Štúdia, ktorá poteší všetkých kávoholikov: Káva ti dokáže predĺžiť život a je jedno, ako si ju pripravuješ

  • Ľudia konzumujú kávu už stovky rokov
  • Vedci prišli na zdravotné výhody pitia kávy
  • Tento druh kávy má na tvoje zdravie najsilnejší vplyv
kava
Pitie kávy dokáže výrazne predĺžiť život., Unsplash/@hun7er
  • Ľudia konzumujú kávu už stovky rokov
  • Vedci prišli na zdravotné výhody pitia kávy
  • Tento druh kávy má na tvoje zdravie najsilnejší vplyv

Existujú ľudia, ktorí si bez kvalitnej kávy nedokážu predstaviť svoj deň. Doprajú si ju práve vtedy, keď majú málo energie, nízky tlak alebo na ňu jednoducho majú chuť.

Vedel si o tom, že káva ti dokáže predĺžiť život? Avšak jej účinky sa maximalizujú najmä vtedy, ak si zvolíš vybraný druh kávy.

O výhodách a nevýhodách kávy prebiehajú už roky dlhé diskusie. Štúdia, ktorá bola publikovaná na portáli ACP Journals, dokazuje, že konzumácia kávy je spojená s nižším rizikom úmrtia z rôznych príčin a tento vzťah sa nijako nelíši podľa krajín.

Káva ako zbraň proti ochoreniam

Európska štúdia sa zaoberala vzťahom medzi konzumáciou kávy a úmrtnosťou vo vybraných európskych krajinách. Experti skúmali návyky v pití kávy u viac ako 521 000 ľudí. Výsledky štúdie naznačujú, že väčšia konzumácia kávy znižuje riziko rakoviny, srdcových chorôb a iných príčin úmrtia.

Túto štúdiu podporujú aj predchádzajúce výskumy, ktoré iba potvrdzujú fakt, že ľudia, ktorí konzumujú až štyri šálky kávy denne, majú počas života menej chorôb v porovnaní s tými, ktorí nepijú kávu vôbec, uvádza BBC.

zdroj: Unsplash/Candice Picard

 

Štúdie sa zúčastnilo viac ako pol milióna osôb, ktoré boli registrované v Európskom prospektívnom výskume rakoviny a výživy (EPIC). Respondenti boli rozdelení do dvoch kategórií, ktoré boli ovplyvnené rôznymi vonkajšími faktormi.

U účastníkov európskej štúdie prevažovali nezdravé návyky, ako fajčenie a zlé stravovanie. Tento fakt môže naznačovať, že ak káva znižuje riziko rôznych chorôb, prevažuje aj nad účinkami nezdravého životného štýlu.

Najslabší efekt dosahuje instantná a bezkofeínová

štúdii počas skúmania vzťahu medzi konzumáciou kávy a úmrtnosťou vo vybraných krajinách Európy bolo zistené, že veľkosť a typ kávy nijako neovplyvňuje jej priaznivé účinky na zdravie.

„Ľudia pili menšie espresso v Taliansku a Španielsku; v severnej Európe ľudia pili kávu väčšieho objemu a viac instantnej kávy,“ hovorí Marc Gunter, vedúci sekcie výživy a metabolizmu v Medzinárodnej agentúre pre výskum rakoviny.

„Pozreli sme sa na rôzne druhy kávy a videli sme konzistentné výsledky v rôznych regiónoch, čo naznačuje, že nejde o druhy kávy, ale o pitie kávy ako takej,“ doplnil Gunter.

zdroj: Unspalsh/Mike Kenneally

Avšak autori sa obrátili aj na poznatky zo štúdie z roku 2018, ktorá uvádza, že silnejší efekt na zdravie človeka sa prejavil najmä u tých, ktorí konzumujú mletú kávu v porovnaní s tými, ktorí pijú bezkofeínovú alebo instantnú kávu. Rozdiel môže byť v tom, že instantné kávy majú nižšie množstvo bioaktívnych zlúčenín vrátane polyfenolov, ktoré sú obecne známe vďaka svojim protizápalovým účinkom.

Najúčinnejšia pre nepravidelných kávičkárov

Káva obsahuje kofeín, ktorý sa radí k psychoaktívnym látkam ovplyvňujúcim poznanie ľudí, uvádza BBC. Teda okrem potenciálnych pozitívnych účinkov, ktoré má na rakovinu, zdravie srdca a iné choroby, existuje aj jej vplyv na mozog a nervový systém.

Podľa publikovanej štúdie môžu dvaja ľudia s rozdielnymi génmi reagovať odlišne po konzumácii kávy. Niektorí ľudia môžu piť kávu s kofeínom počas celého dňa, no iní začnú byť po jednej šálke znepokojení.

„Keď si telo zvykne na dennú dávku kofeínu, dochádza k fyziologickým zmenám, ktoré prispôsobujú telo na život s kofeínom a udržiavajú normálnu funkciu,“ uviedol Peter Rogers, ktorý študuje na univerzite v Bristole vplyv kofeínu na správanie, náladu, bdelosť a pozornosť.

„Konzumácia kávy neprináša žiadny úžitok pre našu schopnosť efektívne pracovať, pretože sme voči tomu tolerantní, ale pokiaľ ju budete konzumovať naďalej, pravdepodobne na tom nebudete najhoršie,“ doplnil Rogers.

zdroj: Unsplash/Chris Benson

Ako uvádza BBC, jediní ľudia, ktorí môžu využívať silné účinky kofeínu vo svoj prospech, sú najmä tí, ktorí ho nekonzumujú pravidelne. Vo väčšine výskumov mnoho respondentov žartuje o závislosti na káve, no vo väčšine z týchto prípadov sú aj naozaj závislí.

Okrem ľudí závislých na kofeíne by si mali dávať pozor na jeho účinky aj ľudia, ktorí trpia poruchami spánku. Ďalšia štúdia, ktorá skúmala efekt pitia kávy u jedincov, ktorí majú problémy so spaním uvádza, že práve oni by sa mali vyvarovať jej konzumácii minimálne 6 hodín pred tým, ako idú do postele.

Zdroje: BBC, EPIC, NCBI, ACP Journals

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá