Štú­dia pred­po­ve­dá kolaps prie­my­sel­nej civi­li­zá­cie

Ľubica Račeková / 8. apríla 2017 / Zaujímavosti

zdroj: pexels.com/pexels.com

Súčas­ná spo­loč­nosť skon­čí.

Technológie sú síce skvelými pomocníkmi takmer každého človeka, no ich životnosť nie je trvalá. Teraz nemyslíme to, ako dlho fungujú. Skôr to, koľko celý boom okolo nich vydrží a nepríde ku kolapsu. Vedci a sociálni aktivisti už dlho varujú pred tým, že nerovnosť v príjmoch, nerovnomerné rozdelenie bohatstva, vyčerpanie neobnoviteľných zdrojov a nekontrolovaný populačný rast by mohli viesť ku kolapsu civilizácie. Avšak mnoho ľudí doteraz tieto tvrdenia považovalo za nemožné. Nová štúdia vedcov z Univerzity v Marylande a Univerzity v Minnesote potvrdzuje toto apokalyptické proroctvo. Priemyselná spoločnosť tak, ako ju poznáme, podľa nich skončí do niekoľkých desaťročí.

Podobné pády spoločností sa už v histórii stali, vedci teraz varujú, že niečo podobné môže prísť opäť.

pexels.com

Vedci vidia v budúcnosti dve cesty. Jednou je, že počas istej doby bude ešte chvíľu všetko v poriadku. No napokon malý počet elít začne čerpať ešte viac. A spôsobia tak ešte horší hladomor. Najprv medzi masami ľudí a napokon aj medzi sebou. V tomto prípade by teda za "koniec spoločnosti" mohli ľudia. V druhom prípade by to boli prírodné zdroje, ktoré sa minú.

Aby sa zabránilo tomuto strašnému koncu, vedci hovoria o nutnej ekonomickej rovnosti, znížení spotreby a o spravodlivejšom prerozdeľovaní zdrojov. Podľa nich by mala výroba energie vychádzať z čistejších technológií a využívať by sa mali skôr obnoviteľné zdroje.

Zdroj: inhabitat.com Zdroj titulnej foto: pexels.com

Pridať komentár (0)