Štúdia predpovedá kolaps priemyselnej civilizácie

  • Súčasná spoločnosť skončí.
collagerzh
pexels.com/pexels.com
  • Súčasná spoločnosť skončí.

Technológie sú síce skvelými pomocníkmi takmer každého človeka, no ich životnosť nie je trvalá. Teraz nemyslíme to, ako dlho fungujú. Skôr to, koľko celý boom okolo nich vydrží a nepríde ku kolapsu. Vedci a sociálni aktivisti už dlho varujú pred tým, že nerovnosť v príjmoch, nerovnomerné rozdelenie bohatstva, vyčerpanie neobnoviteľných zdrojov a nekontrolovaný populačný rast by mohli viesť ku kolapsu civilizácie. Avšak mnoho ľudí doteraz tieto tvrdenia považovalo za nemožné. Nová štúdia vedcov z Univerzity v Marylande a Univerzity v Minnesote potvrdzuje toto apokalyptické proroctvo. Priemyselná spoločnosť tak, ako ju poznáme, podľa nich skončí do niekoľkých desaťročí.

Podobné pády spoločností sa už v histórii stali, vedci teraz varujú, že niečo podobné môže prísť opäť.

pexels.com

Vedci vidia v budúcnosti dve cesty. Jednou je, že počas istej doby bude ešte chvíľu všetko v poriadku. No napokon malý počet elít začne čerpať ešte viac. A spôsobia tak ešte horší hladomor. Najprv medzi masami ľudí a napokon aj medzi sebou. V tomto prípade by teda za „koniec spoločnosti“ mohli ľudia. V druhom prípade by to boli prírodné zdroje, ktoré sa minú.

Aby sa zabránilo tomuto strašnému koncu, vedci hovoria o nutnej ekonomickej rovnosti, znížení spotreby a o spravodlivejšom prerozdeľovaní zdrojov. Podľa nich by mala výroba energie vychádzať z čistejších technológií a využívať by sa mali skôr obnoviteľné zdroje.

Zdroj: inhabitat.com Zdroj titulnej foto: pexels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech