Štúdia potvrdzuje: Alkohol ti môže pomôcť lepšie ovládať cudzie jazyky

  • Nezúfaj, ak neovládaš dobre cudzie jazyky
  • Vedci pomocou experimentu zistili, že alkohol ti môže pomôcť
  • Ako všetko, aj toto má svoje pre a proti
pexels-photo-696218
pexels.com
  • Nezúfaj, ak neovládaš dobre cudzie jazyky
  • Vedci pomocou experimentu zistili, že alkohol ti môže pomôcť
  • Ako všetko, aj toto má svoje pre a proti

Povedz „bonjour“ svojmu novému obľúbenému dôvodu, aby si si mohol dopriať pohár dobrého vína. Podľa nedávnej štúdie by trocha odvahy, v podobe malého množstva alkoholu, mohlo byť kľúčom k jazykovej bariére.

Štúdia uverejnená v časopise Journal of Psychopharmacology ukazuje, že malé množstvo alkoholu môže pomôcť ľuďom lepšie ovládať cudzí jazyk. Výskumníci zistili, že alkohol pomohol ľuďom hovoriť plynulejšie cudzím jazykom, dokonca aj keď si mysleli, že to robia zle. Avšak existujú tiež rôzne štúdie a poznáme to aj z praxe, že ľuďom alkohol ovplyvňuje pamäť a pozornosť. Otázka teda znie, či naozaj ľudia lepšie hovoria cudzím jazykom po požití alkoholu alebo z nich hovorí odvaha.

Zdroj: unsplash.comZobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Túto otázku sa rozhodli rozlúštiť holandskí a britskí vedci experimentom. Ukázalo sa, že ľudia v štúdii skutočne hovoria plynulejšie po nízkej dávke alkoholu – dokonca aj keď si to sami nemyslia.

Výskumníci použili 50 rodených nemeckých rečníkov, ktorí sa nedávno naučili holandčinu. Polovica dobrovoľníkov dostala pred rozhovorom alkohol a druhá polovica dostala vodu. Množstvo alkoholu sa líšilo v závislosti od typu a tela osoby. Rozhovory boli potom preskúmané dvoma pôvodnými holandskými rečníkmi, ktorým nebolo povedané, ktorí účastníci pili alkohol. Účastníci boli vyzvaní, aby tiež ohodnotili svoje vlastné výkony.

Tí, ktorí si dali alkohol, nehodnotili svoju výkonnosť lepšie ako tí, ktorí mali vodu, čo naznačuje, že sa nemusia cítiť viac sebavedomí vo svojej plynulosti ako tí, čo pili vodu. Dôkazy ukázali, že napriek zlepšeniu výslovnosti bola gramatika, slovná zásoba a argumentácia podobná medzi oboma skupinami.

Vedci zdôrazňujú, že dávka alkoholu testovaná v štúdii bola nízka a že vyššie úrovne spotreby nemusia mať tieto priaznivé účinky. Koniec koncov, v štúdii píšu, že pitie príliš veľa alkoholu môže mať presne opačný účinok na plynulosť a môže dokonca viesť k neuspokojivému prejavu.

„Pre lepšie výsledky v štúdii, by sa mali opakovať experimenty aj v iných cudzích jazykoch, aby sa zistilo, či sa naskytne rovnaká situácia a účinok,“ dodávajú vedci. Našla sa jedna ďalšia štúdia, ktorá túto teóriu podporuje – v štúdii z roku 1972 malé dávky alkoholu zlepšili výslovnosť slov Američanov v thajčine.

Zdroj: unsplash.comZobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

Vedci dospeli k záveru, že tekutá odvaha môže v malom množstve pomôcť, pokiaľ ide o plynulosť.

Zdroj: huffingtonpost.com, time.com, journals.sagepub.com, dobrénovinky.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá