ŠTÚDIA: Tretia dávka bude na zastavenie koronavírusu nevyhnutná. Vedci prezradili dôvod

  • Aj keď očkovanie dvoma dávkami chráni človeka pred hospitalizáciou a smrťou, vírus v jeho tele dokáže pretrvávať
  • Potvrdila to aj najnovšia štúdia, ktorá upozorňuje, že tretej dávke sa pravdepodobne nevyhneme
  • Ochrana pred infekciou po dvoch dávkach je totiž len krátkodobá
Kolektívna imunita a očkovanie
Unsplash/Towfiqu barbhuiya, Unsplash/Mat Napo
  • Aj keď očkovanie dvoma dávkami chráni človeka pred hospitalizáciou a smrťou, vírus v jeho tele dokáže pretrvávať
  • Potvrdila to aj najnovšia štúdia, ktorá upozorňuje, že tretej dávke sa pravdepodobne nevyhneme
  • Ochrana pred infekciou po dvoch dávkach je totiž len krátkodobá

Vedci z anglickej Imperial Collage v Londýne analyzovali stotisíc vzoriek výterov z nosohrtanu od rôznych ľudí. Ukázalo sa, že pravdepodobnosť infekcie na Covid-19 bola až 3x vyššia u ľudí, ktorí neboli očkovaní.

Väčšina z odobratých vzoriek bola infikovaná variantom delta. Ako sa však ukázalo, dôležitý faktor zohrávalo, kedy sa človek dal zaočkovať.

U ľudí, ktorí boli očkovaní oboma vakcínami pred troma až šiestimi mesiacmi, bolo riziko, že budú infekční, skoro raz také veľké ako u ľudí, ktorí druhú vakcínu dostali do troch mesiacov, informuje denník The Guardian.

Tretia dávka bude pravdepodobne nevyhnutná 

Štúdia teda naznačuje, že ochrana pred infekciou mizne už po pár mesiacoch od úplného očkovania. Preto odborníci upozorňujú, že ak sa chceme infekcie zbaviť nadobro, bude nevyhnutné podať ľuďom aj tretiu dávku, nazývanú aj posilňovacia dávka.

„Nárast infekcií potvrdzuje potrebu posilňovacieho programu,“ povedal Paul Elliott, vedúci štúdie React a profesor epidemiológie a medicíny verejného zdravia v spoločnosti Imperial pre denník The Guardian.

„Je to motivácia pre ľudí, aby dostali posilňovaciu dávku, keď ju budú mať k dispozícii,“ dodal profesor a epidemiológ Christl Donnelly.

Zatiaľ sa však neukázalo, že by takto skoro vakcíny strácali účinok aj pred hospitalizáciou či dokonca úmrtím. Najväčšia štúdia, ktorá bola vykonaná vo Francúzku na 22 miliónoch ľuďoch dokazuje, že vakcína chráni minimálne 5 mesiacov na 90% pred smrťou či vážnym priebehom ochorenia Covid-19 u ľudí nad 50 rokov.

Vakcín je na Slovensku dosť

Slovensko schválilo očkovanie treťou dávkou už na začiatku septembra. Podávať sa bude mRNA vakcína ľuďom, ktorí sú aspoň osem mesiacov po očkovaní druhou dávkou akoukoľvek vakcínou.

Dávok je podľa ministra dostatok, vakcíny Moderna je na skladoch okolo 400-tisíc a vakcíny od Pfizeru približne milión, informovalo TASR.

Ako Lengvarský uviedol, v preočkovaní je odporučená priorizácia. V prvom kole sa budú preočkovávať zdravotnícki pracovníci, následne imunokompromitovaní pacienti, klienti a zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb, učitelia a zamestnanci školských zariadení, pacienti od 60 rokov a potom zvyšná populácia.

Verím tomu, že aj na základe skúsenosti z iných krajín prispeje k väčšej ochrane zaočkovaných pacientov a možnému zníženiu náporu na zdravotnícke zariadenia,“ podotkol šéf rezortu zdravotníctva.

Vybraní ľudia sa už môžu registrovať

Od 13. októbra je registrácia na očkovanie treťou dávkou spustená. Spraviť tak môžu osoby, ktorým príde informačná SMS správa.

Správy začalo od včera posielať Národné centrum zdravotníckych informácií podľa zoznamov od zdravotných poisťovní. Informačné SMS budú odoslané pacientom jednotlivo. Dôležitý faktor bude zohrávať diagnóza.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Ako prví majú dostať tretiu dávku osoby s poruchami imunity, uvádza rezort zdravotníctva vo vyhláške, ktorá včera nadobudla platnosť. Očkovať sa bude vakcínami Moderna a Pfizer a to aj v prípade, že tvojou prvou dávkou bola AstraZeneca.

Ľudia očkovaní jednodávkovou vakcínou by mali dostať druhú dávku, ktorá bude tiež z rodiny mRNA vakcín.

Tretiu dávku vakcíny však môžeš dostať aj bez registrácie, ak sa v očkovacom centre preukážeš výmenným lístkom od lekára s informáciou, že si liečený na niektorú z diagnóz.

Tretia dávka je totiž určená primárne ľuďom, ktorých imunitný systém nie je dosť silný, aby si vytvoril dostatok protilátok po dvoch dávkach. Rovnako, ako v prípade predchádzajúcich dvoch dávok, aj očkovanie treťou dávkou je dobrovoľné.

Zdroje: The Guardian, Slov-lex, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech