ŠTÚDIA: Ak nechceš dostať mŕtvicu, daj si pozor na to, aký tuk ješ. Na jeho množstve až tak nezáleží

  • Nejde o množstvo tukov v jedle, ale ich pôvod. K zmene stačí málo
  • Je to prvá podobná štúdia vôbec, vedci prišli s dôležitými zisteniami
mŕtvica
pixabay/VSRao
  • Nejde o množstvo tukov v jedle, ale ich pôvod. K zmene stačí málo
  • Je to prvá podobná štúdia vôbec, vedci prišli s dôležitými zisteniami

Tuky v jedle sa už roky spájajú s rizikom mŕtvice. Existuje množstvo odporúčaní, ako ich regulovať a hroziacim problémom sa tak vyhnúť. Vedci však prišli na to, že sme sa v jednom ohľade mýlili. Nejde o ich množstvo, ale o ich pôvod.

Štúdia zistila, že riziko mŕtvice zvyšuje len jedenie živočíšnych tukov, informujú NBC News.

K veľkej zmene stačí málo

„Ak by každý urobil vo svojom jedálničku len malú zmenu, napríklad znížil príjem červeného a spracovaného mäsa, malo by to obrovský dopad na verejné zdravie,“ povedal líder štúdie, Fenglej Wang. Štúdii sa venovala skupina výskumníkov z Harvardskej univerzity.

„Zistili sme, že vyšší príjem rastlinných tukov bol spojený, naopak, s nižším rizikom mŕtvice. To sa však nedá povedať o príjme nemliečneho živočíšneho tuku. Pri ňom je riziko výrazne vyššie.“

Dávaš prednosť veggie jedlu ak je v ponuke?

Ich zistenia jasne naznačujú, že nejde o tuky v jedle vo všeobecnosti, pri skúmaní súvislostí treba do úvahy zobrať ich zdroje. Ide o prvú podobnú štúdiu vôbec.

Pri štúdii použili dáta od viac než 117-tisícov zdravotníkov, ktorí 27 rokov pravidelne podávali reporty o ich stravovaní. Údaje získali z dvoch najväčších a zároveň najdlhšie prebiehajúcich výživových štúdií v USA.

V oboch účastníci vypĺňali dotazníky, ktoré sa týkali ich stravovania a poskytovali ich výskumníkom. 6 189 zo sledovaných zdravotníkov mali počas daného obdobia mozgovú príhodu.

jedlo, zelenina
zdroj: Unsplash/ Louis Hansel

Mŕtvica je obrovským problémom aj doma

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu,“ píše Slovenská lekárska spoločnosť. Na Slovensku ročne pribúda 17-tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda.

Na toto ochorenie zomiera na Slovensku dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Slovenská lekárska spoločnosť uvádza, že je to približne štrnásť ľudí denne. V prepočte ide o každého jedenásteho muža a každú dvanástu ženu, ktorí ochoreniu podľahnú: „Teda každý desiaty Slovák zomrie na cievnu mozgovú príhodu.“

„Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť,“ informujú.

Mali by sme jesť prevažne rastlinnú stravu

Nová štúdia zistila, že účastníci, ktorí jedli viac živočíšneho tuku, vrátane tuku z červeného a spracovaného mäsa, mali o 16 % vyššiu pravdepodobnosť mŕtvice ako tí, ktorí ho konzumovali najmenej. Zistili tiež, že tuk z mliečnych výrobkov s rizikom mŕtvice nesúvisí.

„Táto štúdia potvrdzuje to, čo sme o výžive už vedeli. Mali by sme jesť najmä rastlinnú stravu,“ uviedol doktor Michael Miedema, riaditeľ kardiovaskulárnej prevencie v Minneapolise, ktorý nebol súčasťou nového výskumu.

Tracy Severson, registrovaná dietologička z Oregonskej univerzity zdravia, vysvetľuje, že ak chce niekto riziko mŕtvice znížiť, nemusí hneď mäso vylúčiť úplne.

„Nemyslím si, že niekto by sa mal na túto štúdiu pozrieť a stať sa vegánom. Nie, ak sám nechce. Ak by však nahradil len jedno jedlo z červeného mäsa týždenne, výrazne by mu to prospelo.“

Strava, samozrejme, nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje riziko mŕtvice. Záleží aj na tom, či človek fajčí, má cukrovku, je obézny či na tom, koľko cvičí.

Zdroje: NBC News, Slovenská lekárska spoločnosť

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá