, ktorý im pomohol mentoringom a finančnou podporou 5 000 Eur. Vďaka tomu môže tím pracovať na rozšírení aplikácie a jej využití v prípade krízových situácií v zdravotníctve a aj iných sektoroch.

Pre ochranu pacientov a zamestnancov prebieha v nemocniciach tzv. triáž, čiže triedenie pacientov podľa rizika nákazy. Pacient podá zdravotníckemu personálu informácie o svojom zdravotnom stave a nedávnom kontakte s osobami potenciálne nakazenými, či návšteve rizikových oblastí.

zdroj: Green Foundation

Zdravotnícky personál vyhodnotí riziko, či je pacient nakazený infekčnou chorobou a podľa toho pošle pacienta na správne oddelenie v nemocnici. Smart Triage urýchľuje proces vyplnenia vstupného dotazníka a znižuje tak dobu kontaktu zdravotníckeho personálu s pacientom a teda znižuje riziko nákazy. Aplikácia ponúka bezdotykový proces odovzdania osobných informácií.

Z výhry a vôbec z účasti v akcelerátore Startup Wise Guys máme obrovskú radosť. Peniaze chceme využiť hlavne na rozšírenie aplikácie pre použitie aj mimo zdravotnícky sektor, vývoj nových funkcií či podporu udržateľnosti aplikácie,“ povedal Ľuboš Repka, slovenský člen tímu Smart Triage.

Smart Triage priamo reaguje na naliehavú potrebu nemocníc spôsobenú koronakrízou,“ zhodnotil Boris Zelený, zakladateľ nadácie Green Foundation. „Prípady využitia mimo zdravotnej starostlivosti zároveň naznačujú životaschopnosť produktu aj po kríze. Verím, že podpora 5 000 Eur tento tím posunie opäť o krok ďalej,“ uzavrel.

Za projektom stojí tím študentov 2. a 3. Lekárskej fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty informačních technologií ČVUT.

Ďalšie informácie o aplikácii nájdete tu: https://chytratriaz.cz

Informácie o akcelerátore SWG nájdete tu: https://startupwiseguys.com/hackthecrisis/

Zdroj: Green Foundation

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK